Bu belirtiler varsa d vitamini eksikliğiniz olabilir!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bu belirtiler varsa d vitamini eksikliğiniz olabilir!
d vitamini eksikliği, d vitamini eksikliği belirtileri, d vitamini eksikliği neden olur, d vitamini eksikliği tedavisi ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olup, vücudunuzun ihtiyacı olan en önemli vitaminlerin arasın da yer alıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz D vitamini ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için paylaşıyoruz.


D vitaminini besinlerden ve içeceklerden aldığımız gibi en çok D vitamini güneş ışığın da bulunur. Eğer vücudunuz da D vitamini eksikliği varsa o zaman vücut sisteminiz de bir takım bozulmalar görülmeye başlar ve bu durum da sağlığınızı olumsuz etkiler.

Bir kişinin vücudun da D vitamini eksikliğini gösteren bir takım belirtiler vardır. Birazdan sizler için paylaşacağımız D vitamini eksikliği belirtilerinden birçoğu siz de varsa vakit kaybetmeden en kısa zaman da vitamin tahlillerinizi yaptırarak bunu öğrenmenizi ve bu konu da gereken tedavi sürecinizi başlatmanızı öneririz.

d vitamini.JPGBAŞ TERLEMESİ: Vücudunuz da eğer D vitaminiz düşükse bununla ilgili belirtiler arasın da baş terlemesi de yer alıyor. Eğer vücudunuzun diğer bölgelerine ziyade baş bölgeniz daha fazla terlemeye maruz kalıyorsa bu siz de D vitamini eksikliği olabilir anlamına gelmektedir.

Yenidoğan bebekler de dikkat ederseniz aşırı bir terleme söz konusudur ve işte bu durum henüz bağışıklık sistemi gelişmeyen yenidoğanlar da D vitamini eksikliğinin olduğuna dair en önemli bir belirtidir.

KAS AĞRISI: D vitamini kemikler kadar kaslar için de önemli bir vitamindir. Bu vitamin eksikliği, yoğun fiziksel aktivitenin ardından ciddi kas ağrısı, halsizlik, kas kütlesinin azalması ve kas kaybının azalmasına neden olabilir. Düşük D vitamini düzeyleri, fibromiyaljinin ana semptomlarından biri olan vücutta kronik yaygın ağrıya da neden olabilir.

KEMİK AĞRISI: Kemikler için kalsiyum önemli bir ihtiyaçtır. D Vitamini eksikliğin de vücut kalsiyumu kemiklere iletemez ve bu durum da kemik ağrılarına ve kemik zayıflığına yol açar.

D vitamini eksikliği, özellikle kas-iskelet sistemi ağrıları, özellikle de tibial kemik ağrısı ve hassasiyet ile ilişkili olabilir. Kemik ağrısı, kemik kırıkları ve osteoporoz gibi ilgili hastalıklardan kaçınmak için gerekli miktarda D vitamini alımını yapmanız önerilmektedir.

ZAYIF BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ:
Vücudun bağışıklık sistemi için D vitamini önemli bir etken ve ihtiyaçdır. Çok uzun yıllar önce henüz antibiyotik keşfedilmediği zamanlar da hekimler hastalarına enfeksiyon durumları için D vitamini tedavisi uyguluyorlardı. Bu durumla ilgili örnek verecek olursak örneği tüberküloz hastaları,enfeksiyonu öldürme etkisi olduğu için güneş ışığından faydalanmaları adına sanatoryuma tedavi için gönderilirdi.


d vitamini eksikligi.JPG


HALSİZLİK VE YORGUNLUK: Birçok kişinin yaşadığı halsizlik ve yorgunluk nedenlerinin altın da farklı sağlık sorunları olduğu gibi D vitamini eksikliği de olabilir. Eğer yapılan tahlil ve tetkikler de her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmamışsa o zaman mutlaka vitamin değerlerinize baktırmanızı tavsiye ederiz.

Yeterli miktar da D vitamini vücut için alınmaya başlandıktan sonra görülen yorgunluk ve halsizlik gibi durumların zaman için de azaldığı ortaya çıkmıştır.

YARALARIN ÇOK GEÇ İYİLEŞMESİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR: Genellikle diyabet hastaların da görül de geç yara iyileşmesi, vücudun da yeterli D vitamini olmayan kişilerde de görülen bir durumdur.

Özellikle diyabet hastalarının kesinlikle D vitamini tahlillerini sık sık yaptırmalarını tavsiye ederiz ve bu vitamin ile ilgili takviyelerin mutlaka yapılmasını öneririz.

Yeterli D vitamini vücuda alındığı zaman ve vitamin seviyelerinin yükseldiği durumlar da yaraların daha çabuk iyileştiği bilimsel gözlemler ile kanıtlanan bir durumdur.

SAÇ DÖKÜLMELERİ: Kadın ve erkekler de sıklıkla karşılaşılan bu durum vücudunuzun D vitaminine ihtiyaç duyduğunun belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer saç dökülme sorununuz varsa uzman doktorun size bulunacağı tavsiyeler arasın da mutlaka D vitamini takviyesi de yer almaktadır.

DEPRESYON VE ANKSİYİTE: Tedavi amaçlı uzman bir hekime gittiğiniz de ilk önce vitamin seviyelerinize bakılır. Vitamin eksikliği vücutta bir takım tahribat ve ruhsal bozukluklarına yol açan durumlar arasındadır.

D vitamin eksikliği, depresyon, anksiyete ve şizofroni gibi psikolojik rahatsızlıklara etken eden önemli bir vitamindir. Kısacası eğer vücudunuz da D vitamini eksikliği varsa bu sizin vücut sistemi ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilen bir vitamindir. Eğer sizde de paylaştığımız belirtilerin bazıları varsa en kısa zaman da uzman bir hekime görünerek vitamin değerlerinize mutlaka baktırmanızı tavsiye ederiz.
 
Üst