1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  boyu uzar mı uzamaz mı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  saç neden uzamaz bebeğimin boyu uzamıyor boy neden uzamaz bebeklerin boyu nasıl uzar bebeğimin boyunu nasıl uzatabilirim Her anne ve babanın en büyük isteği çocuğunun normal ve sağlıklı büyümesidir. Bebek, yürümeye başladıktan sonra da önemli bir soru anne ve babaları sürekli düşündürür: Acaba çocuğumuz uzun boylu mu, yoksa kısa boylu mu olacak?
  Çocuğun normal ve sağlıklı büyümesi bazı koşullara bağlı. Uzmanlar, çocuğun büyümesini etkileyen belli başlı beş neden sıralıyorlar:

  1- Kalıtım:

  Çocuğun büyümesinde en büyük etken genetik geçmişidir. Genetik faktörler, çocuğun özellikle gelişmesinde çok önemli rol oynar. Çocuğun kısa boylu olmasından yakınmadan, ailenin genetik gerçekleri incelenmeli.

  2-Beslenme:

  Çocuk doğru beslenmezse normal bir büyüme sürecine giremez. Bebeğin fazla şişman olmasını önlemek için yapılan uygulamalar da bazen ters tepki verir. Bebek doğru ve yeterli beslenmeli.

  3-Egzersiz:

  Çocuğun daha bebeklik döneminde vücut egzersizlerine alıştırılması gerekir. Bebeğe kol ve bacak hareketleri yaptırmak, kaslarının güçlenip gelişmesini sağlar.

  4- Uyku:

  Bebeklerin normal bir büyüme sürecine girebilmeleri onların yeterli uyku uyumalarına bağlıdır. Uyku sırasında büyüme hormonunun salgılanması yüzde 70-80 oranında artar. Bebekler uyuyarak büyürler!

  5- Duygusal huzur:

  Bebekler, sevgi dolu, uyumlu bir aile ortamı içinde daha çabuk gelişirler. Büyüme sorunları yaşamazlar. Aşırı gerginlik ve sevgisizlik, çocuğun normal gelişmesine de engel olur.

  Peki boyunu uzatabilir miyim?

  Pekçok ebeveyn, çocuğunun kısa boylu olmasından endişe duyuyor. Çocuk uzun boylu olmazsa, birçok sorun yaşayacağı düşünülüyor. Oysa, normal bir büyüme sürecine giren çocuk kısa boylu da, uzun boylu da olabilir.

  Sağlıklı bir çocuk için, boy önemli değildir. Ancak bazı durumlarda, çocuğun boyunun kısa kalmasından vücudunun yeterli miktarda büyüme hormonu salgılamaması sorumludur.

  Bu nedenle, doktorlar bazen kısa boylu çocuklara büyüme hormonu salgılanmasını öneriyorlar. Ama büyüme hormonunun rastgele verilmesi sakıncalı! Hem her çocuğun boyu büyüme hormonuyla uzamaz.

   
boyu uzar mı uzamaz mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öldükten Sonra Saç ve Tırnak Uzar mı?

  Öldükten Sonra Saç ve Tırnak Uzar mı?

  saç ve tırnak, öldükten sonra uzar mı, inanışlar, hurafeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Dilden dile dolanan sayısız hurafeler vardır.Bunlar da biri de öldükten sonra meftaların saç ve tırnaklarının uzadığı şeklindedir.Olayın ilmi boyutunu aşağıda ki yazıda bulacaksınız. Ölüm sonrasın da vücut içinde tüm metabolizmik faaliyetler durmaktadır. Bunun...
 2. Boyum kısa mı ?

  Boyum kısa mı ?

  Ben 14 yaşındayım boyum 148 cm.Yaşıma göre normal boy seviyesinin 1 cm üstünde.Bu bana göre çok kısa.Sizcede boyum çok kısamı yoksa normalmi?
 3. Boy uzar mı??

  Boy uzar mı??

  Ben 13 yasındayım 14'e girmek üzereyim. Geçen gün ilk adetimi gördüm. benim boyum 1.62,1.63 filan Adet gördükten sonra boy uzaması durur mu? Devam edersede ne kadar uzarım kısa kalmak istemiyorum 9-10 cm uzar mıyım?
 4. bacak boyu uzar mı?

  bacak boyu uzar mı?

  ya benim bacaklarım çok kısa acaba bacak boyu uzar mı?
 5. 17 yaşındayım boyum daha uzar mı çok üzgünüm :(

  17 yaşındayım boyum daha uzar mı çok üzgünüm :(

  Slm.17 yaşındayım ve boyum 1.53, annem daha uzar boyun diyor ama benim hiç umudum yok, sınıfta hep en önde oturuyorum, sırada da en öndeyim, moralim çok bozuluyor, yardım edin bana :(

Sayfayı Paylaş