Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi
Solunum yolunun başlangıç noktası olma özelliğine sahip olan burun, dış çevredeki zararlı mikrop ve partiküllerin tutularak vücudumuza girmesini engellemek için mukus üretmektedir. Mukus aynı zamanda burun içinin devamlı olarak nemli kalmasını sağlar. Bazı durumlarda burun içindeki mukusun miktarında ya da özelliğinde değişimler yaşanır. Bu değişimler de burun kuruluğu durumunu doğurur.Burundan rahat nefes alma beynimizden kalbimize, saç telimizden ayak tırnağına kadar her organımız için hayati önem arzeden bir durumdur.Rahat nefes alamamak başağrılarına, sabah yorgun bitkin uyanmaya, gün içinde uyuklamaya meyil oluşturmaya, kronik yorgunluğa sebep olan bir durumdur.

Her iki burun deliğinin gün içerisinde belli aralıklarla tıkanıp açılması normal kabul edilir. Fakat sürekli olan burun tıkanıklıkları, çözülmesi gereken sorunları bize işaret eder.
Burnumuz geçirdiğimiz üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik sigara kullanımı, kötü hava koşulları, yada kısa süreli allejik sorunlar nedeniyle tıkalı olabilir. Bu durumda çözüm daha çok burun açıcı spreyler, alerji ilaçları ve burna tuzlu bikarbonatlı su çekilmesi, denize girilmesi gibi basit yollarla çözülmeye çalışılır.

7.jpg
Uzun süreli burun tıkanıklığı olanlarda sebepler genellikle basit kısa operasyonlarla çözülebilecek sorunları düşündürür. Burun kıkırdağı veya kemik eğriliği dediğimiz deviasyon burun tıkanıklığının en sık sebeplerinden birisidir. Burun eti büyümeleri, aynı şekilde kronik burun tıkanıklığı yapan benzer bir sorundur. Kronik sinüzit yıllardan beri olan burun tıkanıklığının bir sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Uzun süreli allerjik durumlar kronik burun tıkanıklığının başka bir sebebi olabilir.

Burun kuruluğuna neden olan durumlar:

Antihistaminik özellikli alerji ilaçlarının kullanımı burun kuruluğuna neden olur. İlaç kullanımından önce prospektüsün okunmasında fayda vardır.
Grip, nezle gibi virütik hastalıklarda burun tıkanıklıkları sık yaşanan bir olumsuzluktur. Burun tıkanıklığını önlemek için burun spreyleri kullanılır. Dekonjestan özellikli burun spreyleri 5 günden fazla kullanıldığında burun kuruluğu yapabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığını açmak için burun spreyleri kullanmak yerine burnun içine tuzlu su çekmek doğal ve sağlıklı olan yöntemdir.


Nem oranının % 40 ’ ın altında olduğu her bölge burun kuruluğunu tetikleyen bir etkendir. Burnun içini nemlendirmek için uygulanabilecek en güzel yöntem soğuk su buharıdır.
Menopoz dönemi kadınlar için hemen her hormonun değişim gösterdiği bir dönemdir. Ve vücut kendi dengelerini kurana kadar alışma evresinde kimi sıkıntılar yaşamak normaldir. Bu dönemde burun içinde kollajen üretimindeki azalmaya bağlı olarak burun kuruluğu şikayeti doğabilir.

Hiper tansiyonun belirtileri arasında burun kuruluğu ve burun kanaması vardır. Bu nedenle belirtiler değerlendirilmeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Farklı nedenlerle geçirilmiş bir burun operasyonu sonrasında burun kuruluğu yaşanabilir.

Burun boşluğunu iki kısma ayıran septumda delik olması da burun kuruluğu sorununu doğurabilir.

Yoğun bir toz ve böyle bir ortamda uzun süreli kalma durumunda burun kuruluğu yaşanabilmektedir.

Hastalık kaynaklı ya da aşırı sıcaklarda vücudun sıvı kaybetmesi bütün organizmayı etkiler. Burun da bu durumdan nasibini alır. Aşırı sıvı kaybı burun kuruluğu yapabilir.

Burunda oluşabilecek iltihaplanmalar da burun kuruluğuna zemin hazırlar. İltihaplanmadan kaynaklı burun kuruluğu antibiyotik tedavisiyle düzelir.Burun tıkanıklığının çok uzun yıllar devam ettiği durumlarda kalp ve akciğer problemlerinin arttığını görmekteyiz. Kronik üst solunum yolu tıkanıklıklarının horlamayı, uykuda nefes durmasını, tansiyon problemlerini, ritim bozukluklarını, astımı arttırıcı etkilerini, cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkardığını biliyoruz.
Burnu bütün organlarımızın sağlığı için bu kadar önemli kılan nokta, hücrelerimizin yaşayabilmesi için temel madde olan oksijeni, sağlıklı bir şekilde bünyemize ulaştıran organ olmasıdır.
Burnun sürekli tıkalı olduğu durumlarda hayatımızın bir döneminde az önce bahsettiğimiz sorunlarlarla karşılaşabiliriz.
Uzun süre tedavi edilemeyen burun tıkanıklıkları sağlığımızı tehdit etmektedir. Gerek ilaç tedavisi ile gerekse cerrahi olarak bu sorunu çözmek zorundayız.
 
Üst