gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Bronşektazi nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bronşektazi, akciğerlerin ana hava yolları olan bronş tüplerinin elastik özelliklerini etkileyen solunum yolu hastalığıdır. Ciddi bir tıkanıklık ile oluşan bronşektazi, kişinin etkili bir şekilde alt hava yollarından balgam çıkarma yeteneğini azaltır ve nefes darlığına neden olur.

  Bronşektazi kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Ancak, çocuklarda görülebilmekte ve kızlardan ziyade erkek çocukları daha sıklıkla etkilenmektedir.  Kistik fibrozis denilen tıbbi durum bronşektazi hastalığının en sık görülen nedenidir ve tüm vakaların yarısını oluşturmaktadır. İnsan immün yetmezlik virüsü / bağışıklık yetmezliği sendromu (HIV / AIDS) olarak bilinen bağışıklık bozuklukları bronşektazi gelişiminde rol oynayabilir. Bronşektazi daha az yaygın olarak genetik nedenlere bağlı olabilir.  < Konu Resmi..>


  Siliyer diskinezi (hava yollarının dışına mukusun hareket etmesini sağlayan küçük yapıları etkileyen nadir görülen bir durum) ve allerjik bronkopulmoner aspergillozis (Aspergillus mantarına bağışıklık sisteminin abartılı yanıt vermesi) genetik nedenler arasında bulunmaktadır.


  Bronşektazi belirtilerinin gelişmesi genellikle ay veya yıllarca sürebilir ve zaman içinde daha da kötüye gidebilir. Bronşektazi tedavisinde antibiyotikler, bronkodilatör, ekspektoranlar ve göğüs fizik tedavileri kullanılabilir. Sağlıklı bir yaşam seçimi bronşektazi riskini azaltmak ya da belirtilerini iyileştirebilir. Bol sıvı içme, dengeli bir diyet yemek, bol dinlenme ve sigara kaçınma ve ellerin temiz bir şekilde yıkanması gibi basit önlemler ile riski azaltabilirsiniz.


  Bronşektazi belirtileri ciddi veya yaşamı tehdit edebilir. Soluk veya mavi dudaklar, hızlı kalp atışı (taşikardi), terleme ve anksiyeteye eşlik eden şiddetli nefes darlığı varsa vakit kaybetmeden bir doktora görününüz yada acil yardım (112) isteyiniz.


  BRONŞEKTAZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?


  Bronşektazi, bronşiyal yolun hasar görmesine ve kronik tıkanıklığa ve diğer belirtilere neden olur. Semptomların yoğunluğu bireyler arasında değişebilir.


  GENEL BELİRTİLER ŞUNLARDIR;


  Günlük olarak ya da sadece arada bir bronşektazi belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman, bu belirtilerden herhangi biri ağır olabilir:
  Kötü nefes kokusu
  Göğüste ağrı ya da basınç
  Zaman içinde daha da ağırlaşan öksürük
  Kan tükürme (hemoptizi)
  Sarı, açık kahverengi veya yeşil mukus tükürme
  Yorgunluk
  Soluk cilt veya solukluk
  Nefes darlığı veya hızlı nefes alma (taşipne)
  Tırnak yataklarında altında doku şişmesi
  Açıklanamayan kilo kaybı
  Hırıltılı nefes

  HAYATI TEHDİT EDEN CİDDİ BELİRTİLER


  Bazı durumlarda, bronşektazi, hayatı tehdit edici olabilir. Aşağıdaki durumlarda dikkatli olmak gerekir ve acil müdahale gerektirir.
  Dudak veya tırnakların mavimsi renk alması
  Yanıt vermede gecikme, bilinç ya da uyanıklık düzeyinde değişim
  Hızlı kalp atışı (taşikardi)
  Nefes darlığı, nefes almada zorluk gibi solunum veya solunum problemleri


  BRONŞEKTAZİ NEDENLERİ NELERDİR?


  Bronşektazi, akciğerlerdeki hava yollarındaki (bronş) astarın zarar görmesi sonucu meydana gelir. Bu ise genellikle önceden var olan bir enfeksiyonun sonucudur. Bronş duvarları, etkili bir şekilde daha fazla tıkanıklığa ve hasara yol açan, balgam ya da mukusun öksürükle dışarı atılamama yeteneğinin kaybeder. Kistik fibrozis, bronşektazi hastalığının sık görülen bir nedenidir, ancak yanı sıra HIV / AIDS gibi bağışıklık sistemini bozan ve zayıflatan rahatsızlıklar da hastalığın gelişiminde rol oynayabilir.


  KİMLER RİSK ALTINDA?


  Bir dizi faktör bronşektazi hastalığının gelişme riskini artırır. Elbette risk faktörleri kural değildir ama bunun dışında diğer insanlarda da hastalık ortaya çıkabilir. Bronşektazi için risk faktörleri şunlardır:
  Allerjik bronkopulmoner aspergilloz (Aspergillus mantarına karşı vücudun bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi)
  Siliyer diskinezi (havayollarının dışına mukusun hareket etmesinin sağlayan küçük yapıları etkileyen nadir görülen bir durumdur)
  Kistik fibrozis
  HIV / AIDS
  Bağışıklık sistemi bozuklukları
  İmmün yetmezlik


  PEKİ, RİSK NASIL AZALTILIR?


  Hastalık karşısında tamamen çaresiz değilsiniz. Sizin tarafınızdan bronşektazi riskini azaltmak mümkün olabilir:
  Kızamık ve boğmaca hastalıklarına karşı çocukluk çağında bu aşıları yaptırmak
  Pnömokok ve yıllık grip aşılarını yaptırmak
  Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tam olarak hijyen kurallarını uygulamak
  Sigara ve pasif içicilikten kaçınınız.
  Eğer belirtileriniz olmasa bile size reçete edilen ilaçlarınızı kullanınız.


  BRONŞEKTAZİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?


  Bronşektazi tedavisi için doğru başlangıç sağlık kuruluşuna uğramaktır. Tedavinin amacı tıkanıklığı açmak ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olmaktır. Tedaviye yanıt vermeyen veya şiddetli kanamanın birlikte olduğu ciddi durumlarda, sağlık kuruluşunuz etkilenen hava yollarını açmak için cerrahi rezeksiyon önerebilir.


  TEDAVİDE İLAÇLAR


  Hastalığın tedavisinde farklı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar arasında aşağıdakiler yer alabilir;
  Enfeksiyonların tedavisine yardımcı olmak için antibiyotik
  Hava yolu açıklığını daha da artırabilmek için bronkodilatatör kullanılması
  Sıkışıklığı rahatlatmak için ekspektoranlar
  Bronşektazi tedavisi, solunum tedavisi de içerebilir. Solunum terapisi örnekleri aşağıdaki gibi olabilir;
  Akciğerlerde sıvı hareketine yardımcı olmak için zorlu ekspirasyon tekniği gibi nefes alma teknikleri
  Akciğerlerden mukusun sökülmesi amacı ile göğüs fizik tedavisi
  Akciğerlerde sıvı hareketine yardımcı olmak için öksürük teknikleri
  Mukus inceltici nemlendirici kullanımı
  Kan oksijen düzeyi düşükse, bunu artırabilmek oksijen tedavisi
  Akciğerlerden sıvı tahliyesine yardımcı olmak için postural drenaj ya da baş aşağı bir pozisyonda durmak
  Akciğer fonksiyonlarını geliştirmek ve buna teşvik etmek için spirometre (tıbbi cihaz) kullanmak  BRONŞEKTAZİ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?


  Tam yapılmamış yada yeterli kontrol edilmeyen hastalık farklı şikayetlere neden olabilir. Hatta hayatı tehdit edici olabilir. Bu bakımdan doktorunuzun önerdiği tedavi planını tam olarak uygulamalısınız. Bu sayede komplikasyon olasılığını en aza indirmiş olursunuz. Komplikasyonlar şunlardır;
  Kalp yetmezliği
  Nefes yollarında kalıcı daralma
  Zatürree
  Solunum yetmezliği

   
Bronşektazi nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. saç hastalıkları nedenleri ve tedavisi

  saç hastalıkları nedenleri ve tedavisi

  saç derisi hastalıkları saç hastalıkları tedavisi rahatsızlıkları saç hastalıkları ve nedenleri ve nasıl tedavi edebileceğimize dair bilgiler.. SAÇLARIMA NELER OLUYOR? Saçlarımızın normal formunu kaybetmeye başladığını farketmişsek artık bir sorun olduğu gerçektir. Saçlarımızda meydana gelen sorunlar aşagıda belirteceğimiz bir çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bunların başlıca...
 3. Makat çatlağı nedenleri ve tedavisi

  Makat çatlağı nedenleri ve tedavisi

  makat çatlağına ne iyi gelir makatta çatlak nasıl anlaşılır makatta çatlağa ne iyi gelir makat çatlağı nasıl geçer makat çatlağı, tedavisi, ameliyatı, ne iyi gelir, kremi Makat çatlağının bir çok nedenleri vardır. Bunların başında kabızlık ve hemoroid dediğimiz yani halk arasında basur gelir. Kabızlıktan oluşan çatlaklara, kabızlık giderici ilaçlar ve makat çatlağı için ise kremler...
 4. Migren tedavisi ve nedenleri

  Migren tedavisi ve nedenleri

  migren, nedir, belirtileri, tedavisi, ilaçları, çeşitleri, ağrısı, ilacı, ağrısı nasıl geçer, belirtileri nelerdir, nedenleri Bir migren hastası olarak, bu hastalığa dair bildiklerimle yorum yapmam gerekirse şayet; migrenin sebepleri tam olarak kesinleşmemiş olsada, çok açlığa ve aç karınla sigara içmeye, sigara içinlen ortamlarda havasız kalma gibi nedenleri vardır. Migrenin çeşitleri...
 5. Vajinismusun oluş nedenleri ve tedavisi

  Vajinismusun oluş nedenleri ve tedavisi

  vajinismus nedir,vajinismus belirtileri,vajinismus neden olur,vajinismus tedavisi,vasjinismus hakkında bilgiler Cinsel birleşme sırasında kadında vajen kaslarının istemsiz kasılarak cinsel birleşme olanağına kendini kapatması durumudur.Kasların kasılmasının önüne geçilememektedir. Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına (Anatomik olarak normal) rağmen...

Sayfayı Paylaş