1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Boyun ve bel fıtığında umut

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  kırıkcı çıkıkcı Bel ve boyun fıtığı gerçekten zor hastalıklar çevremde bunlardan dertli bir çok kişiyi görüyorum buna annemde dahil. Bazen insanın sosyal hayatını etkileyecek duruma kadar geliyorlar. Bu üzücü hastalıklara yeni bir umut bir tedavi kapısı daha açıldı umarım işe yarar ve insanlar bu hastalıklardan en az zararla kurtulur....
  Almanya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde geliştirilen “Manuel Terapi” adı verilen tedavi yöntemiyle özellikle boyun ve bel fıtığından kaynaklanan ağrıların fizik tedaviye nazaran daha kısa sürede tedavi edilebildiği bildirildi.

  Dört fizyoterapiste eğitim verildi

  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Cem Koca, Avrupa Birliğinin Leonardo Da Vinci projesi kapsamında, aynı hastaneden 4 fizyoterapist ile birlikte bir ay boyunca Almanya’da "Manuel Terapi" eğitimi aldıklarını bildirdi.
  El, dirsek, omuz, boyun, sırt ve bel ağrılarıyla boyun ve bel fıtığının tedavisinde uygulanan bu yöntemle hastanın daha kısa sürede sağlığına kavuşabildiğini anlatan Koca, yöntemle ilgili şu bilgileri verdi:

  Basınç uygulayarak ağrı azaltılıyor
  "Bu tedavi yönteminde ağrılı bölgedeki kasları yumuşatıp söz konusu bölgeye basınç uygulayarak ağrının azalmasını sağlıyoruz. Ortalama 20 gün ve her seansı 1.5 saat süren fizik tedaviye oranla bu tedavi 10 gün uygulanıyor ve her seans 20 dakika sürüyor. Fizik tedavide ilk 10 gün hastanın ağrıları artarken bu yöntemle hasta ilk seansta fayda bulduğunu söylüyor. Ama hasta önerdiğimiz egzersizleri mutlaka yapmalı."

  Söz konusu program kapsamında Almanya’da eğitim alan 4 fizyoterapistten biri olan, aynı hastanede görevli Murat Yiğit de, “Elle yapılan tedavi” anlamına gelen manuel terapinin omurgalarda, özellikle boyun ve bel bölgesinde meydana gelen semptomları gidermek ve hastaya aktif bir tedavi sağlayabilmek için uygulandığını kaydetti.

  Uygun bölgeye doğru tedavi
  Terapi uygulanırken hastayı doğru pozisyonlamak ve uygun bölgeye doğru tedavi uygulamak gerektiğini belirten Yiğit, tedavi sayesinde boyun ve bel fıtıklarının yüzde 97-98 oranında başarıya ulaştığını ifade etti. Yiğit hastaların tedavi sonrasında da kendilerine önerilen egzersizleri yapmaları halinde tedavinin daha da başarılı olduğunu kaydetti.

  Yöntemin, bel ve boyun ağrısı çeken tüm hastalarda uygulanamayacağını ifade eden Yiğit, "Özellikle kemik erimesine (osteoporoz) maruz kalan hastalar için bu yöntem sakıncalıdır. Çok ileri düzeyde, ancak ameliyatla tedavi olabilecek bel ve boyun fıtığı olan hastalarda da bu yönteme başvurulamaz" dedi.

  Ehil kişiler uygulamalı
  Yöntemi bu konuda ciddi eğitim almış kişilerin uygulaması gerektiğini anlatan Yiğit, aksi halde hastalarda telafisi çok zor kalıcı sorunların meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

  Halk arasında "kırıkçı, çıkıkçı" olarak adlandırılanların da tedavi adı altında bir takım yanlışlıklar yaptıklarını kaydeden Yiğit, “Tıbbi eğitim almamış kişiler önemli rahatsızlıklara hatta felçlere kadar gidebilen sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir” diye konuştu.


   
  Son düzenleme: 25 Haziran 2009
Boyun ve bel fıtığında umut konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bel Boyun Fıtık

  Bel Boyun Fıtık

  gebelikte göbek fıtığı boyun fıtığı ameliyatı ne kadar sürer göbek ameliyatı ne kadar sürer boyun kaç saat kasık Fıtık nedir? İç organlarımızdan birinin normal yerinden ayrılarak vücudun ona ait olmayan başka bir yerine geçmesine yol açan bir vücut boşluğu duvarı kusurudur. Örneğin bir diyafram fıtığında mide, karın bölgesinden ayrılarak, göğüs boşluğuna geçebilir. Fıtık hangi nedenlerden...
 2. Bel fıtığı ve siyatik

  Bel fıtığı ve siyatik

  Bel fıtığı ve siyatik BEL FITIGI ve SİYATİK Bel fıtığı bel ağrılarının en sık nedenlerinden biridir. Halk arasında bel kayması, disk kayması, omurilik sıkışması gibi isimlerlede duyabilirsiniz. Diskler iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığında destek dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden olduğu gibi, her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri emer. Disk omurilik...
 3. Bel Ve Boyun Fıtığına Karşı Egzersizler

  Bel Ve Boyun Fıtığına Karşı Egzersizler

  bel fıtığı fizik tedavi hareketleri bel ve boyun egzersizleri boyun fıtığı hareketleri egzersizleri resimli Günümüzün en yaygın hastalığı "bel ve boyun fıtığı" yakınmaları, basit egzersiz hareketleri ile kontrol altına alınabiliyor. Ameliyat gerektirmeyen düzeydeki fıtıkların tedavisinde klasik fizik tedavi yöntemlerinin çoğu zaman yetersiz kaldığını söyleyen Fizik Tedavi ve...
 4. Ibrahim saraçoğlu boyun ve bel fıtığı kürü

  Ibrahim saraçoğlu boyun ve bel fıtığı kürü

  ibrahim saraçoğlu bel fıtığı tedavisi ibrahim saraçoğlu bel fıtığı boyun kürü belfıtığı kürü Sevgili meleklerim; bilgisayar başında oturmaktan beliniz yada boynunuz ağrıyordur adım gibi eminim.Bu herkeste olan bişe.Ama boynum belim ağrıyor diye fıtık vardır diye birşey yok.Ama çoğu kişide fıtığın olduğuna işaret ediyor. Eğer sürekli ağrınız oluyorsa mutlaka doktora görünün.Fıtık teşhisi...
 5. Bel ve boyun ağrıları

  Bel ve boyun ağrıları

  bel ve boyun, ağrıları, tedavisinde uygulanan yöntemler, sebebleri nelerdir, perkütan, nükleoplasti ne demektir, bilgiyi buradan bulabilirsiniz Meleklerim size bel ve boyun ağrıları hakkında bir kaç detay geçke istiyorum. BEL VE BOYUN AĞRILARI Birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen bel ve boyun ağrılarının tedavisinde eskiden daha sık başvurulan ameliyatlar, son zamanlarda çok...

Sayfayı Paylaş