gebe
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.487
  Beğenilen Mesajlar:
  2.192
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  hastalık, belirtileri, tedavisi, nasıl oluşur, boğmaca hastalığı hakkında bilgiler için buraya...


  [​IMG]

  Boğmaca; solunum yollarını tutan, bulaşıcılığı çokfazla olan bir hastalıktır. Etkeni bir çeşit bakteridir ve damlacık yolu ile bulaşır. Erişkinlerde daha hafif seyreden bir solunum yolu hastalığının boğmaca olduğu düşünül­mez ancak çoğunlukla enfeksiyon kaynağı bunlardır. Çocuklara hastalığı bulaştırmada öksüren erişkinler en önemli kaynaktır. Aşı­nın düzenli yapılması ile hastalığın görülme­si çok azalmıştır. Fakat bir yaşından küçükler­de, buluğ çağındakilerde ve erişkinlerde tek tek görülmeye devam etmektedir.

  Kulukça dönemi 6-20 gündür. Mikrobun salgıladığı bir toksin solunum yollarındaki hasardan sorumludur. Hastalık her biri yak­laşık iki hafta süren üç dönemden oluşur. Başlangıç sinsidir. Hafif ateş, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile başlar. Kuru özellikle geceleri gelen bir öksürük ilave olur. Ateş 38,3 dereceyi geçerse başka bir enfek­siyon söz konusudur, iki hafta kadar süren bu dönemin ardından öksürük nöbetlerinin olduğu dönem başlar. Bu nöbetler boğmaca için tipiktir. Hasta nefes verirken 10-30 kere arka arkaya öksürür. Bunun arkasından de­rin ve sesli bir şekilde nefes alır.

  Öksürürken hasta boğulur gibi olur, kızarır, morarır, göz­leri dışarı fırlar. Hasta koyu yapışkan olan bal­gamı çıkarınca rahatlar. Öksürme sırasında hasta terler, boyun damarları şişer ve bitkin düşer. Nöbetin arkasından genellikle kusma olur. Burun kanaması, göz içine ve yüzde cilt altına minik minik kanamalar olabilir. Fazla hareket, heyecan, kirli hava, sigara dumanı nöbetleri başlatıp nöbetlerin sayısını artı­rabilir. Nöbetlerin arasında hastanın genel durumu iyidir. 2-3 hafta süren bu dönem­den sonra giderek nöbetlerin sayısı azalır ve hastalık iyileşme dönemine girer, iki haf­ta kadar süren bu dönemde nöbetlerin ve kusmaların sayısı azalır, hastanın iştahı artar ve giderek normale döner. Aşılı çocuklarda hastalık kısa sürer ve daha hafif atlatılır.

  Boğmaca özellikle küçük çocuklarda ağır seyreder. Öksürük esnasında solunum durması, havale görülebilir. Orta kulak ilti­habı, zatürre meydana gelebilir. Boğmaca­da öksürürken zorlanmaya bağlı vücudun çeşitli yerlerinde kanamalar, fıtık oluşabilir.

  Boğmaca Tedavisi

  Boğmaca tedavisinde antibiyotiklerin etkisi sınırlıdır. Eritromisin kullanılması şi­kayetleri azaltabilir ve bulaştırıcılığı önler. Eritromisin 14 gün kullanılır. Hasta müm­kün olduğunca sakin ve stresten uzak tu­tulmalıdır. Temiz hava iyi gelir. Yeterli sıvı alması ve beslenmesi sağlanır. Hasta nöbet arkasından kustuktan 10 dakika sonra bes­lenmelidir. Küçük çocuklar hastaneye yatı­rılarak tedavi edilir.

  Boğmacadan Korunma

  Korunmada zamanında aşılanma önemlidir. Hücreden arındırılmış aşının yan etkileri çok daha azdır. Hastalık geçirilme ile bağışıklık bırakmaz. Bu nedenle anneden bebeğe antikor geçmez.
   
Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  Hemoroid hastalığı nedir ve tedavisi

  hemoroid kanaması tehlikelimi basur kanaması tehlikelimidir Genel sebepleri; kolit, proktit, enterit gibi bağırsak enfeksiyonları; içki, tahriş edici aşırı acılı gıda tüketimi; yetersiz hijyen, anüs içi hemoroidal damar duvar yapısının doğuştan zayıf olması veya sonradan zayıflayıp torbalanması; prostat büyümesi ve kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak; uzun süre...
 2. Şeker hastalığı tedavisi nedir

  Şeker hastalığı tedavisi nedir

  şeker hastalığı, belirtileri, tedavisi, nedir, diyeti, nedenleri, testi, belirtileri nelerdir, belirtisi, Günümüz hastalıklarından biri olan şeker hastalığı tedavisi, verilen diyetlere uyulduğu taktirde ve yapılan testlere göre gayet iyi sonuçlar verebilir Melek'lerim. Bir yüz yıl önce şeker hastalığına yakalansaydınız, tıp dünyası henüz insülinden haberdar olmadığı için, saydığımız...
 3. Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  klamidya nedir klamidya, nedir, belirtileri, tedavisi, kısırlık, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Klamidya Hastalığı Nedir? Etkeni Chlamydia trachomatis olan bu hastalık, klinik açıdan gonoreye çok benzer… Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle...
 4. Bang hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir?

  Bang hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;bang hastalığı nedir,bang hastalığının tedavisi nelerdir hakkında bilgiler vermektedir İnek sütünde ve idrarında bulunan mikroplarla insanlara geçen, bir hastalık.Hastalık, çiğ süt içenlere ve hastalık mikrobu taşıyan sütlerden yapılmış yiyecekleri yiyenlere geçer. Hastalıktan korunmak için, sütten yapılan yiyeceklere dikkat etmek gerekir.Halsizlik,Baş, eklem, kas ve sırt ağrıları...
 5. epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

Sayfayı Paylaş