1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Borderline nedir???

  Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  borderline ne demek borderline nedir hastalığı hastaligi dengesiz davranışlar Borderline..

  kişilik bozuklukları 3 büyük gruba ayrılır.. borderline 2. gruptadır..
  karakteristik özellikleri;
  duygudurmları sürekli değişkendir. kendilerini çok iyi veya kötü hissedebilirler.. sürekli boşluk duygusu içindedir.
  çocukluk yıllarında yaşanan psikolojik veya fiziksel travma hastalıkta oldukça etkin rol oynar.. genetik eğilimide olan bir kişilik bozukuluğudur..
  etrafında ki arkadaş grupları hep değişir. bir ay boyunca yanından ayırmadığı arkadaşlarını herkese en yakın arkadaşım diye tanıştırır, sonra bir bide bakarsınız o kişi yok ortalarda,, hiç görüşmez. keser irtibatı.. yanındakileri ya göklere çıkarır ya yerin dibine batırır..ya seni çok sever yada nefret eder.. arada bunların gel git dönemleri olur..
  hep bir arayış içindedirler.. dengesiz davranışları vardır. kendine olan ilgi azaldığında herşeyi yapabilir.. intihar girişimleri de dahil olmak üzere..
  gerçek veya imgesel terk edilmekten çok korkar ve dünyada yalnız kalacağını zanneder. bu yüzden sevgilisi, eşi, arkadaşı tarafından terk edilince yada bu tehlikeyle yüzüyze kalınca akla hayale gelmedik yöntemler denerler..
  saldırır, hırçınlaşır, alttan alıp yalvarır, yas tutar, yada en akla gelmedik işler yapar..
  tutarsız davranışları yüzünden sürekli olarak mutsuzdur, tedirgindir. psikozla nevroz arasında bir hastalıktır. hasta çoğu şeyi kabul etmez. kendisinin normal olduğunu etrafındaki kişilerin dengesiz olduğunu söyler..
  ilginç nokta bu hastalığa sahip insanların ailelerinde özellikle 1. derece akrabalarında major depresif bozukluk görülme oranı oldukça yüksektir..
  tedavisi son derece zordur.. Öğrencilik yıllarımda bu dersi anlatan hocam tedavi konusunda şunları söylemişti.. En iyi terapist bu hasta için elinden geleni yapsa, en uygun ilaç tedavisi ile psikoterapiyi birlikte denese bile başarı oranı % 10 dan fazla değildir..

  Üniversite de gördüğüm de çok etkilemişti bu hastalık beni.. ne kadar ilginç özellikleri var diye düşünmüştüm.. özetle sizlere aktarmaya çalıştım.. kişilik bozzukluğunun diğer hastalılarını da arada fırsat buldukça eklemeye çalışacağım..
   
 2. Yesil Gözlü

  Yesil Gözlü Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  431
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Borderline nedir???
  Emegine saglik canim...
   
Borderline nedir??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Borderline kişilik

  Borderline kişilik

  Borderline kişilik Aşağıdakilerden en az besinin varlığı ile birlikte ,genç erişkinlik döneminde başlayan , kişilerle olan ilişkilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranışlarla karakterize bir durumdur. 1-Gerçek ya da varsayılabilecek , olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak. 2-Karsısındakileri aşırı büyütüp, göklere çıkarma ve...
 2. Borderline kişilik bozukluğu

  Borderline kişilik bozukluğu

  Borderline kişilik bozukluğu Genel özellikleri: Kişilerarası ilişkilerde benlik algısında ve duygulanımda tutarsızlık ve belirgin dürtüselliğin olduğu sürekli bir örüntü vardır. Yaygınlığı %2 çıvarındadır. Büyük çoğunluğunda 40.lı yaşlarda stabilite meydana gelir. Tanı: Borderline kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı ölçütleri A. Aşağıdakilerden beşinin olması ile belirli, genç erişkinlik...
 3. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 4. “Borderline” Koleksiyonu

  “Borderline” Koleksiyonu

  Limango'da ilkbahar-yaz koleksiyonu Boderline'ı gördüm bugüm. ilgimi çekti. Sizlerle de paylaşmadan edemedim. Buyrun: Asu Aksu 2012 ilkbahar-yaz koleksiyonu “borderline”; beyaz ve gri renklerin yoğun olarak kullanıldığı, rahatlığa ve serinliğe öncelik veren bir koleksiyon. Koleksiyonda ipeksi koton kupralar, serin tutan viskonlar ve incecik yazlık gabardinler başrolde. Koleksiyonda renk...
 5. Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

  Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

  kişilik bozukluğu kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır kişilik bozukluğu testi Psikolojik rahatsızlıklardan biri olan borderline kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır, hangi belirtiler kişilik bozukluğu olup olmadığı yolundadır gibi sorularınızın yanıtları için sizlere kişilik bozukluğu testi yapılışı hakkında gerekli test bilgilerini sunuyoruz. Kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır 1....

Sayfayı Paylaş