Boyun fıtığı servikal disk hernisi teşhis ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Boyun fıtığı servikal disk hernisi teşhis ve tedavisi
Boynundaki bir diskin iç çekirdeği fıtıklaştığında veya diskin sızdırdığı bitişik bir sinir kökü üzerine bastırıldığında servikal herniasyonlu disk tespit edilir. Genellikle 30 ila 50 yaş aralığında gelişir. Bir servikal herniasyonlu disk bazı travma veya boyun yaralanmalarından kaynaklanabilir ken, semptomlar genellikle kendiliğinden başlar.

boyun fıtığı.jpgMilyonlarca insan boyun, omuz ve kol ağrısı çekiyor. Bu tür bir ağrıya neden olabilecek sayısız rahatsızlıklar olmasına rağmen, yaygın bir neden herniasyona uğrayan bir disktir . Omurga için amortisör olarak işlev gören diskler omurgadaki omurların her biri arasında bulunur. Her disk, jel benzeri bir maddeyi (çekirdek pulposusu adı verilen) çevreleyen lastik benzeri bir dış bant içerir.Omurilikteki bir disk sıkıştığında ve omurilik kanalına iç disk sıvısı sızdığın da fıtık ortaya çıkar.Servikal omurganın boyun fıtığı diskli hastalarda kronik boyun ağrısı ve kol, boyun, çene ve başta ağrı olması ve ağrının yayılmasıdır.. Fıtılı disklerin bazı ciddi vakaları ara sıra yüzlerde uyuşukluğa neden olabilir. Kronik ağrılar yaşam kalitesini olumusz etkileyebilir.

Servikal hernis nedenleri

Fıtıklaşmış bir disk, genelde aşınma, yıpranma veya yaralanma nedeniyle omurgada şiddetli sıkışma nedeniyle oluşur. Servikal omurga, baş ve boyun destekleyici ve stabilize edilmesinden, ayrıca baş ve boyun arasındaki dönme noktasında harekete izin vermesinden sorumludur. Bu dönme noktası başın sola ve sağa eğilmesini sağlar. Yıllar boyu devam eden tekrarlayan hareket ve zorlanma üzerine boyun omurları, vertebra arasında bulunan disk ve eklemi aşındırmaya başlar. Omuralar diski sıkıştıracağından, disk basınç altına doğru genişlemeye ve düzleşmeye başlayabilir. Basınç durmazsa, diskin dış astarı kırılabilir, bu da disk içindeki jöle benzeri sıvının omurilik kanalına sızmasına neden olur. Buna herniasyon disk denir.

Belirtiler

Boyun fıtığı bulunan bir disk, boyun ağrısına, kol ağrısı, omuz ağrısı ve uyuşma ya da kol ya da el karıncalanmasına neden olabilir. Ağrı kalitesi ve türü sıkıcı olabilir. Uyuşma, karıncalanma ve kol kaslarındaki güçsüzlük gibi belirtiler daha ciddi bir problem olduğunu gösterebilir.

Risk faktörleri

Yaşlanma süreci ve omurgadaki genel aşınma ve yıpranma, fıtıklı bir disk geliştirme şansını artırabilir. Fıtık disk, tekrarlayan aktiviteler veya omurganın yaralanmasından da kaynaklanabilir.Teşhis ve tedavi

Fıtıklaşmış bir diskin teşhisi, omurga, kollar ve alt ekstremitelerin tam fizik muayenesinden başlar. Doktorunuz, omurganızı, esneklik, hareket açısı ve sinir köklerinizin veya omuriliğin fıtıklaşmış bir diskten etkilendiğini gösteren işaretler açısından inceleyecektir. İyi tedavi her zaman doğru bir teşhise dayanır. Kapsamlı teşhis süreci şunları içerir. Doktorunuz belirtilerinizle, ne kadar şiddetli olduğunu ve hangi tedavileri uygulayacağını sizinle tartışacaktır. Hareketin sınırlamaları, denge sorunları ve ağrı için dikkatli bir şekilde fiziki muayene olucaksınız. Bu muayene sırasında doktor ayrıca ekstremitelerde refleks kaybı, kas güçsüzlüğü, sansasyon kaybı veya omurilik hasarının diğer belirtilerini arayacaktır. Genel olarak, doktorlar, enfeksiyonlar gibi diğer sorunları ekarte etmelerini sağlayan düz röntgen filmleriyle başlarlar. BT taramaları ve MRG ler çoğunlukla bel omurganın üç boyutlu görüntülerini vermek için kullanılır ve fıtıklaşmış diskleri saptamaya yardımcı olabilir.

Çoğu hasta boynunda fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için konservatif tedavilerle başlar.Fıtıklaşmış diskin kaynağında tedavi edilmesi için cerrahi bir seçenek olabilir.
 
Üst