1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Bronşektazi nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bronşektazi, akciğerlerin ana hava yolları olan bronş tüplerinin elastik özelliklerini etkileyen solunum yolu hastalığıdır. Ciddi bir tıkanıklık ile oluşan bronşektazi, kişinin etkili bir şekilde alt hava yollarından balgam çıkarma yeteneğini azaltır ve nefes darlığına neden olur.

  Bronşektazi kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Ancak, çocuklarda görülebilmekte ve kızlardan ziyade erkek çocukları daha sıklıkla etkilenmektedir.  Kistik fibrozis denilen tıbbi durum bronşektazi hastalığının en sık görülen nedenidir ve tüm vakaların yarısını oluşturmaktadır. İnsan immün yetmezlik virüsü / bağışıklık yetmezliği sendromu (HIV / AIDS) olarak bilinen bağışıklık bozuklukları bronşektazi gelişiminde rol oynayabilir. Bronşektazi daha az yaygın olarak genetik nedenlere bağlı olabilir.  < Konu Resmi..>


  Siliyer diskinezi (hava yollarının dışına mukusun hareket etmesini sağlayan küçük yapıları etkileyen nadir görülen bir durum) ve allerjik bronkopulmoner aspergillozis (Aspergillus mantarına bağışıklık sisteminin abartılı yanıt vermesi) genetik nedenler arasında bulunmaktadır.


  Bronşektazi belirtilerinin gelişmesi genellikle ay veya yıllarca sürebilir ve zaman içinde daha da kötüye gidebilir. Bronşektazi tedavisinde antibiyotikler, bronkodilatör, ekspektoranlar ve göğüs fizik tedavileri kullanılabilir. Sağlıklı bir yaşam seçimi bronşektazi riskini azaltmak ya da belirtilerini iyileştirebilir. Bol sıvı içme, dengeli bir diyet yemek, bol dinlenme ve sigara kaçınma ve ellerin temiz bir şekilde yıkanması gibi basit önlemler ile riski azaltabilirsiniz.


  Bronşektazi belirtileri ciddi veya yaşamı tehdit edebilir. Soluk veya mavi dudaklar, hızlı kalp atışı (taşikardi), terleme ve anksiyeteye eşlik eden şiddetli nefes darlığı varsa vakit kaybetmeden bir doktora görününüz yada acil yardım (112) isteyiniz.


  BRONŞEKTAZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?


  Bronşektazi, bronşiyal yolun hasar görmesine ve kronik tıkanıklığa ve diğer belirtilere neden olur. Semptomların yoğunluğu bireyler arasında değişebilir.


  GENEL BELİRTİLER ŞUNLARDIR;


  Günlük olarak ya da sadece arada bir bronşektazi belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman, bu belirtilerden herhangi biri ağır olabilir:
  Kötü nefes kokusu
  Göğüste ağrı ya da basınç
  Zaman içinde daha da ağırlaşan öksürük
  Kan tükürme (hemoptizi)
  Sarı, açık kahverengi veya yeşil mukus tükürme
  Yorgunluk
  Soluk cilt veya solukluk
  Nefes darlığı veya hızlı nefes alma (taşipne)
  Tırnak yataklarında altında doku şişmesi
  Açıklanamayan kilo kaybı
  Hırıltılı nefes

  HAYATI TEHDİT EDEN CİDDİ BELİRTİLER


  Bazı durumlarda, bronşektazi, hayatı tehdit edici olabilir. Aşağıdaki durumlarda dikkatli olmak gerekir ve acil müdahale gerektirir.
  Dudak veya tırnakların mavimsi renk alması
  Yanıt vermede gecikme, bilinç ya da uyanıklık düzeyinde değişim
  Hızlı kalp atışı (taşikardi)
  Nefes darlığı, nefes almada zorluk gibi solunum veya solunum problemleri


  BRONŞEKTAZİ NEDENLERİ NELERDİR?


  Bronşektazi, akciğerlerdeki hava yollarındaki (bronş) astarın zarar görmesi sonucu meydana gelir. Bu ise genellikle önceden var olan bir enfeksiyonun sonucudur. Bronş duvarları, etkili bir şekilde daha fazla tıkanıklığa ve hasara yol açan, balgam ya da mukusun öksürükle dışarı atılamama yeteneğinin kaybeder. Kistik fibrozis, bronşektazi hastalığının sık görülen bir nedenidir, ancak yanı sıra HIV / AIDS gibi bağışıklık sistemini bozan ve zayıflatan rahatsızlıklar da hastalığın gelişiminde rol oynayabilir.


  KİMLER RİSK ALTINDA?


  Bir dizi faktör bronşektazi hastalığının gelişme riskini artırır. Elbette risk faktörleri kural değildir ama bunun dışında diğer insanlarda da hastalık ortaya çıkabilir. Bronşektazi için risk faktörleri şunlardır:
  Allerjik bronkopulmoner aspergilloz (Aspergillus mantarına karşı vücudun bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi)
  Siliyer diskinezi (havayollarının dışına mukusun hareket etmesinin sağlayan küçük yapıları etkileyen nadir görülen bir durumdur)
  Kistik fibrozis
  HIV / AIDS
  Bağışıklık sistemi bozuklukları
  İmmün yetmezlik


  PEKİ, RİSK NASIL AZALTILIR?


  Hastalık karşısında tamamen çaresiz değilsiniz. Sizin tarafınızdan bronşektazi riskini azaltmak mümkün olabilir:
  Kızamık ve boğmaca hastalıklarına karşı çocukluk çağında bu aşıları yaptırmak
  Pnömokok ve yıllık grip aşılarını yaptırmak
  Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tam olarak hijyen kurallarını uygulamak
  Sigara ve pasif içicilikten kaçınınız.
  Eğer belirtileriniz olmasa bile size reçete edilen ilaçlarınızı kullanınız.


  BRONŞEKTAZİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?


  Bronşektazi tedavisi için doğru başlangıç sağlık kuruluşuna uğramaktır. Tedavinin amacı tıkanıklığı açmak ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olmaktır. Tedaviye yanıt vermeyen veya şiddetli kanamanın birlikte olduğu ciddi durumlarda, sağlık kuruluşunuz etkilenen hava yollarını açmak için cerrahi rezeksiyon önerebilir.


  TEDAVİDE İLAÇLAR


  Hastalığın tedavisinde farklı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar arasında aşağıdakiler yer alabilir;
  Enfeksiyonların tedavisine yardımcı olmak için antibiyotik
  Hava yolu açıklığını daha da artırabilmek için bronkodilatatör kullanılması
  Sıkışıklığı rahatlatmak için ekspektoranlar
  Bronşektazi tedavisi, solunum tedavisi de içerebilir. Solunum terapisi örnekleri aşağıdaki gibi olabilir;
  Akciğerlerde sıvı hareketine yardımcı olmak için zorlu ekspirasyon tekniği gibi nefes alma teknikleri
  Akciğerlerden mukusun sökülmesi amacı ile göğüs fizik tedavisi
  Akciğerlerde sıvı hareketine yardımcı olmak için öksürük teknikleri
  Mukus inceltici nemlendirici kullanımı
  Kan oksijen düzeyi düşükse, bunu artırabilmek oksijen tedavisi
  Akciğerlerden sıvı tahliyesine yardımcı olmak için postural drenaj ya da baş aşağı bir pozisyonda durmak
  Akciğer fonksiyonlarını geliştirmek ve buna teşvik etmek için spirometre (tıbbi cihaz) kullanmak  BRONŞEKTAZİ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?


  Tam yapılmamış yada yeterli kontrol edilmeyen hastalık farklı şikayetlere neden olabilir. Hatta hayatı tehdit edici olabilir. Bu bakımdan doktorunuzun önerdiği tedavi planını tam olarak uygulamalısınız. Bu sayede komplikasyon olasılığını en aza indirmiş olursunuz. Komplikasyonlar şunlardır;
  Kalp yetmezliği
  Nefes yollarında kalıcı daralma
  Zatürree
  Solunum yetmezliği
   
Bronşektazi nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Bronşektazi

  Bronşektazi

  Bronşektazi : Nefes borusundan akciğerlere havayı ileten bronşların dallarında (2mm’den geniş çaplı olan bronşların) duvar harabiyeti nedeni ile geri dönüşümsüz genişleme olarak tanımlanır. Buna yol açan genellikle geçirilmiş akciğer enfeksiyonlarıdır. Özellikle çocukluk çağında ağır geçirilen kızamık, boğmaca; bunun dışında geçirilen zatürre, akciğer tüberkülozu sonrasında akciğerlerin o...
 3. Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda kabızlık tedavisi çocuklarda kabızlık nedenleri Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda çocuk hastalıkları arasındao ldukça yaygın olan kabızlık sorununun nedenleri hakkında ve çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgilere yer veriyoruz. Kabızlığın Tanımı - Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması VE/VEYA - 10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama...
 4. Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda baş dönmesi, çocuklarda baş dönmesi nedenleri, baş dönmesi nedenleri Baş dönmesi sadece yetişkinler de oluşan bir durum değildir. Bazen çocuklar da oluşan baş dönmesi de farklı sağlık sorunlarının tetiklediği nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklar da görülen baş dönmesi nedenleri ve tedavisi hakkın da sizlere detaylı sağlık bilgilerini sunuyoruz. İltihaplı bazı...
 5. Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Hiperhidroz, bir kişinin aşırı terlediği yaygın bir durumdur.Bir çok kişinin ortak sorunudur. Kişi olduğun dan fazla terler ve bu durum onun için toplum da utanç kaynağı olabilmektedir.Aşırı terleme günlük aktivitelere müdahale edebilir. Terleme ile ilgili tüm ayrıntıları bu makalede ele aldık.Terleme,terleme nedir,terleme neden olur,terleme nerelerde olur,terlemenin tedavisi varmıdır.? Merak...

Sayfayı Paylaş