gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.203
  Beğenilen Mesajlar:
  2.178
  Ödül Puanları:
  113

  Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Solunum yolunun başlangıç noktası olma özelliğine sahip olan burun, dış çevredeki zararlı mikrop ve partiküllerin tutularak vücudumuza girmesini engellemek için mukus üretmektedir. Mukus aynı zamanda burun içinin devamlı olarak nemli kalmasını sağlar. Bazı durumlarda burun içindeki mukusun miktarında ya da özelliğinde değişimler yaşanır. Bu değişimler de burun kuruluğu durumunu doğurur.Burundan rahat nefes alma beynimizden kalbimize, saç telimizden ayak tırnağına kadar her organımız için hayati önem arzeden bir durumdur.Rahat nefes alamamak başağrılarına, sabah yorgun bitkin uyanmaya, gün içinde uyuklamaya meyil oluşturmaya, kronik yorgunluğa sebep olan bir durumdur.
  Her iki burun deliğinin gün içerisinde belli aralıklarla tıkanıp açılması normal kabul edilir. Fakat sürekli olan burun tıkanıklıkları, çözülmesi gereken sorunları bize işaret eder.
  Burnumuz geçirdiğimiz üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik sigara kullanımı, kötü hava koşulları, yada kısa süreli allejik sorunlar nedeniyle tıkalı olabilir. Bu durumda çözüm daha çok burun açıcı spreyler, alerji ilaçları ve burna tuzlu bikarbonatlı su çekilmesi, denize girilmesi gibi basit yollarla çözülmeye çalışılır.

  < Konu Resmi..>
  Uzun süreli burun tıkanıklığı olanlarda sebepler genellikle basit kısa operasyonlarla çözülebilecek sorunları düşündürür. Burun kıkırdağı veya kemik eğriliği dediğimiz deviasyon burun tıkanıklığının en sık sebeplerinden birisidir. Burun eti büyümeleri, aynı şekilde kronik burun tıkanıklığı yapan benzer bir sorundur. Kronik sinüzit yıllardan beri olan burun tıkanıklığının bir sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Uzun süreli allerjik durumlar kronik burun tıkanıklığının başka bir sebebi olabilir.

  Burun kuruluğuna neden olan durumlar:

  Antihistaminik özellikli alerji ilaçlarının kullanımı burun kuruluğuna neden olur. İlaç kullanımından önce prospektüsün okunmasında fayda vardır.
  Grip, nezle gibi virütik hastalıklarda burun tıkanıklıkları sık yaşanan bir olumsuzluktur. Burun tıkanıklığını önlemek için burun spreyleri kullanılır. Dekonjestan özellikli burun spreyleri 5 günden fazla kullanıldığında burun kuruluğu yapabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığını açmak için burun spreyleri kullanmak yerine burnun içine tuzlu su çekmek doğal ve sağlıklı olan yöntemdir.


  Nem oranının % 40 ’ ın altında olduğu her bölge burun kuruluğunu tetikleyen bir etkendir. Burnun içini nemlendirmek için uygulanabilecek en güzel yöntem soğuk su buharıdır.
  Menopoz dönemi kadınlar için hemen her hormonun değişim gösterdiği bir dönemdir. Ve vücut kendi dengelerini kurana kadar alışma evresinde kimi sıkıntılar yaşamak normaldir. Bu dönemde burun içinde kollajen üretimindeki azalmaya bağlı olarak burun kuruluğu şikayeti doğabilir.

  Hiper tansiyonun belirtileri arasında burun kuruluğu ve burun kanaması vardır. Bu nedenle belirtiler değerlendirilmeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.


  Farklı nedenlerle geçirilmiş bir burun operasyonu sonrasında burun kuruluğu yaşanabilir.

  Burun boşluğunu iki kısma ayıran septumda delik olması da burun kuruluğu sorununu doğurabilir.

  Yoğun bir toz ve böyle bir ortamda uzun süreli kalma durumunda burun kuruluğu yaşanabilmektedir.

  Hastalık kaynaklı ya da aşırı sıcaklarda vücudun sıvı kaybetmesi bütün organizmayı etkiler. Burun da bu durumdan nasibini alır. Aşırı sıvı kaybı burun kuruluğu yapabilir.

  Burunda oluşabilecek iltihaplanmalar da burun kuruluğuna zemin hazırlar. İltihaplanmadan kaynaklı burun kuruluğu antibiyotik tedavisiyle düzelir.Burun tıkanıklığının çok uzun yıllar devam ettiği durumlarda kalp ve akciğer problemlerinin arttığını görmekteyiz. Kronik üst solunum yolu tıkanıklıklarının horlamayı, uykuda nefes durmasını, tansiyon problemlerini, ritim bozukluklarını, astımı arttırıcı etkilerini, cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkardığını biliyoruz.
  Burnu bütün organlarımızın sağlığı için bu kadar önemli kılan nokta, hücrelerimizin yaşayabilmesi için temel madde olan oksijeni, sağlıklı bir şekilde bünyemize ulaştıran organ olmasıdır.
  Burnun sürekli tıkalı olduğu durumlarda hayatımızın bir döneminde az önce bahsettiğimiz sorunlarlarla karşılaşabiliriz.
  Uzun süre tedavi edilemeyen burun tıkanıklıkları sağlığımızı tehdit etmektedir. Gerek ilaç tedavisi ile gerekse cerrahi olarak bu sorunu çözmek zorundayız.

   
Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz Kuruluğu ,Nedeni ve Tedavisi

  Göz Kuruluğu ,Nedeni ve Tedavisi

  göz çevresi kuruluğu Bilgisayarların başında sıkça zaman geçirir olduk ve bunların yanı sıra klimasız ev kalmadı Melek'ler.Fakat atlanılan bir gerçek var ki klima ve bilgisayarlar göz kuruluğu hastalığına sebep oluyor. Günümüzde en çok rastalana bu hastalık için uzmanlar, gözlerimizi sık kırpıp bol su tüketmemizi öneriyorlar... Gözlerimize iyi bakalım Melek'ler:) İstanbul Üniversitesi...
 2. Burun Kanaması ve Nedenleri

  Burun Kanaması ve Nedenleri

  burun kanaması neden olur, sağlıklı yaşam, faydalı bilgiler, hastalık belirtileri, burun kanaması ilkyardım hakkında bilgi arkadaşlar BURUN KANAMASI VE NEDENLERİ Burun kanaması KBB alanındaki en çok görülen şikayetlerden biridir. Hemen herkes hayatında bir kez de olsa burun kanaması geçirmiştir. Genellikle basit nedenlere bağlı ve kolayca durdurulan bir durum olmasına rağmen bazen sebebi...
 3. Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi

  Burun Kanaması Nedir ? Nedenleri ? Belirtisi ve Tedavisi

  burun kanaması,burun neden kanar,burun kanaması nedenleri,burun kanaması ilk yardım,kanayan buruna ne yapılır,burun kanaması nasıl durdurulur,burun kanaması hakkında tüm bilgiler,burun kanaması durdurma,burun kanaması nasıl geçer, Hemen herkes en az bir kez burun kanaması geçirmiştir. Çoğunlukla basit nedenleri olan ve birkaç damla şeklinde olup kolayca durdurulabilen Kanamalar, hayati...
 4. Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluk yani ıslanma azlığı cinsel ilişkilerde büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu sorunu eşiniz dahil kimseyle paylaşmak istemez, doktora gitmeyi düşünmezsiniz. Aslında vajinal kuruluk büyük bir sorun gibi gözükse de üstesinden gelinebilir bir durumdur. Sorunu daha kolay çözebilmek için vajinal kuruluğa neyin sebep olduğunu bilmemiz gerekir. Her yaşta ve her dönemde olan...
 5. Çocuklar da burun kanaması nedenleri ve tedavisi

  Çocuklar da burun kanaması nedenleri ve tedavisi

  Kavurucu yaz sıcaklığını yaşadığımız şu günler de bir çok rahatsızlıklar da kendini göstermeye başladı.İshal,bulanttı ,tansiyon ,güneş çarpması ve burun kanaması gibi.Bu rahatsızlıklardan korunmak adına ,dışarı çıkarken uygun bir saate göre hareket etmek gerekir.Yaz sıcaklarından en çok etkilenen çocuklarımız.Dışarıya oynamak için saldığımız çocuğumuz annee burnum kanıyor diye seslenebilir.Bu...

Sayfayı Paylaş