Çam fıstığının sağlığa faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Çam fıstığının sağlığa faydaları nelerdir ?
Çam fıstığı, Paleolitik dönemlerden beri popüler bir beslenme kaynağı olmuştur. Gevrek ve lezzetli çam fıstığı çam kozalağının küçük tohumlarıdır. Çam fıstığı kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağlardan zengindir. Çam fıstığı düzenli tüketimi iyi kolesterolü artırır ve vücuttaki kötü kolesterolü azaltır. Çam fıstığı içindeki oleik asit, karaciğerin trigliseridleri vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, koroner arter hastalıkları ve felçleri önleyen sağlıklı bir kan lipid profili oluşturur.çam fıstığı.jpg

Bir avuç çam fıstığı yemek kilo yönetiminde yardımcı olabilir.Çam fıstığı iştahı bastırmakta çok etkilidir. Çam fıstığı antioksidanlarda son derece yüksektir. Bu antioksidanlar, kanser ve diğer hastalık türlerinin gelişimini teşvik eden serbest radikalleri öldürür. Ayrıca vücudun enfeksiyöz ajanlara ve virüslere karşı direnç geliştirmesine yardımcı olur. Çam fıstığı, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle yaşlanma sürecini yavaşlatmasıyla da bilinmektedir.
Çam fıstığı yağ asitleri sayesinde iştahı bastırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Magnezyum ve protein gibi diğer önemli mineraller kalp krizlerini ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olurken, besinlerin büyük bir kombinasyonu enerjiyi artırır. Bu tohumlardaki diğer antioksidanlar hamilelik için iyidir ve bağışıklığı, görüşü ve cilt ve saç sağlığını da güçlendirir. Çam Fıstığı sağlık yararları, enerjinin artırılması, iştahın engellenmesi, diyabetin yönetilmesi, kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi, psikolojik sağlığın desteklenmesi, kemiklerin güçlendirilmesi ve bağışıklık sistemi nin güçlendirilmesidir.Diğer faydalar arasında görme yetisini arttırmak, kilo kaybını desteklemek, cildi güçlendirmek ve saç derisi problemlerini tedavi etmek bulunur.Çam Fıstığının Besin DeğeriKalsiyum 6 mg

Demir 5 mg

Fosfor 776mg

Potasyum 806mg

Sodyum 27 mg

Çinko 7mg

Manganez 9 mg

Bakır 8mg

Selenyum 9 mg

Şeker 1g

Doymuş Yağ 1g

Sodyum 1 mg

Protein 4g

Toplam Karbonhidrat 4g

A Vitamini

C vitamini 1mg

Vitamin B6 1mg

E Vitamini 6 mg

Vitamin K 8mcg

Niasin 9mg

Riboflavin 3 mg

Folat 9mcg
Çam fıstığı vücudunuzun enerjisini korumak için güvenli bir kaynak olabilir; Bir avuç çam fıstığı tüketmek, gün boyunca daha iyi konsantrasyona neden olur. Çam fıstığı, protein, demir ve tekli doymamış yağlala yüklüdür. Ayrıca, çam fıstığı vücudunuzdaki enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olan hasarlı dokuları canlandırmaya da yardımcı olur.Çam fıstığı tip II diyabetli insanlar için güvenlidir .


Çam fıstığı, göz sağlığı için çok faydalı olan beta-karoten ve antioksidanlar içerir. Çam fıstığı içindeki lutein, gözlerin UV ışığını filtrelemesine ve makula hasarını önlemesine yardımcı olur. Ayrıca görme yetimizin yaşla birlikte bozulmasını da engeller.Çam fıstığı akşam atıştırması için mükemmel bir seçenektir. Anında bir enerji kaynağı sağlayan protein içerir. Aynı zamanda kas dokularının onarılmasına ve inşasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun oksijen kullanımını arttırmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur.Çam fıstığı yağı tahriş olmuş bir sindirim sistemini yatıştırmak için antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Aşındırıcı mide ve ülser tedavisinde çok yararlıdır.


Çam çekirdekleri birkaç temel besin kaynağıdır. A, B, C, D ve E Vitamini içerir. Tiamin, riboflavin, pantotenik asit, folat ve piridoksin gibi mükemmel bir B kompleksi vitamin kaynağıdır. Çam fıstığı manganez, potasyum, kalsiyum, çinko, selenyum ve demir gibi mineraller açısından zengindir. Hormonların uyarılmasında çok yararlı olan zengin pinolenik ve oleik asit kaynaklarıdır. 100 gram çam fıstığı 675 kalori içerir.Çam fıstığı, psikolojik sağlığı sürdürmek için gerekli olan önemli gıdadan biridir. Bir avuç fıstık , beyniniz için harikalar yaratabilir. Beyniniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki oksijeni taşımak için gerekli olan bir demir ile yüklüdür. Düzenli olarak tüketildiğinde, magnezyum diğer duygusal bozuklukları da kontrol edebilir.

Kalsiyumdan sonra kemiklerinizi güçlü tutmak için K vitamini gerekir . Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, vücudunuzdaki yüksek K vitamini içeriği, kemiklerin avını osteoporoza dönüşmesini engelleyebilir. Osteoporoz ve diğer kemik problemlerini tedavi etmek için ilaçlar yaygın olarak kullanılır . Kemik sağlığınızı korumak için çam fıstığı tüketebilrisiniz.Bağışıklık sisteminiz vücudunuzu enfeksiyöz bakterilerden, serbest radikallerden vb. Etkilenmeden korumak için harika bir iş çıkarır. Bu nedenle, çam fıstığı gibi bağışıklığınızı artırabilecek gıdaları tüketmeniz gerekir. Diğer besin maddelerinin yanı sıra, çam fıstığı tüketerek vücudunuzu Çinko ve manganez ile zenginleştirebilirsinizÇam fıstığı içindeki E vitamini, hücre zarlarının bütünlüğünü korumak için gereklidir. Ayrıca cildi zararlı UV ışınlarından korur. Çam fıstığı yağının yumuşatıcı özellikleri cildi nemlendirir.Çam fıstığı, enerjiyi artırmaya ve yorgunlukla mücadele etmeye yardımcı olabilecek iyi bir magnezyum kaynağıdır. Çam fıstığı, yaşlanma karşıtı antioksidanlar ve kalp ve görme sağlığını destekleyen besin maddeleri içerir.Çam fıstığı, tekli doymamış yağ, protein ve demir de dahil olmak üzere enerjinin artmasına yardımcı olan besinler içerir.Çam fıstığı, A, B, C, D ve E vitaminleri ve lutein de dahil olmak üzere bir çok antioksidan içerir. Antioksidanlar sağlığınız için çok önemlidir. Çam fıstığı lutein, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önlemenize yardımcı olabilecek bir karotenoid içerir.


Çam fıstığı, vücudun serbest radikallerle savaşmasına ve bağışıklık sistemine bir destek sağlamasına yardımcı olan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda belirli kanser türlerinin gelişimini de durdurabilir.Bir çerez olarak çam fıstığı yemek, uzun bir süre boyunca iyi bir enerji kaynağı sağlayacaktır. Demir, dolaşıma yardımcı olan, sinirlerin işleyişini düzenleyen ve bir kişinin anemik hale gelmesini önleyen önemli bir besin maddesidir. Çam fıstığı iyi bir demir kaynağı içerir ve ayrıca demirin vücuda emilmesine yardımcı olan bakır içerir.


Tekli doymamış yağlarda yüksek, çam fıstığı da kalbinizi sağlıklı tutacaktır. Çam fıstığı yemek dolaşımı iyileştirebilir ve kolesterol seviyelerini düşük tutabilir. Aynı zamanda kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bir E Vitamini kaynağıdır.Çam fıstığı içinde bulunan antioksidanlar, yaşlanmanın erken belirtilerini gidermek için çok yararlıdır. Çam fıstığı gerçekten de cildiniz ve saçınız da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına karşı koyabileceğiniz mucizevi bir besindir.Çam fıstığı kalori bakımından zengindir. Yaklaşık 100 gram kuru taneler, 673 kalori sağlayabilir. Ayrıca, çam fıstığı büyük antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve fitokimyasallardır.Yerfıstığı ve diğer fındık türlerine karşı alerjisi olan kişiler çam fıstığına karşı alerjik reaksiyona girebilir. Çam fıstıklarını çiğ veya kavrulmuş tüketebilirsiniz.
 
Üst