Burnumun içi çok kuru nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Burnumun içi çok kuru nedeni nedir?
burun kuruluğunun nedenleri,burun kuruluğu neden olur,burun kuruluğuna ne iyi gelir,burun kuruluğu hakkında bilgiler

bu.jpg


Burun kuruması , çoğu zaman başlı başına yaşanan bir olay değildir. Burun kuruluğunun arkasında buna sebep olan etkenler mutlaka vardır. Bu etkenler mukoza salgı sistemini etkileyerek burun kuruluğuna neden olur. Bu yüzden kullandığınız spreyler ve sular sizi bu rahatsızlıktan bir süre kurtarır, ancak bu sadece yapay yollarla burnunuzu nemlendirmeye yarar ve bunu sürekli olarak yapmanız gerekir. Oysa ki burun kuruluğu nedenlerini teşhis edip bu yönde tedavi gerçekleştirerek sorunu kökünden hal etmeniz gerekir.

Burun Kuruluğun Nedenlerinin Belirlenmesi Burun Kuruması Neden olur Nasıl Geçer


Burun kuruluğu her ne kadar burunda meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklansa da bazen vucudun başka yerinde meydana gelen aksaklıklar burun kuruluğuna sebep olabilir. Örneğin vucutta aşırı sıvı kaybı yaşanması, soğuk havaya maruz kalma ve tozlu ortamda bulunma gibi sebeplerde burun kuruluğuna neden olur. Bu nedenlerin belirlenmesi için doktor muayenesi gereklidir. ilk olarak kulak-burun-boğaz bölümünü ilgilendiren konularla alakalı olup olmadığı araştırılır. Şayet kuruma sebebi burunda oluşan bir iltihaplanmaysa antibiyotik ile tedavi gerekir. Ancak hormonal denge ve başka sebeplerden de kaynaklanabildiği için de Dahiliye bölümünde muayene olmayı gerektirebilir.

Burun Kuruluğuna Ne iyi gelir


Yaz aylarında vucudumuz daha çok sıvıya ihtiyaç duyar. yeteri miktarda sıvı almadığımız da mukoza salgısı azalır ve burun ve ağız kuruluğuna sebep olur. Bunu önlemek için her zaman bol bol sıvı tüketmemiz gerekir. Kuru havalarda nefes alıp verirken burun kuruluğuna sebep olur. Yaşayacağımız ortamın nemli olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle klima kullanırsanız odanın nemli kalmasını sağlamak için buhar üfürücüler kullanmakta fayda vardır. Aynı şekilde kış aylarında kombi, elektrikli ısınma aletleri de ortamın havasını kuruttuğu için ağız ve burun kuruluna sebep olur.
Enfeksiyona bağlı bir kuruluk söz konusu ise doktor muayenesi şarttır.
Yağlı kremlerle birlikte ısıtacağınız bir miktar suyun buharını burnunuza çekerek rahatlayabilirsiniz.
 
Geri
Üst