Burçlara göre şifalı taşlar ve etkileri

Uzman SühaN

Administrator
Burçlara göre şifalı taşlar ve etkileri
Şifalı taşlar günümüzde tedavi edici özelliğinden dolayı tercih ediliyor.Ayrıca aksesuar olarakta kullanılan şifalı taşların her birinin ayrı özelliği bulunuyor.Yni her bir taş enerjiyi temsil ediyor.Öksürükten ,sarılığa ,nazar gibi kötü enerjilerden koruyan şifalı taşları ve özelliklerini sizlerle paylaşıcaz.Öncesi Doğal Taşların Vüudumuza Şifalı Etkileri , Hangi Taşlar Neye İyi Gelir adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.
Şifalı taşların sırrı , tılsımları ağızdan ağıza geçmişten günümüze kadar anlatılmaktadır.Şifalı taşlar pek çok frekansa ve titreşime sahiptir.Rengine ve özelliğine göre bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor ve iyleştirici gücü olduğuna kanaat getiriliyor.Alternatif tedavi amacıyla kullanılan şifalı taşlar ,vücuttaki negatif enerjiyi dışarı çıkarıp ,vücuda pozitif enerji aktararak tedavi eder ve vücudu korur.Şifalı taşlar astrolojide de uygulama alanı bulmuştur.Burçlara göre taşlar belirlenmiştir.Taşların en güzel özelliği hiçbir yan tesirleri olmayıp kişiye olumlu enerji aktarmasıdır.Size uygun taş hangisi bilmiyorsanız değerli taş satan bir dükkana uğramanız yeterli.Taşlar kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömülerek negatif enerjilerden temizlenmelidir. Ben ametis taşı kullanıyorum ve ayda bir defa mutlaka toprağa gömüyorum.Çıkardığım taşı yıkıyor tekrar kullanıyorum.Hem verdiği enerjiden hemde kattığı görsellikten çok memnunum.Taşımın özelliklerini detaylı olarak diğer taşlarla beraber anlatıcam.Taş almayı düşünüyorsanız öncelik olarak sizi ilk çeken taşa yönlenin.Kırık hasarlı taşları satın almayın.Şifalı taşları kolye,tespih,yüzük,küpe bileklik şeklinde tercih edebilirsiniz.

şifalı taşlar.jpg

Şifalı Taşlar

Kuvars Kristali - Ametist - Opal - Sitrin - Lapis Lazuli - Yeşim Taşı - Hematit - Yakut - Akik - Aquamarine - Obsidyen - Aytaşı - Yılan Taşı - Kaplan Gözü - Topaz (Sarı Yakut) - Lal - Aventurin - Turkuvaz - Oniks - Zirkon - Turmalin - Magnezit - Zümrüt - Safir - Azurit - Krizoprase - Elmas - Jasper - Malahit - Olivin (Zebercet) - Pirit - Kalsedon - Kehribar - Mercan

Kuvars Kristali :

Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan Kuvars Kristali, dünya kabuğunun yüzde on ikiden fazlasını oluşturmaktadır. Oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan Kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

Kuvarsın özellikle güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağladığına inanılır. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin de bir göstergesidir.

Kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır.

Bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali denebildiği gibi, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir.

Rüya Taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.

Çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir.

Kuvars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanılabilecek bir taştır.Ametist :

Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır'da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda "sarhoşluğu yok eden taş" olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.

Meditasyon için en ideal taşlardandır.

Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.Opal :

Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir.

Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen Opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir taş olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır.

Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst ben’e ulaşmak için kullanılabilir.

Özellikle mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısıyla renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir.

Opal ; terazi, akrep, yay ve balık burcu insanlarına iyi gelen bir taştır.Sitrin :


Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk yelpazesi oluşturan sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder.

Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç sağlar.

Bir diğer adı da Tüccar Taşı olan Sitrini, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Bunun nedeni onların parasal güçlerini arttırdıklarına inancıdır. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Astrolojide aslan ve başak burçlarının taşlarından biridir.Lapis Lazuli :Doğadaki taşların arasında saf olmayan taşlardan biri olan Lapis Lazuli, lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşimidir. Bütün buna rağmen o dünyanın en değerli taşlarından biri olma özelliklerinden bir şey kaybetmez.

Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Mısır Kralı Tutankamon'un mezarını süslerdi.

Bu taş her zaman mavidir, ancak rengin yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Gece Taşı ya da Gerçek Taşı olarak da adlandırılan Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. İsim anlamı da "Göklerin Taşı" anlamını içermektedir.

Küçük çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından uzak tuttuğu için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezlerini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi vardır. Zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılır.

Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.

Terazi, yay ve balık burçlarının taşı olarak bilinir.Yeşim Taşı :


Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşınu oluşturmuştur.

Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar.

Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır.

Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.

Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.Hematit :


Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir.

Narin bir kristal çeşididir ve işlenirken Mohs'a göre 6,5 sertlikte olmasından dolayı çok titiz bir çalışma ister.

Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.

Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.

Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.Yakut :


Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir.

Ona, Hindistan'da "Değerli Taşların Efendisi" adını yakıştırmışlardır. Amerika, Avrupa'da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır.

Elmas’tan sonra en sert değerli taştır.

Kan dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiyi sınırlamalarından kurtardığı gibi, kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar.

Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır.

Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenenler arasındadır. Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının da taşıdır.Akik :


Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan Akik taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir.

Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğu da bilinen şeyler arasındadır.

Akik taşına kimileri de Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler.

Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcıdır.

Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.Aquamarine :


Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı, Sakin Taş olarak da bilinir.

Her ne kadar Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.

Bu taşı renginden dolayı, özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.

Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir.

Bu güzel taşın en çarpıcı örnekleri Brezilya'dan çıkar.

Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.

Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balık burçlarının taşlarındandır.Obsidyen :Renginden dolayı kimileri ona Kara Kadife de derler.

Obsidyen’in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli Obsidyendir.

Bu tür aynı zamanda Saflık Taşı olarak da bilinir.

Karın ve bağırsakları etkileyerek iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurları yok eder. Kaygıyı azaltır, bilinçaltındaki blokajları temizler.

Akıl ve sevgi ile bağlarımızdan kopmamayı simgeler.

İkizler ve yay burçlarının taşıdır.Aytaşı :


Ay'ın parıltısını yansıttığı söylentilerinden dolayı bu ismi alan Aytaşı, lenfotik sistemdeki bozuklukları ortadan kaldırır.

Duygusal dengeleyici vasıflara sahiptir.

Tutumlarda esneklik yaratır. Bu taş hakkında en çok rivayeti ortaya çıkartan yerlerden biri de Hindistan'dır. Hindistan da kutsal bir taş olarak kabul gören Aytaşı’nın sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir. Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği ve üreme organlarının sorunlarını çözmesi ve de kolay doğum yapmaya yaradığı için taşınır.

Kişilerdeki egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme dürtülerini ortadan kaldırdığı da bilinir.

Aytaşı üzerine yapılan rivayetlerin en çarpıcısı da, onu tılsım olarak taşıyan kişiyi şöhretli ve görünmez yaptığıdır.

Burçlar kuşağına yengeç, terazi, akrep, kova ve balık burcunun taşıdır.Yılan Taşı :Genellikle de tılsım yapımı için kullanılan Yılan Taşı, kadim Mısır Uygarlığı'ndan beri kullanılmaktadır. Taşın bu ismi alması, dış görünümünün bir yılanın derisine benzemesindendir.

Bu sebepten dolayı da her türlü böcek sokmaları, akrep ve yılan sokmaları gibi durumlar için iyileştirici olarak kullanılır. Ayrıca kişilerde romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenir. Bu taşla romatizma tedavisi yapmak için, ağrılı yerlere bu taşı sarmak gereklidir.

Diğer yandan cerahatlerdeki biriken irini akıtmak için de kullanılabilen bir taştır.Kaplan Gözü :


Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazı kesimlerde "Bağımsızlık Taşı" diye de anılır.

Buna sebep, taşın kendisini üzerinde bulunduran kişileri başka insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Bu özelliği ikili ilişkileri zedelediği gibi, iş hayatında da ortaklıkları sona erdirebilir. Bu sebepten de çelişkili bir taş diye de adlandırılır.

Sindirim sistemi bozuklukları bu taş sayesinde giderilebilir. Dalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.

Duygusal denge unsurudur ve inatçılığı azaltan bir taş olarak bilinir.

Maskulen enerji verdiği gibi, kişilerin olayları net algılamasında rol oynar.

Kaplan Gözü’nün bir özelliği de nazardan koruduğuna inanılmasıdır. Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanılırdı.

Oğlak ve yengeç burçlarının taşı olarak bilinir.Topaz (Sarı Yakut) :Eski zamanların en kudretli taşlarından biri olan Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın hastalıkları ortadan kaldırdığı söylenir.

Bir adı da "Aşk Taşı" olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.

Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onları korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan koruduğu bilinir.

Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır.

Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır ama, renksiz ve değişik renk gruplarına da rastlanabilirler.

Sarı Topazla Turuncu Topaz en değerli çeşitleridir.

Bugün dünya yüzünde en değerli Topaz’ların çıkarıldığı ülke Brezilya'dır. Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olur.

Topaz elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez, bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

Aslan, başak ve balık burcunun taşıdır.Lal :


Dairesel veya oval biçimli bir taştır.

Lal'in erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır.

Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir.

"Hayal Kuran" ve " Merhamet Taşı" olarak da bilinir.

Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma taşı olarak bilindiğinden bazı yerlerde "Tutkuların Taşı" olarak da bilinir.

Latince adı Garanatum'dan gelen Lal taşı, Garnet olarak da adlandırılır.

Kalp şeklinde yapılmış tılsım Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yaradıkları gibi, yatak ve yastık altına konulduğunda kötü rüyaları ve gecenin kötü ruhlarını kovar.

Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.

Koç, akrep, oğlak ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.Aventurin :


Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurine aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir.

Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, kalbi diğer insanların olumsuzluklarından koruyacak bir enerji yayar.

Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır.

Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar. Kalbini kapattıktan sonra şimdi yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.

Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir.

Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz.

Özellikle kendi bildiğini okuyan genç insanlar için çok uygundur.Turkuvaz :Bilinen taşların ve de tılsım olarak kullanılan taşların en popüleridir, çok sayıda da koruyucu özelliği bulunur.

Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırır.

Sakinlik verir ve yaratıcı ifadeye güç kazandırır. Duygusal denge, iletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder.

Turkuvaz eski çağlarda hayvanları kötü etkilerden korumak için At Tılsımı olarak da kullanılırdı. Aztek uygarlığında ise bu taşa "Tanrıların Taşı " adı verilmişti.

Turkuvaz, boğa, başak, akrep, yay, oğlak ve balık burçlarının taşı olarak da bilinir.Oniks :


Kaygı azaltıcıdr, kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir.

Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan kurtulmaya da yardım eder.

Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır.

Kimi yerlerde zaman zaman "Ayrılık Taşı" diye de nitelendirilir.

Çeşitli renkleri olan Oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir.

Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar.

Aslan burcuyla ilişkilidir.Zirkon :


Mücevher olarak kullanılan taşların en ünlüsü olan Zirkon, tamamen renksiz olabildiği gibi, kahverengi, yeşil, kırmızı ve sarı da olur.

Zirkon aynı zamanda Zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır.

Mücevher olarak kullanılacak olan Zirkonların en değer göreni renksiz olanlarıdır. Elmasa benzetilmesine rağmen sertlik derecesi elmastan 2,5 Mohs daha azdır.

Zihni kuvvetlendirici bir taş olan Zirkon, ince ve kalın bağırsak hareketlerine faydalı ve uyumayı kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir. Bunun yanında duygusal denge unsuru olarak da bilinmektedir.

Aslan, başak, yay ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.


Turmalin :


Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır.

Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır.

Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardımcı olur ve uyku verir.

Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliğinin yanı sıra duyarlılık ve anlayışı da arttırır. Konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttırdığı gibi, koruyucu etkileri de bulunur.

Aslan, terazi ve oğlak burçları bu taşı kullanabilirler.Magnezit :


Yeryüzünde bilinen en değerli minerallerden biri olan Magnezit, hassas işlenebilme özelliklerinden dolayı değerli taş olarak pek tercih edilmez.

Endüstriyel açıdan yaygın bir ticari ve tıbbi kullanımı olan en önemli materyallerden biridir.

Beyaz, gri, sarı ve kahverengi renklerinde olurlar.

Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcılık ruhunu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.

Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığı ve meditasyonlarda iç huzuru sağladığı da bilinir.

Koç burcunun taşı olarak bilinir.Zümrüt :


Dünyanın en kıymetli taşlarından biri olan Zümrütler mitlerin ve efsanelerin taşıdır.

Geçmişte Şeytanın Cennet'den kovulurken alnından düşen taşın ve Kutsal Kadeh'deki taşın da Zümrüt olduğu söylenir.

Renginin yeşil olması nedeniyle bu taşın yağmur yağdırdığına inanılırdı.

Bağışıklık sistemi,sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği bilinir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür ve kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir.

Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır unsurlarını içerir. Zümrüt’e kimi yerlerde "Koşulsuz Aşk Taşı" da denmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armağan olarak görülür.

Bazı İslam ülkelerinde Zümrüt’ün var olan koruyucu tılsım gücünü bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır.

Koç, boğa ve ikizler burçlarının taşıdır.Safir :


Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, sert ısılara dayanıklı ve muhteşem mavi renkte ve beyaz damarlı olurlar.

Dünya yüzünde en değerli ve ünlü Safirler Hindistan'dan çıkmışlardır.

Mohs ölçeğine göre Safir Elmastan sonra gelen sertlik derecesine sahiptir.

Safirler saf iken renksiz bir mineral olan Korondumun bir çeşididir.

Çok değerli bir mücevher olması onları aranılır bir hale getirmiştir.

Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kıratlık Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir.

330 kıratlık olan bir diğer Safir ise Asyanın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC'de sergilenmektedir.

Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği vardır.

Psişik yetenekleri arttırır ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayı yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar. Karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırır.Azurit :


Bir çeşit bakır cevheridir.

Sinir sistemindeki enerji akışını arttırır, oksijenin daha iyi kullanılmasını sağlar.

Psişik güçleri arttırıcı özelliğinin yanı sıra, düşünceleri berraklaştırır.

Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar başında çalışmaktan dolayı gözleri yorulanlar için çok iyidir.

İki tane Azurit taşı adet dönemi kramplarında ya da yumurtalık sancılarını gidermek için kullanılır. Azuritin mavi olanı rahatsızlık giderici olarak kullanılabilir.

Azurit ile Malahit taşı birlikte kullanıldığı takdirde gömülü olan duygular ortaya çıkar.

Aynı anda bir mücevher olan Azuritten yapılma kolye ya da küpeler, ruhsal olarak uyanık kalmanızı sağlar. Ayrıca sizi merkezde tutarak konuşkan olmanıza yardım eder.Krizoprase :


Çok güzel ışıltıları olan bir taştır.

Nörotik durumlarda dengeleyici ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Depresif durumlarda ise rahatlatıcı özellikleri vardır.

Kişinin problemlerini görmesine yardımcı olarak, kendini tanımasını sağlar ve iç huzuru verir.

Seks konusunda kaygıları olanlar ya da seksüel bozukluk taşıyan kişiler bu taşı kullandıkları takdirde bir çok cinsel problemi de halletmiş olurlar.

Bu taş aynı zamanda kişisel yeteneklerin ortaya çıkmasında da büyük rol oynar.Elmas :


En sert ve kıymetli taş olan Elmas için "rüyaların taşı" da denilmektedir.

Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.

Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur.

Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir.

Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çeşitte kullanılmakta olup kıymeti son derece yüksektir.


Jasper :


Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir ve çok kuvvetli bir tedavi edicidir.

Toprak elementini temsil eder.

Sindirim sistemi ve safrakesesini güçlendirir, endokrin(hormon) sistemine denge sağlar.

Kişinin kendini sağlıklı, güçlü hissetmesini sağladığı gibi fiziksel direnci arttırır.

Sevginin ve inanç sisteminin simgesi olarak bilinen bir taştır.Malahit :


Malahit, yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil ortak merkezli çizgileri olan bir taş olup, özünde neşe taşır. İsminin anlamı da arındırıcı demektir.

Sakinleştirici bir taş olup, uyku ve uyumaya yardım eder. Güneş sinir ağı chakrasının üzerinde kullanıldığında, içimize gömdüğümüz acıları tekrar ortaya çıkarma gücü vardır.

Bu eski acıların kendini ifade etmesiyle taşıdığınız kederin ağırlığını da üzerinizden atabilir ve neşenize tekrar kavuşabilirsiniz.

Neşe enerjisi, hızla dönen bir enerjidir ve her bir chakrayı çevreleyen enerjiye benzer.

Malahit, iki ayrı tondaki yeşil rengi ile yeryüzünün titreşimlerini tutar. Siz toprağın gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi sağlar, böylece eski acılardan da kurtulursunuz. Malahit, aynı zamanda pankreas ve dalak fonksiyonlarını da arttırdığı gibi, kaygı ve tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelliği de sergiler. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde fazla kullanmamalısınız.Olivin (Zebercet) :


Kalp, pankreas, dalak ve ciğer üzerinde olumlu etkisinin yanında, doku bozulmalarını da önleyici özelliği olan bir taştır.

Rengi bağlı olduğu Zümrüt familyası gibi yeşil bir taştır.

Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini sağlar, kaygıyı düşürüp zihni açar ve kişisel büyümeyi hızlandırır.Pirit :


Üzerinde altın rengi benekler oluşmuş çok güzel ve değişik görünümde bir taştır.

Hazımsızlık çekenler için tavsiye edilebilecek bir taştır ve aynı zamanda da kan dolaşımına iyi gelen özellikleri vardır.

Beyin fonksiyonunu arttırıcı gücü ve kişilerin dünyaya pembe gözlüklerle bakmasını sağlayıcı fonksiyonları ile birlikte irade gücünü de yükseltir.

Diğer bireylerle uyumlu çalışmanın gerçekleşmesine de yardımcı olur.Kalsedon :


Kalsedon, kuvars ailesinin üyesi bir taştır. Şeffaf, yarı şeffaf veya donuk olabilir. Salkım şeklinde sarkıtlar halinde ve kaya oyuklarının astarlarında oluşur. Bazı zamanlar küçük bir miktar Opal içerir.

Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.

Herkes arasında kardeşliği teşvik eden bir taştır. İyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder. Düşmanlığı, huzursuzluğu ve melankoliyi yatıştırır. Cömertliği, hassaslığı, anlayışı arttırır, minerallerin etkili bir şekilde özümsenmesini sağlar.

Zihnin sağlamlığını arttırarak, bunamayı tedavi eder.Kehribar :


Taş olarak bilinir ama, reçinenin taşlaşması sonucu oluşmuştur. Çok yumuşak ve çok hafiftir. Özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özellikleri açığa çıkar.

Yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önlediği ve soğuk algınlığını giderdiği için, genelde boynun çevresine takılır.

Boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği vardır.

Roma devrinde kehribar, guatrı tedavisinde kullanıldığı gibi günümüzde de bu yöntem çok yaygındır.

Bütün sarı taşların aslan burcu insanına iyi geldiği bilinir. Bu sebeple aslanlara uyarıcı bir etki yapar.Mercan :

Kireç karbonatı, magnezyum, silis karbonatı, magnezyum florüt ve kalsiyumdan oluşmaktadır. Pek çok kişi Mercanın, kalbi ve dalağı güçlendirdiğini söyler.

Ayrıca Mercan, nazara iyi geldiği gibi, konsantrasyon eksikliğini de giderici özelliğe sahiptir.

Başta sedef hastalığı olmak üzere, bir çok cilt hastalığının da iyileştirilmesinde kullanılabilir.


AMAZONİT:


Renk:Mat mavimsi yeşil,açık mavi,turkuaz rengi.
Sertlik:6-6,5.
Özellikler:Vücudu sakinleştirir,aşırı tepkiyi yatıştırır.Kas spazmlarını giderir.Bedenin kalsiyum dengesini ayarlar.Göz için faydalıdır.Ateşli hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.Metabolik faaliyetleri düzenler.AY TAŞI:


Renk süt beyaz,mavimsi beyaz,kahverengi.
Sertlik:6-6,5 Aşk,umut,rüya,düş ve güneş ışığını simgeler.
Özellikler:Tokluk hissi oluşturur,fazla yemek yemeyi önler.Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir.Böbrek problemlerini giderir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.DUMANLI KUVARS:


Renk açıktan koyu kahveye kadar,şeffaf.
Sertlik:7.
Özellikler:Bağları,kasları korur ve güçlendirir.Kalp,mide gibi kaslı organ kramplarını çözer.Vücuttaki yağ tortulaşmasını engeller.Hamilelikte kullanılır.


LORİT:

Renk sarı,kırmızı,yeşil,pembe,mavi,menekşe mor ve beyaz.
Sertlik:4.
Özellikler:Cilt hücrelerini yeniler.Boyun bölgesi ve baş ağrılarına karşı etkilidir.Panik atak rahatsızlığından dolayı araba kullanmaktan çekinenler için rahatlatıcı özelliği vardır.Konsantrasyonu sağlar,insana canlılık verir.Sivilce ve yaraları iyileştirir.Solunum yollarını ve akciğerleri rahatlatır.Psikolojik kökenli negatif enerjileri giderir.


GRANAT:


Renk:Koyu kırmızı.
Sertlik:6,5-7,5.Sevgi ve şevkati simgeler.
Özellikler:Yaşlanmayı yavaşlatır,bedene dinçlik verir.Hormonal dengeyi sağlar.Kalp ve akciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.


İNCİ:


Renk:Beyaz,kahverengi,gümüş,krem,pembe,gri,siyah.
Sertlik:3.Aşk,sevgi ve evliliği simgeler.
Özellikler:Olumsuz duyguları ortadan kaldırarak olumlu duygular oluşmasını sağlar.Zorluklara karşı korunma ve dayanma kuvveti,özgüven ve değerli olma duygusu verir.Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü harekete geçirir.


İYOLİT:


Renk:Mavi,mor,kahverengi veya gri-siyah.
Sertlik:7-7,5
Özellikler:Eklem rahatsızlıklarında faydalıdır.Mide sindirim sistemi ve bağırsakları aktif yönde etkiler.Kan dolaşımını güçlendirir.Tansiyonu düşürür.Felç durumlarında uzuvların tekrar duyarlılık kazanmasına ve kullanılabilmesine yardımcı olur.Kanserden koruduğu gibi,oluşmuş kanser hücrelerinide geriletme özelliğine sahiptir.


KALSEDON:


Renk:Mavi,pembe,Grimsi beyaz.
Sertlik:6,5-7.Gönül güzelliği ve erdemliliği simgeler.
Özellikler algılamayı Güçlendirir.Özgüveni artırır,cesaret verir.Bunamayı önler.Öksürüğü azaltır.


KALSİT:


Renk:Beyaz,pembe,sarı,yeşil ve mavi renkleri olup az şeffaf bir özelliğe sahiptir.
Sertlik:3.
Özellikler:Kalsiyum içerdiğinden dolayı omurgayı ve kemikleri güçlendirir.Saç,tırnak ve dişlere olumlu etkileri vardır.Yeşil kalsit düşük tansiyonu ve kalp ritmini düzenler,kalbi güçlendirir.Ter bezlerinin aşırı çalışmasını önler.


KARNEOL:


Renk:Canlı bir turuncu-kırmızıdan,koyu kırmızıya kadar ve kızıl kahve renklerinde bulunmaktadır.
Sertlik:6,5-7.
Özellikler:Kanamaları durdurur.Kan dolaşımını aktive eder.Dalağı güçlendirerek kanın temizlenmesini hızlandırır.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Cildi güzelleştirir.KAPLANGÖZÜ:


Renk sarı,kahverengi.
Sertlik:6,5-7.Erkeksi enerji ve bağımsızlığı simgeler.
Özellikler:Kişinin kendisini işe vermesine yardımcı olur.Konsantrasyon ve sabırı öğretir.düşünce berraklığı sağlar.Sindirimi düzenler.Kanı temizler,kalp için yararlıdır.Sinirsel spazmları ve baş ağrısını hafifletir,hatta oradan kaldırır.İşitme gücünü artırır.Kulak hastalıklarını iyileştirir.Cesareti artırır.KEHRİBAR(AMBER) :


Renk ortakalımsı sarı,sarı,kırmızımtrak.
Sertlik:2,5.
Özellikler:Boğaz ve troid bezi enfeksiyonlarını yok eder,guatrın oluşmasını önler,oluşmuşsa önce büyümesini durdurur sonra küçülterek ortadan kaldırır.solunum yolları hastalıklarını önler.Alerjileri önler ve iyileştirir.Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.Nazara karşı koruyucudur.Çakraları olumsuz enerjiden temizler.KRİZOPRAS:


Renk soluk yeşil,sarımsı yeşil,elma yeşili.
Sertlik:6,5-7.Ruhsallık,başarı,galibiyet,aşk,dengeyi simgeler.
Özellikler:İyimserlik,neşe ve iç huzur verir.Depresyon durumunda rahatlatıcı özelliğe sahiptir.Cinsel problemlerin,özellikle psikolojik cinsel sorunların ortadan kalkmasını sağlar.KRİZOKOL:


Renk:Mavi,yeşil,mavimsi yeşil,siyahımsı mavi.
Sertlik:2,5-3,5.Akıl,kıvrak zeka,iletişim,dişil enerji ve buluşu simgeler.
Özellikler sindirim sistemini düzenler.Ülserden korur.Kanla ilgili hastaklıları iyileştirir.Pankreası,troid bezini ve akciğeri sağlıklı tutar ve hastalanmışsa tedavisine yardımcı olur.Akil,zeka kıvraklığı ve güçlü bir motivasyon verir.Sancılanan bölgeye sürülürse kas kramplarına ve buna bağlı ağrıları hafifletir.Şeker hastalığına iyi gelir.KRİSTAL KUVARS:


Renk:Rensiz,beyaz,pembe,siyah,sarı,kahverengi,yeşil,por takal.
Sertlik:7.Kainatın sonsuz gücü,gizli güç,sevgi,şevkatı simgeler.
Özellikler:İnsana sempati kazandırır.Meditasyon taşıdır.Enerji depolar,güçlendirir.Radyo,bilgisayar,televizyon gibi elektronik araçların negatif enerjisini emer ve bu araçların daha verimli çalışmasını sağlar.Radyasyon önleyicidir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Vücudu negatif enerjiden temizler.Kıvrak bir zeka oluşturur.Düşünce berraklığı sağlar.


KUNZİT:


Renk:Şeffaf,pembe-mor,pembe.
Sertlik:6-7.
Özellikler:Çok güçlü bir tedavi taşıdır.Eklem ağrılarına iyi gelir.Kireçlenmede rahatlama sağlar.Kalbi güçlendirir.Mide bulantısını önler.LAPİS LAZULİ:


Renk:Beyaz noktalı,mavi,lacivert.
Sertlik:5-5,5.Gece vakti gökyüzü,ötelerden haberi simgeler.
Özellikler:Güveni artırır.Beden ve ruh arasındaki dengeyi sağlar.Sempatiyi güçlendirir.Arkadaş edinmeyi,sevilip-sayılmayı kolaylaştırır.Deprosyona iyi gelir.Algılamayı geliştirir.Mide ve hazımsızlıkları giderip uykusuzluğu ve ağrıları yok eder.Tansiyonu dengeler.Hamile kadınların düşük yapmasını önler.

LABRADORİT:


Renk siyah ve gümüş rengi.
Sertlik:6-6,5
Özellikler:Hafızayı güçlendirir.Tansiyonu düşürür.Kan dolaşımını hızlandırır.Soğuk algınlıklarına ve romatizmaya iyi gelir.Omurga hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Mevsim değişikliklerine bağlı hastalıklarda kullanılır.MALAKİT:


Renk:Işıltılı yeşil veya siyahımsı koyu yeşil.
Sertlik:3,5-4.Bedensel ,ruhsal temizleyicilik ve dönüşümü simgeler.
Özellikler:Kendi kendini tanımayı sağlar.Beynin sağ ve sol loplarını dengeler.Depresyona iyi gelir.Şuur altı problemlerini temizler,stresi azaltır.Verdiği enerji hücreleri yeniler,gençlik ve dirilik verir,yaşlanmayı geciktirir.Diş ağrılarını,doğum sancılarını,Romatizma ağrılarını hafifletir ve ortadan kaldırır.Astımı,kas kramplarını,tümörleri,şişlikleri,kemik çatlaklarını ve kırıklarını iyileştirir.Kadınların düzenli adet görmelerini sağlar.Kalbi ve kan dolaşım sistemini korur.

MERCAN:


Renk:Kırmızı,pembe,beyaz,mor,sarı,siyah,kayalaşmış mercanlar ise kahverengimsi sarı.
Sertlik:3-3,5.
Özellikler:Nazara karşı etkilidir.Çocuk hastalıklarına karşı koruyucudur.Hormansal sistemi dengeler ve sağlıklı tutar.Baş ağrısı,halsizlik,güçsüzlük,hemoroit ve mide ekşimesi için koruyucu ve tedavi edicidir.Kalp ve kan dolaşım sistemini sağlıklı tutar.Kanla ilgili hastalıklara iyi gelir.Dalağın fonksiyonel çalışmasını sağlar.Cilt hastalıklarını iyileştirir.Doğumu kolaylaştırır.Ev ve ailedeki olumsuz enerjiyi ortadan kaldırır.huzur ve ferahlık oluşturur.

OBSİDYEN:


Renk siyah,kahverengi,altın sarısı,kırmızı,gri(kül rengi),mavi ve yeşil(yanar döner).
Sertlik:5-5,5.
Özellikler stresi azaltır.Sindirim sistemini düzenler,bağırsak rahatsızlıklarını giderir.Heyecan duygusunu engeller.zihni arındırır,mantıklı düşünme gücü,problemleri çözme yeteneği ve kararlılık sağlar.Diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.

ONİX:


Renk siyah,kahverengi,gri,beyaz.
Sertlik:7.
Özellikler:Kadın erkek ilişkilerini dengeler.Nazara karşı etkilidir.Konsantrasyon eksikliğini ortadan kaldırır.Kişiyi bağımlılıktan kurtarır.Sakinleştirir.Cesaret ve şans verir.


OPAL:


Renk:Kırmızı(ateş opal),renksiz,beyaz,pembe,mavi,karışık gökkuşağı.
Sertlik:6-6,5.Sevgi,şefkat,umut ve erkeksi gücü simgeler.
Özellikler:Göz sağlığını korur.Görme gücünü artırır.Eklem iltihaplarını iyileştirir.Böbrek ve kan hastalıkları için faydalıdır.Cesaret verir.Parasal başarı ve şans getirir.Özgüveni artırır.İlham kaynağıdır,yaratıcılığı geliştirir.Hafızayı güçlendirir.Parkinson hastalığının tedavisine yardım eder.PEMBE KUVARS:


Renk pembe,şeffaf.
Sertlik:7.
Özellikler sevgi ve aşk taşı olarak adlandırılır.Negatif enerjilerden korur.Beden hücrelerini yeniler,bedeni dinçleştirir.Yarayı-anjini,astımı,görme bozukluklarını,miğreni,siyatiği iyileştirir.Depresyon halini ortadan kaldırır.


RODONİT:


Renk siyah lekeli pembe renklidir.
Sertlik:6,5-7,5
Özellikler:Yaraların iyileşmesinde faydalıdır.Kesiklerden kaynaklanan kanamaları durdurur.Böcek sokmalarında ve iltihaplanmalarda zehirli maddeleri vücuttan çeker ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlar.Akciğer,kalp ve kan dolaşım üzerinde temizleyici etkisi vardır.


RODOKROSİT:


Renk pembe,zaman zaman damarlıdır.
Sertlik:4-4,5
Özellikler:Tansiyonu dengeler.Damar daralmasını engeller.Sindirim sürecini dengeleyerek,kabızlık,mide yanması-ekşimesi gibi rahatsızlıkları hafifletir.Toksin atımını destekler,böbreklerin çalışmasını aktive eder ve kanın temizlenmesini sağlar.İnsanı uyanık ve dinamik yapar.Algılamayı artırır.


SAFİR:


Renk:Gece mavisi,kırmızı hariç diğer renklerde de olabilir.
Sertlik:9.Sadakat,güvenilirlik,aşk ve özlemi simgeler.
Özellikler:Berrak,temiz düşünmeyi sağlar.Tansiyon,uykusuzluk ve miğrene etkilidir.Siyah safir fiziksel zararlardan ve bedensel hastalıklardan korur,özgüveni artırır.Pembe safir aşk,sevgi ve dostluk duygularını ilham eder.Sarı safir kişiye akıl,ilham,bilgelik,zenginlik,bolluk,başarı,saadet ve istediği alanda yükselme şansı getirir.


SEDEF:


Renk:Beyaz.Temizliği simgeler.
Özellikler sinirli yapıdakileri sakinleştirir.Huzursuzlukları huzura yöneltir.Cilt hastalıklarına iyi gelir.


SİTRİN:


Renk değişik tonlarda sarı.
Sertlik:7.Umut,sağlık,gençlik,sadakat ve vefayı simgeler.
Özellikler:Negatif enerjiyi olumlu enerjiye çevirir,böylece depresyonu veduygusal taravmalarıhafifletir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Bedene canlılık ve güç verir.Bağımlılıklarımızdan kurtulmamıza yardım eder.Korkuları dağıtır,cesaret ve özgücen duygusu verir.Antioksidandır.Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlar.Göz hastalıklarına karşı koruyucudur.Bolluk ve bereket getirir.


SUGULİT:


Özellikler:İyileştirici özelliklere sahip bir taştır.Rahatsızlıkların tedavisinin hızlanmasını sağlar.Duygu ve düşüncelerin berraklaşmasını sağlamada etkilidir.Zihni daha güzel şeylere yönlendirir,duygusal bir rahatlık sağlar.SODALİT:


Renk:Beyaz damarlı koyu mavi rengindedir,şeffaf değildir.
Sertlik:5,5-6

Özellikler:Vücudumuz için gerekli olan bir çok mineral ve tuz içerir.(sodyumkarbonat,çinko,mangan ve kalsiyum)Bunlar hücre ve damarlar yoluyla organızmayı etkiler.Hormon üretimini dengeler.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Şeker hastalığı için faydalıdır.Yüksek tansiyonu düşürür,kalbi korur.Zihin açıklığı ve zindelik verir.


TOPAZ:


Renk:Renksiz,beyaz,gri,donuk mavi,sarı,sarımsı kahverengi,kırmızı.
Sertlik:8.Güç,kuvvet,dayanıklılık ve iktidarı simgeler.
Özellikler:İyi düşünceyi ve dikkatı artırır.Düşünceyi odaklamayı sağlar.Kalbi güçlendirir,sinirleri yatıştırır.Diş,boyun,karın,bronş ve karaciğer hastalıklarına iyidir.Kan dolaşım sistemini düzenler.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Uykusuzluğu giderir.Meditasyona iyi gelir.


TURMALİN:


Renk pembe,yeşil ve siyah.
Sertlik:7-7,5.
Özellikler: Denge ve uyumu sağlar.Akciğer ve solunum yollarını korur.Kalp rahatsızlıklarında etkilidir.Kanı temizler.


TURKUAZ:


Renk:Gök mavisi,yeşilimsi mavi,mavimsi gri.
Sertlik:5,5-6.Cesaret,başarı ve refahın simgesidir.
Özellikler:Olumsuz şeyleri olumluya çevirir.Nazarı uzak tutar.Sakinlik,huzur ve mutluluk verir.Konsantrasyon taşıdır.Boyun ve boğaz ağrılarına yararlıdır.Kemik erimesinin önlenmesinde faydalıdır.Öksürüğü azaltır.Yaşlanmayı geciktirir.Cinsel sorunların oradan kalmasına yardımcı olur.Kan dolaşımı,ciğerler ve solunum sistemini destekler.kalp hastalıklarına iyi gelir.Tansiyonu düzenler.


UNAKİT:


Özellikler:Kalbi ve dolaşım sistemini uyarır.Kadınlar üzerinde özellikle hamilelik dönemlerinde faydalı etkileri vardır.Dengeleyici özelliklere sahip bir taştır.Huzur ve mutluluk verir.Kişiyi geçmişle yaşamaktan kurtarır,anı yaşamamızı sağlar.Kendimizi sevmemize yardımcı olur.


YILDIZ TAŞI:


Renk:Lacivert,kahverengi.
Özellikler:Enerjiyi dengeler.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Hormanal problemleri olan kadınlarda etklidir.YEŞİM(JADE) :


Renk açıktan koyuya değişen yeşil,bazen krem,gri,beyaz,sarı, pembe, mor,kahverengi,siyah.
Sertlik:6,5-7.Akıl ve vefa simgesidir
Özellikler:Ruhsal gerginliği giderir.Hücreleri yeniler.Gözler için şifalıdır.Baş ağrılarına iyi gelir.Vücuda dinçlik verir.Beceriyi geliştirir.Düşünceleri netleştirir.Kalp için yararlıdır.Yüksek tansiyonu düzenler,normal seviyeye indirir.


ZEBERCET:


Renk:Yeşil.
Sertlik:6,5-7.Dostluğu simgeler.
Özellikler:Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir.Savunma hücrelerini artırır.Çocukların gelişimini destekler.Sivilce,döküntü ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında etkilidir.
 
Üst