Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Burun ameliyatı sonrası sümkürmek zararlımıdır?

  Konu, 'Estetik-Plastik-Cerrahi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  estetik burun ameliyatın sonrası nelere dikkat etmeliyim,estetik burun ameliyatında burnun temizlenmesi,etetik burun ameliyatı sonrası diş fırçalamak zararlımıdır,estetik burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler
  < Konu Resmi..>  Burun estetiği yaptırmak isteyen birisi için herhalde en korkutucu ve en merak edilen dönem ; ameliyat sonrası dönemdir. Ameliyattan çıkıp odanıza götürülmenizle başlayan bu süreç tüm hayatınız boyunca sürecektir. Ameliyattan sonra insanlar burunlarının yeni şeklini hemen almasını istiyorlar ve bu yeni görünümleri ile aile fertleri ve arkadaşlarının iltifatlarını almak için sabırsızlanıyorlar. Bu durum, yüzünün bir parçasına estetik ameliyat yaptıran biri için bence çok normal çünkü insanlar güzel ve yüzü ile uyumlu bir buruna sahip olmak için bu kadar stres ve zorluklara katlanmanın sonucunu hemen almak istiyorlar. Haklılar, ancak işin aslı biraz daha farklı.
  Estetik burun ameliyatı sonrasında göz çevresinde oluşan şişlik 3-4 günde azalarak kaybolur.Burunda da ciltaltı dokularında oluşan ödem sonucunda şişlik oluşur.İşte bu ödemden kaynaklanan burun şişliği daha yavaş dağılır.6.aya kadar giderek azalır ve 6.ay – 12. ay arasında tamamen kaybolur. Bunun anlamı ameliyatta burna verdiğimiz yeni şeklin tam olarak ortaya çıkması için 6 ay – 1 sene geçmesidir.Bu da hastanın ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmasını gerektirir.
  Ödem önce burun sırtında ve ortasında en son uç kısım ve burnun alınla birleştiği yerde azalır.Ödemi azaltmak için doktorunuz size burun üstüne masaj yapmanızı önerebilir.
  Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:
  Burnunuzu hekiminiz tarafından size belirtilen zamana kadar temizlemek amacıyla sümkürmeyiniz.Gerekli olduğunda yumuşak bir mendille sürerek temizleyebilirsiniz.
  Eğer var ise burun altındaki gazlı bezi değiştirebilirsiniz.
  Burnunuzun üzerine konan bantlar ve alçı operasyondan yaklaşık olarak 1 hafta sonra muayenehanede çıkarılacaktır.Alçı ve bantları asla çıkarmayınız ve kuru tutmaya çalışınız.
  Uzun süre çiğnemeyi gerektirecek yiyeceklerden kaçınınız.Bunun dışında herhangi bir yemek kısıtlaması yoktur.
  Fazla fiziksel aktiviteden kaçının ve her zaman dinlendiğinizden fazla dinlenmeye gayret gösterin.
  Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile kibarca fırçalayabilirsiniz.Üst dudağınıza çok fazla dokunmamaya gayret ederek burnunuzu hareketsiz tutmaya çalışın.
  En az 10 ila 14 gün uzun telefon görüşmeleri ve uzun konuşma gerektirecek aktivitelerden kaçının.
  Yüzünüzü yıkayabilir.Ve ılık suyla duş alabilirsiniz.Burnunuzun üzerindeki özel alçı suya dayanıklıdır.
  En az 1 hafta aşırı yüz hareketlerinden kaçınınız.
  1 Hafta boyunca önden düğmeli kıyafetler giyiniz.Boyundan geçen dar kıyafetler giymeyiniz.
  6 hafta boyunca mecbur olmadıkça güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının solaryuma girmeyiniz.Güneş ışığı burnunuz ve yüzünüzde ödeme ve bunun sonucunda şişliklerin artmasına ve daha geç iyileşmeye sebep olur.
  1 ay boyunca yüzmeyiniz ve tenis,basketbol gibi burnunuza travma gelebilecek sporlardan en az 3 ay uzak durunuz.
  Bantlar ve alçı çıkarıldıktan sonra burun ,göz çevresi ve üst dudakta halen var olan şişlik veya renk değişikliği konusunda endişelenmeyiniz ,genellikle 2- 3 hafta içinde tamamen gerileyecektir.Bazı hastalarda burun çevresindeki şişliklerin tamamen kaybolması için 6 ay gerekmektedir.
  Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanınız..
  4 hafta boyunca burnunuzun üzerinde ağırlık ve şekil bozukluğu yapabileceğinden gözlük kullanmayınız.
  Operasyondan 2-3 gün sonrasında kontakt lensler kullanılabilir.
  Burnunuz üzerindeki bandajlar doktorunuz tarafından çıkarıldıktan sonra burnunuzun üstünü vaselin intensive care lotion ile kibarca temizleyebilirsiniz.
   
 2. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  165
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Ay ne kadar zor günlerdi. Ameliyat sonrası aşırıcı dercede burnumda bir salgı oluştu.Sarı ve yapış yapış.Afedersiniz sümük gibi değil.Yağlı bir akıntı. Bende sümkürmekten korkuyordum.Bu yüzden burun deliklerinin altına peçete koyuyordum .Akınca peçeteyi çekiyordum.Akıntı kıvamlı olduğu için peçeteye yapışıyor valla yarım çay bardağı kadar burnumdan sıvı çıkıyordu ve rahatlıyordum. 15 gün boyunca bu böyle devam etti. Sonra zamanla yavaş yavaş azalma başladı. Bu arada ameliyatlıyken çok sert sümkürmemek lazım. Bu durumla ilgili doktorunuz size gerekli uyarıyı yapıcaktır.
   
Burun ameliyatı sonrası sümkürmek zararlımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sümkürmek

  Sümkürmek

  Rüyasinda sümkürdügünü görmek, kendisine çok benzeyen bir çocugu olacagina isarettir. Yere sümkürdügünü görenin bir kizi dünyaya gelir. Bir kadinin üzerine sümkürdügünü görenin o kadindan çocugu olur. Bazilari o kadin rüya sahibinin dostudur ve ondan hamile kalir, sonra da çocugunu düsürür, demislerdir. Bir yere sümkürdügünü gören, o yerden bir kadinla evlenir. Birinin yatagina sümkürdügünü...
 2. Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi

  Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi

  estetik burun ameliyatı,estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci,estetik burun ameliyatı sonrası morluklar,estetik burun ameliyatı sonrası şişlikler,burun ameliyatı hakkında tüm bilgiler, Burun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önem taşımaktadır. Aşağıda sıralanan önerileri lütfen...
 3. Burun Ameliyatı Sonrası Kısıtlanacak Hareketler

  Burun Ameliyatı Sonrası Kısıtlanacak Hareketler

  burun estetiği sonrası başı öne eğmek zararlımıdır,burun estetiğinde burunu nasıl koruyabilir,burun ameliyatı sonrası banyo yapmak,burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler Burun estetik ameliyatı sonrası hem kısa vadede, hem de uzun dönemde kısıtlanması gereken konuların başında buruna darbe alınmaması ve sauna ve solaryum gibi aşırı sıcak ortamlardan...
 4. Estetik burun ameliyatı sonrası burun düşermi?

  Estetik burun ameliyatı sonrası burun düşermi?

  Rinoplanti ameliyatlarında hedeflenen, kişinin yüzüyle uyumlu ve orantılı bir burun elde etmektir. En güzel burun, ameliyat edildiği belli olmayan, en çok belli estetik normları da beraberinde içeren bir burundur. Burun ameliyatları hem fonksiyonel hem de estetik olarak planlanmaktadır. Güzel yapılmış ama nefes alma problemi yaşayan bir burun kişinin yaşamını sıkıntıya sokar. Burun...
 5. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

  Estetik burun ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılıyor. Genel anesteziden sonra tam olarak kendine gelmek yaklaşık 6 saat sürüyor, bu nedenle hastanede bir gece kalmak gerekebiliyor. Eve çıktıktan sonra da 2 gün daha evde istirahat etmeniz, fazla eğilip kalkmamanız öneriliyor. Ameliyattan sonra uyanınca ağrı hissetmiyorsunuz, ancak eğer tampon kullanılmışsa burundan nefes...

Sayfayı Paylaş