Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Boyun tutulmasına ne iyi gelir?
Boyun Egzersizleri: 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız basit boyun egzersizleri genellikle boyun tutulmasının geçmesi, en azından hafiflemesi için yeterlidir.

Boyun egzersizleri için dikkat edilmesi gereken nokta başlarda boynu fazla zorlamamak, sadece tutulan bölgenin bir miktar açılmasını sağlamaktır. Birkaç saat sonra bu egzersizleri tekrar ederek boynunuzun bir miktar daha açılmasını sağlayabilirsiniz.


Önce başınızı yavaşça öne doğru eğin, mümkünse çenenizi göğsünüze değdirin. Daha sonra yine yavaşça başınızı yukarı doğru kaldırın. Boynun çok zorlandığı noktalarda ağrının iyice artmaması için ilk egzersizlerde fazla zorlamayın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.01.Jpeg
2. hareket için boynunuzu yavaşça sağa ve sola yatırın. Boynun her iki yanındaki sertleşen kasları rahatlatıcı etkisi olan bu hareketi 7 sağa, 7 sola olmak üzere 14 kez tekrarlayın.


Son olarak boyun tutulması egzersizleri arasında ağrı yapma ihtimali en yüksek olan başı sağa ve sola çevirme hareketi var. Başınızı yavaşça sağa çevirin, daha sonra ileri doğru bakar konuma getirip yavaşça sola çevirin. 7 sağ, 7 sol olmak üzere 14 kez tekrarlayın.

Bu hareketlerin tamamı başı tutan ve boyna destek olan kasların gevşemesine yardımcı olur. Tutulma istediğiniz gibi çözülmediyse 2-3 saat sonra aynı hareketleri tekrar edin.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres tutulmanın neden olduğu ağrıyı hafifletir ve ağrıya yol açan laktik asit birikimini önler. Soğuk kompres torbanız varsa tutulan bölgeye 20 dakika kadar uygulayın. Soğuk kompres torbanız yoksa küçük bir poşeti 10-15 adet buzla doldurduktan sonra ince bir havluya sarın ve boynunuza koyun.

Torbayı elinizle tutmak yerine başınızı çok arkaya yatırmadan dayayabildiğiniz bir koltuğa oturun ve buz torbasını koltukla boynun tutulan bölgesi arasına sıkıştırın. Soğuk kompres için torba hazırlarken buz yerine buzlukta muhafaza edilen bezelye gibi dondurulmuş gıda paketlerini de kullanabilirsiniz.


Sıcak Kompres: Soğuk kompres ağrıyı hafifletirken sıcak kompres kasların gevşemesine yardımcı olur. İlk gün soğuk kompres yaptıktan sonra ertesi gün sıcak kompres uygulayabilirsiniz.Sıcak kompres torbaları eczanelerde satılıyor ancak eczaneye gitmek istemiyorsanız sağlam kapaklı cam bir şişenin yarısına kadar sıcak su doldurun ve kalın bir havluya sardıktan sonra tutulan bölgeye 20 dakika uygulayın. 2 saat sonra 20 dakika daha uygulayın. Kompres yapmak yerine sıcak suyla duş (en az 10 dakika) alabilirsiniz.


Ağrı Kesici Kremler: Eczacınıza sorarsanız sizin için en uygun reçetesiz ağrı kesici kremi önerecektir. Bazı eczacılar ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerin bir arada kullanılmasının tutulmayı daha kısa sürede iyileştirdiğini söylüyor.


Eczacınızın önerdiği kremleri boyna fazla bastırmadan masaj yaparak sürün ve cilt tarafından daha kolay emilebilmesi için bir havluyla üstünü kapatın. Kremi sıcak kompresten (veya duştan) sonra sürmek daha çabuk etki gösterecektir. Evde nane yağı ve/veya okaliptüs yağı varsa bu yağları da kullanabilirsiniz.
 
Üst