1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  burun kanaması,burun neden kanar,burun kanaması nedenleri,burun kanaması ilk yardım,kanayan buruna ne yapılır,burun kanaması nasıl durdurulur,burun kanaması hakkında tüm bilgiler,burun kanaması durdurma,burun kanaması nasıl geçer, < Konu Resmi..>

  Hemen herkes en az bir kez burun kanaması geçirmiştir. Çoğunlukla basit nedenleri olan ve birkaç damla şeklinde olup kolayca durdurulabilen Kanamalar, hayati tehlike oluşturacak şiddette ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir.
  Burun Kanama Nedenleri

  Çok zararsız gibi görünen enfeksiyon hastalıkları, nezle, şiddetli öksürük, sinüzit, kızamık, gibi hastalıklar sebeplerinden olabilir.
  Yaşı ilerlemiş kişilerin burun damar yapılarında zamanla bozukluklar meydana gelmesiyle kanama başlayabilir.
  Kişinin kullandığı aspirin gibi kan pıhtılaşmasını sağlayan ilaçlar gerçekleştirebilir.
  Akut lösemiler yani kan kanseri belirtisi de kanama olarak kendini gösterebilir.
  Alerjik burun hastalıkları, ani basınç değişiklikleri de sebep olabilir.
  Kuru hava şartlarında ve kimyasal madde buharlarının olduğu yerlerde uzun süre kalma sebeplerindendir.
  Her kanama aynı değildir. Şiddetine, tekrarlamasına göre değişiklikler gösterir. Doğal olarak da burun kanamasının tedavisi de sebebine göre farklılıklar gösterir.
  Burun Kanaması Belirtileri

  Yaşam boyunca çoğu kişi en az bir kez kanama geçirir. Bazen burna yenen bir darbeden kaynaklanan bu kanama, üşütme, sinüs enfeksiyonunu, kuru hava, veya burun içinden kopan bir kabuk yüzünden de olabilir.
  çocuklar ve gençlerde kanama genelde burun kıkırdağında (septum) başlar. Bu önemli değildir ve kolayca durur. Burun deliklerinin tam içinde, ön kısımdaki kıkırdakda çok sayıda kılcal damar vardır. Bu damarlar kolayca zedelenir. Yaşlılarda bu durum septumda veya burnun daha derinliklerinde başlar. Ender görülen bu kanamaları durdurmak oldukça zordur.
  Burun Kanaması Teşhisi

  Burun kanaması genellikle kolayca durur ve herhangi bir girişime gerek kalmaz. Ancak kanama durdurulamıyorsa ya da çok sık tekrarlıyorsa doktorunuza başvurun.
  Doktorunuz sorunun tam olarak nerede olduğunu görmek için özel bir alet ve ışık kaynağıyla burnunuzu muayene edecektir. Eğer sorun burnun arka bölümlerindeyse, tümör gibi daha ciddi sorunların varlığı araştırılacaktır.
  Çocukların büyük bir bölümünde bir dönem burunla oynama sıkıntısı yaşanırken bu esnada burun içindeki damarların zedelenmesine bağlı olarak kanamalar görülmektedir. Yetişkinlerde sık kanama nedenleri arasında ilk sırada yüksek tansiyon gelmektedir. Sık olan durumlarda yüksek tansiyon şikayetinde kafa içi basıncın düşürülmesini sağladığı için beyin kanamalarını engellemek adına vücudun geliştirdiği bir güvenlik mekanizması olarak görülmektedir.
  Burun Kanaması Tedavisi

  Burun kanamalarının tedavisi, kanamanın bölgesine ve şiddetine göre değişmektedir. Ağır kanamaların hastayı şoka sokması halinde kan nakli ve/veya serum verilmesini zorunlu kılacak Önlemler gerektiğini yeniden belirtelim.Burun ön yarısından kaynaklanan kanamalar genellikle darbelere bağlıdır ve sıklıkla çocuk ve gençlerde görülür. Eğer kanama hafifse burun deliklerine burun kanatlarını şişirecek kadar pamuk doldurulur. Böylece burnun ön yarısında kanayan damara baskı uygulanmış olur. Baskıyı çoğaltmak için burun kanalları iki parmak arasına alınıp hafifçe sıkılabilir.
   
Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burun Kanaması ve Nedenleri

  Burun Kanaması ve Nedenleri

  burun kanaması neden olur, sağlıklı yaşam, faydalı bilgiler, hastalık belirtileri, burun kanaması ilkyardım hakkında bilgi arkadaşlar BURUN KANAMASI VE NEDENLERİ Burun kanaması KBB alanındaki en çok görülen şikayetlerden biridir. Hemen herkes hayatında bir kez de olsa burun kanaması geçirmiştir. Genellikle basit nedenlere bağlı ve kolayca durdurulan bir durum olmasına rağmen bazen sebebi...
 2. Burun kanaması hastalık habercisimidir?

  Burun kanaması hastalık habercisimidir?

  Burun kanamalarını tıbbi olarak ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında incelenebilir. Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları yaşlı kişilerde damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür. Ön burun kanamaları: Daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Çoğu burun kanaması, burun orta bölümünde bulunan kılcal bir...
 3. Burun kanaması nasıl durdurulur?

  Burun kanaması nasıl durdurulur?

  Sağlıklı yetişkinlerde daha az görülmekle birlikte, ileriki yaşlarda tekrar sıklaşmaya başlayabilir. Alışılmış teknikler kullanılarak burun kanamasını ev ortamında tedavi etmek ve durdurmak genellikle mümkün olabilir.Burun kanaması, burun içindeki kılcal damarların çatlamasıyla meydana gelir. Burun veya başa alınan bir darbeden, üst üste hapşırmaktan, burnu karıştırmaktan ve sümkürmekten...
 4. Mide kanaması belirtileri ve tedavisi

  Mide kanaması belirtileri ve tedavisi

  Halk arasında “mide kanaması” olarak adlandırılan kanama aslında ağızdan başlayarak yemek borusu, mide ve bağırsaklardan rektum ve anüse kadar olan bölgeyi kapsayan gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalardır. Bu nedenle “mide kanaması” üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümü) görülen kanamalar ve alt gastrointestinal sistemde (ince bağırsak,...
 5. Çocuklar da burun kanaması nedenleri ve tedavisi

  Çocuklar da burun kanaması nedenleri ve tedavisi

  Kavurucu yaz sıcaklığını yaşadığımız şu günler de bir çok rahatsızlıklar da kendini göstermeye başladı.İshal,bulanttı ,tansiyon ,güneş çarpması ve burun kanaması gibi.Bu rahatsızlıklardan korunmak adına ,dışarı çıkarken uygun bir saate göre hareket etmek gerekir.Yaz sıcaklarından en çok etkilenen çocuklarımız.Dışarıya oynamak için saldığımız çocuğumuz annee burnum kanıyor diye seslenebilir.Bu...

Sayfayı Paylaş