Burun tıkanıklığına ve akıntısına ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Burun tıkanıklığına ve akıntısına ne iyi gelir ?
Burun akıtısı çok yaygın ve can sıkıcı bir sorundur. Sinüs ve burun kanallarında artmış mukus olduğunda ortaya çıkar. Artan mukus üretimi, vücudun soğuk veya grip virüslerine, tahriş edici maddelere ve allerjenlere vücudun dışına akmasının yoludur.Burun akıntısı için en yaygın nedenlerden bazıları soğuk , alerjik reaksiyon , sinüs enfeksiyonu ve havada ani bir değişikliktir . Zamanında tedavi edilmezse, öksürük, kulak ağrısı , baş ağrısı ve diğer sorunlara neden olabilir. Pek çok basit ev ilaçları anında rahatlamanızı ve belirtilerinizin yoğunluğunu herhangi bir yan etki yaratmadan azaltabilir.. < Konu Resmi..>


Burun akıntısına ne sebep olur? Burun akıntısının birçok potansiyel nedeni vardır. En yaygın olanlarından bazıları, enfeksiyonlar ve alerjileri içerir.Alerji olduğunuz belirli maddeleri teneffüs etmeniz, yemeniz veya dokunmanız durumunda burun akıntısına maruz kalabilirsiniz.Allerjik reaksiyona neden olan materyallere alerjen denir. Yaygın alerjenler arasında toz, evcil hayvan tüyleri ve çimen bulunur. Vücudunuz allerjenlere zararlı bakteriler gibi sanki benzer bir şekilde tepki verir ve burun akmasına neden olur.
Burun akıntısını nasıl tedavi edebilir?
Önerilen tedavi planınız, burun akıntısınızın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Çoğu durumda, basit ev ilaçları kullanarak belirtilerinizi hafifletmek için gerekli adımları atabilirsiniz.Tüm burun akıntı vakalarını engelleyemezsiniz. Ancak aşırı burun akıntısına neden olan bazı durumların gelişme riskini azaltmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.
Burun tıkanıklığı
Burun tıkanıklığı, burundaki normal yapıların anatomik anormalliklerinden veya burunda şişmeye neden olan iltihaplanma süreçlerinden dolayı ortaya çıkabilir.Burun tıkanıklığı, burun hava yolunun tıkanmasına, normal solunum ve mukus drenajını bozabilen ve baş ağrıları, tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına ve horlama gibi birçok başka semptoma yol açabilir. Genellikle sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık sorununun bir belirtisidir. Ayrıca soğuk algınlığı sebep olabilir.Evde ilaçlar, özellikle soğuk algınlığının neden olduğu burun tıkanıklığını hafifletmek için yeterli olabilir. Bununla birlikte, eğer kronik ya da uzun süreli tıkanıklık yaşarsanız, tıbbi tedavi almalısınız.Bir haftadan uzun süren tıkanıklık sıklıkla altta yatan bir sağlık sorununun bir belirtisidir.Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı için aşağıdaki önerileri uygulayarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz.
1. Tuzlu su

Tuzlu su burun akıntısına eşlik eden tahrişi hafifletmek için en iyi ev ilaçtır. Tuzlu su mukusun inceltilmesine yardımcı olacak , böylece atılması daha kolay ve rahat hale gelecektir. Bir buçuk tatlı kaşığı tuzu iki fincan damıtılmış ılık suyla karıştırın.
Damlalık kullanarak başınızın arkaya eğik olarak her burun deliğine birkaç damla solüsyon olarak damlatın
Solüsyonun hızlı akışı için hafifçe teneffüs edin. Sonra fazla mukus ve çözeltiyi çıkarmak için sümkürün.
2. Buhar
Buhar aynı zamanda burun akışı için etkili bir evde ilaçtır. Burun akıntısına ve hapşırıklığa neden olan aşırı mukus temizlenmesine yardımcı olur.
Suyu kaynatın ve bir kaba alın.Başınızın üzerine örtü çekin ve buharı tenefüs edin .Bir kaç dakika bu şekilde durun.
3. Hardal Yağı
Hardal yağı, burun akıntısının çeşitli semptomlarından anında rahatlama sağlayacak antibiyotik, antiviral ve antihistaminik özelliklere sahiptir. Kaynamış suya biraz hardal yağı koyun ve yukarda anlattığımız gibi buharını tenefüs edin.
4. Zerdeçal
Zerdeçalı , güçlü bir antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bu da burun akıntısının yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olmaktadır .Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak sütle karıştırın ve yatmadan önce için. Grip,burun tıkanıklığı,astım , öksürük gibi bir çok hastalığa bu karışım iyi gelmektedir.
5. Zencefil
Zencefil, burun akıntısının çeşitli semptomlarından hızlı rahatlama sağlamaya yardımcı olan antiviral, antitoksik ve antifungal özelliklerin yanı sıra çok çeşitli antioksidanlara sahiptir.Zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin, bir bardak suya koyun ve çay yapmak için bir süre kaynatın. Tatlandırmak için küçük bir bal ekleyin ve günde 2 defa için..

6. Sarımsak
Sarımsak, burun akıntısı için harika bir antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çiğ olarak yada yemeklerde tüketebilirsiniz.
Bahar ayında bir çoğumuz burun tıkanıklığı ve burun akıntısıylakarşı karşıya geliyoruz. Bu yüzden verdiğimiz önerileri dikkate alarak uygulayın. Hijyene dikkat edin sık sık ellerinizi yıkayın. Burun akıntısın dan dolayı burnunuzun içi dışı tahriş olup kabuklanabilir. Burnunuzun içine ve dışına vazelin sürerek bu yakınmaları hafifletebilirsiniz. Ayrıca c vitamini bakımın dan yüksek besinleri tüketmeniz burun akıntısın dan çabucak sıyrılmanızı sağlayacaktır. Tüm bunları uyguladınız ama 1 haftadır dinmeyen bir burun akıntınız varsa mutlaka KBB hekimine görünmeniz de fayda vardır. Sağlıklı günler diliyoruz. 
#2
Benim burnum sinüzitten dolayı çok sık tıkanıyor yazın burnuma deniz suyu çekiyorum çok iyi geliyor.Kışında kendim evde tuzlu su solüsyonu hazırlayıp burnuma damlatıyorum.Burun tıkanıklığına çok iyi geliyor.Ayrıca burun içini vazelinle nemlendiriyorum.Burun kuruluğu olanlara tavsiyemdir .
 
  Gebelikte burun kanaması ve tıkanıklığı neden olur nasıl geçer? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Çözümü Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Çözümü
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı- Ahh bu burun tıkanıklığı hangi bebekte olmamıştır ki değil mi? Bebeklerin en büyük sıkıntısı olduğu kadar anne babalar da bundan payını oldukça büyük şekilde almaktadır. Burun tıkanıklığı olan bebeklerde çok...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1
Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi
Solunum yolunun başlangıç noktası olma özelliğine sahip olan burun, dış çevredeki zararlı mikrop ve partiküllerin tutularak vücudumuza girmesini engellemek için mukus üretmektedir. Mukus aynı zamanda burun içinin devamlı olarak nemli kalmasını...
Tüm Sağlık Konuları 0
Burun tıkanıklığını açan doğal yöntemler Burun tıkanıklığını açan doğal yöntemler
Burun Tıkanıklığının çok farklı sebepleri vardır. Bunun öncelikle sebebini bilmek gerekir. Eğer ki soğuk algınlığından dolayı burnumuz tıkanmış ise, öncelikle bol miktarda sıvı almak ve buhar solumak gerekir. Burun tıkanıklığı, kişinin hayat...
Tüm Sağlık Konuları 0
Gebelikte burun kanaması ve tıkanıklığı Gebelikte burun kanaması ve tıkanıklığı
hamilelikte burun kanaması neden olur,hamilelikte burun kanamasının nedenleri,hamilelikte burun kanamasının sebepleri,hamilelikte burun kanamasının tedavisi hakkında bilgiler 40140 Gebelik dönemi, bir kadının...
Gebelik 0
Gebelikte burun kanaması ve tıkanıklığı neden olur nasıl geçer? Gebelikte burun kanaması ve tıkanıklığı neden olur nasıl geçer?
gebelikte burun kanaması niye olur,gebelikte burun kanaması ne zaman başlar,gebelikte burun tıkanıklığı,gebelikte burun tıkanıklığı nasıl geçer,hamilelikte burun niye tıkanır,hamilelikte burun tıkanıklığı neden olur ,gebelikte burun...
Gebelik 0

Benzer Konular