1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Boyun ağrısı nasıl geçer?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Boyun ağrısının neden kaynaklandığını bilmek tedavi için gerekli ilk adımdır. Dolayısıyla uzun süren, sık tekrar eden ve sürekli günlük hayatınızı aksatmakta olan ağrılar için yapılacak ilk iş muayene olmaktır. Ortopedi, fizik tedavi veya beyin ve sinir cerrahisi uzmanları ağrının nedenini tespit etmek yardımcı size yardımcı olabilir.
  Boyun ağrısının en yaygın nedenleri çoğunlukla duruş, oturuş bozuklukları, masa başı işler, ev işleri veya kazalardan kaynaklanan travmalardır. Oturuş bozuklukları ya da yanlış yastık kullanımı gibi hatalar stresli ortamlarla da birleşince ortaya boyun ağrıları çıkabilir. Boyun fıtığı ve kireçlenme de boyun ağrısının diğer yaygın nedenleri arasında sayılabilir. Boyun ağrısının omurga iltihabı, tümör ya da enfeksiyon gibi daha az karşılaşılan sebepleri de olabilir.  < Konu Resmi..>
  Boyun ağrısı kollarda hissizlik, yürümede zorluk, şişlik ve genel halsizlik gibi belirtilerle birlikte görülüyorsa ve günden güne ağrı şiddetini arttırıyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir.
  Boyun ağrısı için reçeteli ilaçlar kullanmanız gereken hallerde bile, ağrının geçme süresini hızlandırabilecek bazı önlemleri, evde kendiniz de alabilirsiniz.
  Masa Başında ya da TV Karşısında Boyun Ağrısı
  Boyun ağrısının genellikle kötü duruş pozisyonlarından kaynaklandığını söylemiştik. Bilgisayar başındayken, araba kullanırken veya televizyon karşısında kendinizi baş ileri doğru itilmiş, çene dışarı doğru çıkık veya omuzlar öne doğru sarkmış şekilde buluyorsanız, bunlar hep kötü duruş örnekleridir ve boyun ağrısı yapabilir.
  Kötü duruş boynun önündeki ve kürek kemikleri üzerindeki kasları zayıflatır. Aynı zamanda göğüs, omuz, ve boyun bölgesini gerginleştirir. Tüm bunları önlemek ve boyun ağrısını geçirmek için ilk olarak doğru şekilde durabilmelisiniz.

  Masa başında iş yaparken, arabada ya da kanepede otururken duruşunuzu kontrol edin. Çenenizi geriye alın, gözleriniz karşıya düz baksın ve omuzlarla sırt dengeli, dik bir pozisyonda dursun. Uzun süre hareketsiz kaldığınızı fark ettiyseniz boynunuzu iki yana, öne ve geriye doğru esnetin. Sert ve ani hareketlerden kaçının. Boynunuzu her bir yöne çevirdiğinizde 30 saniye kadar bekleyin.  Dinlenme ve Rahatlama
  Boyun ağrılarında boynu zorlamadan, doğal esneme hareketlerini yaparak 3-4 gün dinlenmek ağrının kendiliğinden geçmesi için yeterli olabilir. Dinlenme esnasında ağır yük taşınmamalı, uzun süre araba kullanılmamalı, ev işi ya da uzun saatler bilgisayar başında oturmak gibi boynu ağrıtacak aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  Stres vücutta kasların gerilmesine neden olarak boyun ağrılarını tetikleyebilir. Bu durumda stresi arttıran ortamlardan uzak durmak, rahatlatıcı hobi veya benzer rahatlama yöntemleri ile stres seviyesini azaltmak da boyun ağrısını dindirmekte etkili olacaktır.  Boynu Hareket Ettirmek
  Boyun ağrısı nedeniyle boynu hareket ettirmekten kaçınmak doğal bir tepkidir ama hareketsizlik boynun daha da sertleşmesine neden olur. Bu nedenle boynu tamamen hareketsiz bırakmaktan kaçınmak ve ağrı ne kadarına izin veriyorsa boynu o ölçüde hareket ettirmek gerekir. Ağrının şiddetli dönemlerinde boynu nazikçe sağa sola çevirmek gibi, boynun her zamanki hareketlerini yapmaya çalışmak yeterlidir. Ani, sert ve doğal olmayan hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.
  Sağlıklı bir yaşam için hareket ve egzersizin önemini sık sık duyuyoruz. Göğüs ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler, ağrıları engellemek adına önemlidir. Güçlü kaslar genel olarak vücudunuzda daha az ağrı problemi yaşamanızı sağlayacaktır.


  Masa başında, mutfakta pişirme hazırlıkları sırasında, ev işi yaparken, el işi yaparken ya da koltuğa uzandığınızda uzun saatler boyu boynunuz aynı pozisyonda kalacaksa her yarım saatte bir boynunuzu yanlara ve öne-arkaya doğru çevirin, her bir yönde 30 saniye kadar bekleyerek boynu esnetin. Boynun aynı pozisyonda sabit kalmamasına çalışın.
  Boyun ağrısı ile birlikte, doktorunuz aksini söyleyene dek, araba kullanmaktan, koşu yapmaktan, futbol oynamaktan, mekik çekmekten ve ister alışveriş torbası olsun ister egzersiz amaçlı, ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız.

  Uykuda Boyun Ağrısı
  Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimize göre, yastığımızın boyun ağrısını engellemekte önemli bir role sahip olması gayet anlaşılır bir durumdur. Yastığınız baş ve boynunuzu doğru şekilde desteklemezse ağrılar ortaya çıkabilir. Burada ‘doğru şekil‘den kasıt boynun doğal duruşunu bozmamaktır.
  Örneğin birden fazla yastıkla, boyun ileri doğru itilmiş şekilde yatmak, yanlış pozisyonlardan biridir. Karın üstü yatmak da baş ve boynun doğal olmayan bir pozisyon almasına neden olur. Boyun açısından sırt üstü ya da yan yatılması tavsiye edilir.

  Yastık Seçimi
  Doğru yastık seçimi hem uyku kalitesini arttırır hem de boyun ağrılarını önler ya da azaltır. Yapılan araştırmalar, yan yatarken boynu yukarı kaldırmadan sadece şilte ve kulak arasındaki boşluğu dolduracak yükseklikte bir yastığın seçilmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
  Aynı şekilde, sırt üstü uyurken de yastık boynu ileri doğru itecek denli yüksek veya tam tersi boynun geriye düşeceği alçaklıkta da olmamalıdır.
  Doğru boyun duruşu için tasarlanmış ortopedik yastıklar veya kuştüyü yastıklar gibi pek çok yastık çeşidi arasından, vücudun doğal duruşunu destekleyecek bir tanesi seçilebilir.


  Kompres: Soğuk Mu Sıcak Mı?
  Soğuk Kompres
  Buz kompresi genellikle akut yaralanmalarda, iltihap (dokusal yangı) söz konusu olduğunda önerilir. Boyun ağrısı eğer çarpma, incinme, ters hareket, darbe, kaza, spor esnasında sakatlanma gibi yaralanmalar sonucu oluşmuşsa, şişlik, kızarıklık ve/veya ağrı varsa, bu durumda ilk 2 gün buz kompresi önerilir. Buz kompresi 15-20 dakika boyunca yapılmalı ve ilk 48 saat boyunca günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.
  Buz kompresi yaparken buz torbasının havlu benzeri ince bir kumaş parçasıyla sarılması cildin zarar görmemesi için son derece önemlidir.
  Bu 2 gün boyunca buz tedavisiyle birlikte dinlenilmesi de tavsiye edilir. Eğer 48 saat sonrasında durumda herhangi bir iyileşme olmadıysa ya da ağrı daha da kötüye gittiyse mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

  Sıcak Kompres
  Sıcak kompres ise daha çok kronik yani sürekli hale gelmiş olan boyun ağrıları için önerilir. Boyun fıtığı ya da boyun tutulması nedeniyle kaynaklanan ağrılarda sıcak kompres hem kan dolaşımını arttırır hem de bölgedeki kasları rahatlatır.
  Boyun fıtığı çevresinde fıtıktan dolayı şişkinlik, iltihap benzeri durumlar oluştuğunda sıcak yerine soğuk kompres gerekebilir. Eğer boynunuzdaki ağrının nedeni ve türü hakkında bilginiz yoksa sıcak kompres uygulamaktan kaçınmalısınız. İltihap söz konusuyken sıcak kompres yapmak durumu daha da kötüleştirebilir.

  Sıcak kompres için eczanelerde bu amaçla satılan sıcak kompres paketlerini kullanabilirsiniz. Sıcak kompresi yine ince bir kumaşa sarmalı ve cildinizi yakmamaya özen göstermelisiniz.
  Sıcak kompres dense de aslında ılık denilebilecek bir sıcaklık yeterlidir. Ayrıca ısıtılmış bir havlu veya sıcak bir duş da sıcak kompresin yerini alabilir.
  DİKKAT: Periferik damar hastalığı olanlara ve diyabet hastalarına sıcak kompres önerilmez.

  Ağrı Kesiciler ve Kas Gevşeticiler
  Boyun ağrısı yanlış duruş, tutulma, hafif zedelenme benzeri nedenlerden dolayı kaynaklandığında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bir rahatlama sağlayabilir. Bu gibi durumlarda eczanelerden reçetesiz satılan bir ağrı kesici temin edebilirsiniz.
  Boyun fıtığı ağrısı içinse doktorun önereceği çeşitli krem, ağrı kesici, iltihap giderici ya da ağrıyı hafifletecek kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.

  Boyunluk
  Boyunluk doktor önerisi ile kullanılması gereken çözümlerden biridir. Farklı boyunluk çeşitleri vardır ve ağrının nedenine göre doktor boynun ne ölçüde ve ne sürede hareketsiz kalması gerektiğine bağlı olarak, kullanılması gereken boyunluk türünü belirleyecektir. Boyunluk boyun bölgesinde kasların ve eklemlerin dinlendirilmesini sağlayabilir.

  Örneğin boyun fıtığında doktor, ağrının şiddetli döneminde veya ameliyat sonrası boyunluk tavsiye edebilir. Uçak yolculuğu gibi boynu zorlayabilecek çeşitli zamanlarda da ağrının tetiklenmemesi için yine boyunluk kullanılmasını isteyebilir.

  Kendi kendinize boyunluk kullanmanız kaslarınız üzerinde zayıflama benzeri olumsuz etkiler yapabilir, kireçlenme gibi başka problemlerin önünü açabilir. Boyun düzleşmesi gibi bir sorun varsa, yanlış boyunluk kullanımı durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle doktor kontrolü altında değilseniz boyunluk kullanmamalısınız.


   
Boyun ağrısı nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  sinüzit ağrısı nasıl geçer sinüzit baş ağrısı nasıl geçer Benim gibi sinüzit migren ve bilumum baş ağrısı adına ne varsa çeken kişiler iyi bilirki şu illet ağrılar bir tuttu mu kolay kolay kurtulamazsınız hele bazen saatler hatta ggün boyu bile süren ağrılar bile vardır ki buda insana işkence acısı yaşatır.Sizlere başağrılarınızdan kurtulmanın yollarıyla ilgili uzmanların önermiş olduğu ve...
 2. apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer neler yemek gerekiyor arkadaşlarım ?Teşekkür ediyorum lütfen bana bilgi verin çok ihtiyacım var daha öönceden ameliyat olmuştum yeride ağrıyor yha :S
 3. Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?

  Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?

  Karın ağrısına ne iyi gelir Karın ağrısı nasıl geçer karın ağrısına iyi gelen bitkiler Bu makalemizde karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkilerden bahsedeceğiz sizlere melekler :) Karın ağrısı yaşadığınız anda bu şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz.Şifalı bitkilerden eldeedeceğiniz bitkiçayları ve masaj yağları karın ağrısını geçirmede birebirdir. Bir tutam kuru veya yaş nane : Bir...
 4. Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  boğaz ağrısına ne iyi gelir,boğaz ağrısı tedavisi,boğaz ağrısı nasıl geçer,boğaz ağrısı nasıl çabuk geçer,boğaz ağrısının nedenleri,boğaz iltihaplanması nasıl geçer,boğaz ağrısı tedavisi hakkında bilgiler Boğaz ağrısı en sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Bu yüzden bir çok kişi muayene ve tedavi olmaktadır. Boğaz ağrısına neler yol açar ? Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi...
 5. boğaz ağrısı nasıl geçer?

  boğaz ağrısı nasıl geçer?

  Günaydın .Ben öğrenciyim Ailemden uzağım boğazım çok ağrıyor bu ağrıyı nasıl geçirebilirim ??

Sayfayı Paylaş