Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Boşanmanın çocuklara etkileri

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  boşanmanın çocuğa etkileri boşanmanın çocuğa etkisi boşanma ve etkileri çocuklara etkisi Boşanma özellikle ergenler açısından son derece sarsıcı olabiliyor. Çok olgun ve güvenli olduğunu düşündüğünüz bir ergen bile anne-babasının boşanması ve ailesinin dağılması karşısında sarsıntı yaşayabilir. Boşanma anne ve baba açısından son derece travmatik bir durum olduğundan, kendi sorunları ile uğraşırken çocuğun duygularını ve yaşadığı acıyı fark etmeyebilirler. Oysa boşanma anne-baba için zorsa, çocuk için de zor olacaktır. Önemsenen konular ve bunları ifade etme biçimi farklı olsa da, anne-babalar gibi, çocuklar da zorluklar yaşayacaktır. Çocuğun kendini suçlaması
  Boşanan çiftlerin çocuklarının boşanmadan dolayı kendilerini suçlayabildikleri bir gerçektir.

  Çocukların boşanma nedeniyle kendilerini suçlamaları çok sık görülen bir durumdur ve bundan dolayı boşanma konusunun çocuk ve özellikle de ergen çocuk ile ilgili tüm konulardan ayrı tutulması son derece önemlidir.

  Çocuğa boşanmanın, tıpkı evlenme kararı gibi yetişkinler tarafından verilen ve yetişkinlere ait bir karar olduğunu mutlaka anlatılmalıdır.

  Anne ya da babayı koruma isteği

  Boşanmanın ergenler üzerindeki önemli bir etkisi de anne-babalarına karşı besledikleri sadakat duygusunun zarar görmesidir.
  Örneğin, erkekler, özellikle başka bir kadının söz konusu olması halinde, kendilerini annelerini korumak zorunda hissedebilirler.

  Kızların korkuları babaları ile ilgili
  Kızlar da örneğin babalarının her akşam konserve yiyeceği, ütüsüz gömlekler giyeceği gibi konuları düşünerek üzüntü yaşayabilirler.

  Bu nedenle, anne-babaların, anne-baba gibi davranmaya devam etmeleri ve çocukların anne-baba olmasına izin vermemeleri gerekir.

  Onların böyle bir sorumluluk için hazır olmadıkları ve anne-babalık görevini halen anne-babanın yapmaya devam etmesi gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

  Bir şey olmamış gibi davranmak
  Bazı ergenler anne-babalarının yeniden bir araya gelmesini ister ve bilinçsiz olarak da olsa, bunun için çaba gösterebilirler.

  Böyle durumlarda boşanan çiftlerin buluşarak ya da eskiden tatillerde veya bayramlarda ailece yaptıkları şeyleri aynen yapmaya etmeye çalışarak, hiçbir şey olmamış gibi davranmaları doğru değildir. Bir şey olmuştur.

  Anne-babanın bu kararlarına saygı göstermeleri gereklidir.

  Kesinleşmeden konuşmayın
  Anne-babanın bir çift olarak yeniden bir araya gelmeyi düşünmesi halinde, sonuç belli olana kadar bu durumu çocuklara bildirmemeleri gereklidir.

  Aksi taktirde, yeniden bir araya gelmenin mümkün olmaması durumunda, çocuklara adeta ikinci bir boşanma yaşatılmış olur. Çocukların bu konuyla ilgili tasarıların bir parçası olması gerekmez.

  Yeniden biraraya gelmeleri konusunda anne ve babası ile çatışmayı sürdüren çocuğa, anne-babanın artık evli olmadığı ve dolayısıyla artık bu anlamda bir çift olmadıkları, buna karşın kendisi için en iyisini yapma konusunda anne-baba olarak her zaman birlikte oldukları anlatılmalı ve buna uygun davranılmalıdır.

  Anne-babaların çocukları aracılığı ile birbirine ?mesajlar göndermesi doğru değildir. Ayrıca ilgi duydukları yeni kişiler ya da yeni bir eve taşınma gibi konulara çocuğun karıştırılmaması gerekir.

  Karı-koca olmadan anne-baba olmak
  Anne ve babanın yapması gereken en önemli şey karı-koca olmadan anne-baba olabilmeyi başarabilmektir.

  Elbette bu kolay değildir ve en dostane boşanmalarda bir bazı zorluklar yaşanabilir.

  Ancak ilişkilerinde kendilerinin değil çocuklarının söz konusu olduğunu sürekli akılda bulundurmaları çocukların da yeni duruma uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır.

  Anne-babalar, bu gibi zor durumlarda nasıl davranılmaması gerektiğini değil, bunların üstesinden nasıl gelindiğini gösteren bir rol modeli olmalıdırlar.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Boşanmanın çocuklara etkileri
  kimse boşanmak için evlenmez ama zaman içerisindede düzgün gitmeyen evlilikler oluyor tabi...hele ortada çocukta varsa ki en fazla olumsuz etkiyi bu boşanmada çocuklar görmektedir...herçocuk anne ve babasını birlikte görmek ister neyazıkki bunu kabullenmiş bile görünen çocuğun mutlaka hayatında psikolojik sorunları olmaktadır anne ve baba elinden geldiğince çocuklarına bu konuda destek olmalılar çocuğun seçme hakkı yoktu bu dünyaya gelmek için ona anne ve baba birlikte karar vermişlerdir ve aynı kararı ve birlikteliği çocuğunun yanında boşandıktan sonra bile destek olarak göstermelilerdir...emeğine sağlık canım
   
Boşanmanın çocuklara etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boşanmanınn çocuklardaki etkisini azaltmaçocuklardaki etkisini azaltma

  boşanmanınn çocuklardaki etkisini azaltmaçocuklardaki etkisini azaltma

  * Boşanan anne-babalar birbirlerinden ayrıldıklarını, çocuklarından ayrılmadıklarını kesinlikle unutmamalıdır. * Çocuğun anne-babasından yeterli derecede ilgi ve sevgi görmeye her zaman ihtiyacı vardır. Ayrı olsalar bile anne-baba çocuğundan bu ilgi ve sevgiyi kesinlikle esirgememelidir. Özellikle çocukla birlikte geçirilmesi planlanan zamanlar ertelenmemeli ya da yerine başka programlar...
 2. boşanma ve çocuklar

  boşanma ve çocuklar

  Boşanma ve çocuk üzreine etkileri Boşanma hiç kuşkusuz, çocukların başına gelebilecek en sarsıcı olaylardan birisi ve potansiyel olarak onların gelişmelerini ciddi bir biçimde etkileyecek bir dizi değişikliği de beraberinde getirmektedir. “Potansiyel bir durumdur, çünkü boşanmış bir ailenin bireyi olarak yaşamak kaçınılmaz olarak çocuklara zarar veren bir durum değildir. Önemli olan anne ve...
 3. BOŞANMA ve ÇOCUK

  BOŞANMA ve ÇOCUK

  BOŞANMA SEBEPLERİ Evlilik, her kurum gibi zaman zaman aksayan yönleri olan bir kurum, bu aksaklıklar giderilemediğinde ise sonuç ne yazık ki boşanmayla noktalanıyor. Evlilik süresince aileye yeni bir birey katıldıysa boşanma daha sancılı oluyor. Evliliğin bitmesine yol açan sebepler çok çeşitli olabilir, en çok görülen sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: ekonomik sorunlar eşlerin...
 4. Boşanmanın çocuklarımıza etkileri nelerdir

  Boşanmanın çocuklarımıza etkileri nelerdir

  rüyada anne babanın boşanması rüyada anne babanın boşandığını görmek baba boşanması ve ve babasının boşandığını görmek Oniki ve daha yukarı yaşlarda bulunan çocuklar ruhsal ve kişilik gelişmelerini önemli ölçüde tamamlamaları nedeni ile daha küçük yaşlardaki çocukların yaşadıkları bazı sorunları yaşamamaktadırlar. Anne baba arasındaki sorunların neler olduğu ve çözüm konusunda daha...
 5. Televiziyonun Çocuklar İçin Etkileri

  Televiziyonun Çocuklar İçin Etkileri

  televizyon, etkileri, zararları, yararları, çocuklar üzerindeki etkilerini merak mı ediyorsunuz ozaman bu konuya buyrun.... Günümüzde televizyon, en popüler, neredeyse herkesin evinde olması sebebiyle bize en yakın ve kolay habere ulaşabilmemizi sağlayan, evde olduğumuzda en çok zamanımızı karşısında geçirebildiğimiz, en eğlenceli bulduğumuz, en kendimizi ve çocuklarımızı karşısında...

Sayfayı Paylaş