1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Böğürtlen şeker hastalığı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bogurtlen seker hastalıgı, faydaları hakkında bilgiler burda arkadaşlar
  Böğürtlenin şeker hastalarına olan faydalarını ve şeker hastalığı için etkili oaln diğer bitkileri bu makalemizde sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler.


  [​IMG]


  Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, insülin üretimi ve/veya kullanımındaki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan kronik bir hastalıktır ve kan şekerinin yükselmesiyle kendini belli eder. Yulaf ve adaçayı gibi bitkiler diyabet tedavisine yardımcı olan başlıca bitkiler.

  Diyabet tedavisinde hedef, kan şekeri değerlerinin normal sınırlarda tutulmasıdır. Bunun için diyabet hastasının yemesi ve yememesi gereken besinleri çok dikkatli seçmesi gerekiyor.

  Şeker kontrol edilmediğinde kalbi, böbrekleri ve gözleri olumsuz etkiliyor. Doktor kontrolünde kan şekeri değerleri normal tutularak sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Bunun yanı sıra şifalı bitkilerden de yararlanılabilir.

  Diyabete iyi gelen bitkiler; adaçayı yaprağı, abdestbozan otu, boyotu tohumu, böğürtlen yaprağı, ceviz yaprağı, çoban üzümü yaprağı, dulavrat otu kökü, dut (kara) yaprağı, sarımsak başı, soğan, üvez yaprağı, zeytin yaprağı olarak sayılabilir.

  Mersin yaprağı
  1 litre sıcak suya 20gr mersin yaprağı konup 5-10 dakika demlenir ve gün boyu içilir.

  Bitki karışımı
  250 gr servi kozalağı, 250 gr pelin otu ve 100gr melisa 2,5 litre alkole konur. Hava almayan bir kapta 45 gün bekletilir ve günde 3 öğün, aç karna, 1 kahve fincanı suya 8-10 damla damlatılarak içilir.

  Adaçayı
  Günde 1-2 bardak, öğün aralarında, şekersiz içilir.

  Fasulye kabuğu çayı
  Günde 2-3 bardak, aç karnına, tatlandırılmadan içilir.

  Isırgan otu çayı
  Günde 2-3 bardak, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilir.

  Zeytin yaprağı
  5 gram yapraklar 150 ml suda 5 dakika kaynatılır, süzülerek, günde 2-3 çay fincanı içilir.

  Çiğ lahana ve kuru soğanÇiğ lahana ve kuru soğan bolca tüketilmelidir. Lahana salata biçiminde, istenirse soğanla da karıştırılarak yenebilir. Ayrıca, çiğ lahana mutfak robotundan geçirilerek, özsuyu günde 1-2 bardak içilebilir.

  Ayrık otu
  Şeker hastalarına önerilen ayrık otu, bol miktarda A ve B vitamini içerdiğinden karaciğer rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir.

  Bitki karışımı
  Beş parmak otu, böğürtlen yaprağı, yaban mersini fasulye kabuğu karışımına karanfil ilave edilerek kullanılması şeker hastalığına karşı tavsiye edilmektedir.

  Çayır papatyası
  Çayır papatyasının çiçeklerinin suda kaynatılması ile elde edilen çay veya sıkılarak elde edilen çayır papatyası suyu, şeker hastalarına yararlı olup, karaciğer dostu diye de anılan bir bitkidir.

  Karnabahar
  Karnabahar şeker hastalığına karşı etkilidir.

  Keten tohumu
  Keten tohumu (1 yemek kaşığı) 1 litre suda, su yarım litreye düşünceye kadar kaynatılır ve günde üç kere içilirse kandaki şeker miktarı düşer.

  Kuru fasulye
  Kuru fasulye de şeker hastaları için yararlıdır.

  Salatalık
  Salatalık kandaki şeker miktarını ayarlar.

  Soğan, enginar, pancar, zeytin, zeytinyağı, fındık, ceviz ve badem, şalgam şeker hastalığına iyi gelir.

  Bitki karışımı çayı

  - Ceviz yaprağı, zeytin yaprağı, karadut yaprağı, kara üzüm yaprağı, böğürtlen yaprağı, ısırgan otu ve yulaf bitkisi, kurutulmuş ve ince kıyılmış olarak, eşit oranda karıştırılır.
  - 2-3 çay kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür.
  - Günde 2-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir.
  - İki haftalık bir kürden sonra bir hafta ara verilir ve aynı küre yeniden başlanır.
  - Bu karışım için ille de tüm bitkilerin bir araya getirilmesi gerekmez.
  - Bitkiler tek olarak da kullanılabilir.
   
Böğürtlen şeker hastalığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SEDEF ve ŞEKER HASTALIĞI

  SEDEF ve ŞEKER HASTALIĞI

  SEDEF HASTALIĞI 50g. Isırganotu, 50g. Şahtereotu ve 50g. Civanperçemi 1 lt. sıcak suda 15 dakika bekletilip süzülür ve günde 3-4 bardak içilir. ŞEKER HASTALIĞI 1 lt. sıcak suya 20g. Mersin yaprağı konup 5-10 dakika demlenir ve gün boyu içilir. 250g. servi kozalağı, 250g. pelinotu ve 100g. melisa 2.5lt. alkole konur. Hava almayan bir kapta 45 gün bekletilir ve günde 3 üğün, aç karna, 1...
 2. Şeker hastalığı nedir ?

  Şeker hastalığı nedir ?

  Diyabet, pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya etkinliğinin azalması sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak ve hastalık evrelerinde beslenme konusuna özellikle dikkat edilmelidir. Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Besinler, tüketildikten sonra şekere dönüştürülmek üzere parçalanırlar. Daha sonra bu şeker kana...
 3. Diyabet/Şeker Hastalığı Nedir?

  Diyabet/Şeker Hastalığı Nedir?

  Diyabet dünyada sayısı gittikçe artan bir hastalık olmakla beraber , tedavisinde de önemli yollar kat edilen bir hastalıktır.Ömür boyu sürecek olan bu hastalığı, hastanın iyi öğrenmesi ve gereken tedbirleri alması gerekmektedir. Diyabet/Şeker Hastalığı Nedir? Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker...
 4. Hamilelikte şeker hastalığı

  Hamilelikte şeker hastalığı

  Hamilelikte şeker hastalığı hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda siz Melek'lerimize;) Bunun beraberinde aklınıza, “Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmem mümkün mü? Diyabet bebeğime geçer mi?” gibi sorular gelir. Diyabetle yaşamayı bilen, düzenli kontrol edilen ve hastalığı tamamı ile kontrol altında tutulan diyabetlinin sağlıklı bir bebek sahibi olmaması için hiçbir neden yok....
 5. Şeker Hastalığı tanısı için

  Şeker Hastalığı tanısı için

  Merhaba melek arkadaşlarım. Size derdimi anlatayım. Öncelikle sol baş parmakta uyuşma ve omzumda aşağı doğru çekilir şekilde bir ağrı nedeniyle Beyin cerrahi, nöroloji ve ortopedi bölümlerine gittim.Beyin cerrahi bir şey yok dedi. Nöroloji ortopediye sevk etti. Ortopedid de sinir sıkışması var dedi.Kas gevşetici ve ağrı kesici verdi ancak ilaçların 2. kutularına başladığım halde yakınmalarım...

Sayfayı Paylaş