1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Canlı Doğuran Akvaryumu Kurulumu

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  akvaryum canlı doğuranlar canlı doğuran akvaryumu doğuran akvaryum balıkları akvaryumlar kurulumu Canlı Doğuran Akvaryumu Kurulumu


  Canlı doğuranlar adı üzerinde yumurtalar dişi balığın üzerinde döllenip, yumurtanın gelişimi ve gelişimini tamamlayan yavrunun dişi balık karnında canlı çıkmasıyla üreyen balik türleridir. Genellikle akvaryum hobisine yeni başlayanların seçimi olan yetiştirilmesi, üretimi ve bakım açısında zorluk derecesi düşük tropik canlılardır.

  Yaşadıkları su şartları (pH, GH, KH, sıcaklık), minumum akvaryum boyutları öğrenilip o boyutlara göre akvaryum seçilip aynı şartlarda yaşayabilen balık ve bitki türlerini belirlemelisiniz. Akvarum ebatları belirlenirken tavsiye edilen kişinin sahip olabileceği en büyük akvaryumu tercih etmesidir. Unutulmamalıdır ki büyük akvaryumlarda biyolojik dengenin korunması daha kolaydır. Canlı doğuranlar genelde grup halde bulundurulmalıdırlar. Karma bir Canlı doğuran akvaryumu için akvaryum ebadının minimun 80-90 lt. olması önerilir.

  Gerekli araştırma yapıldıktan sonra akvaryum kurulumu için harekete geçebilirsiniz. Canlı doğuranlar olarak bilinen balık türleri akvaryumcularda sıkça görebileceğiniz

  Poecilia reticulata (lepistes), Poecilia schenops (molly), Xiphophorus Maculatus (plati), Xiphophorus Helleri (kılıç kuyruk), Poecilia velifera (velifera)’dır.

  SU DEĞERLERİ

  Canlı doğuranların yaşadıkları su değerleri toleranslıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu su değerlerindeki ani değişikliklere engel olmaktır.

  Genel olarak yaşadıkları su değerleri;
  pH: 7 – 8.3
  GH: 10 – 30
  Isı : 20 –28 C

  Türlere göre yaşadıkları pH ve su sıcaklıkları ve minumum akvaryum boyutları

  Min.Lt. PH ISI
  Poecilia reticulata 5,5-8,5 24-28 C 30 Lt
  Poecilia schenops 7,5-8,2 24-28 C 80 Lt
  Xiphophorus Maculatus 7-8,2 20-26 C 30 Lt
  Xiphophorus Helleri 7-8,3 20-28 C 50 Lt
  Poecilia velifera 7,5-8,5 25-28 C 160 Lt

  Isıtıcı seçimi yapılırken kaliteli bir markanın ürünününn kullanılmasını tavsiye ederim. Unutulmamalıdırki ani ısı değişimleri balıkların strese girmesini,
  Ve hastalıkların oluşmasına sebep olacaktır. Piyasada bulunan ısı ayarları yapılabilen kaliteli termostatlardan kullanılmasını öneririm. Özellikle Poecilia schenops (molly) ani ısı değişiklerinden çok çabuk etkilenip mantar, beyaz benek gibi hastalıklara yakalanabilir
  .Akvaryum tabanında kullanılacak malzemenin özelliklerinede dikkat edilmelidir. Kireç içermeyen ve suda salınım yapmaycak malzeme kullanılması gerekmektedir.Salınımlardan doğabilecek su değerlerindeki değişimler balıklar üzerinde olumsuz etki yaratır ve strese girip, hastalanmalarına sebep olur. Bitkili bir akvaryum için en 6 cm.lik bir kum kalınlığı sağlanmalıdır.
  Su değerlerinin korunabilmesi için düzenli su değişimleri yapılmalıdır.Eğer çeşme suyu kullanılacaksa dinlendirilmiş, havalandırılmış ve su düzenleyicelerle hazır hale getirilmiş su kullanılması uygundur.

  BİTKİ SEÇİMİ
  Canlı doğuranların besin kaynaklarının önemli bir bölümü bitkisel ağırlıklıdır.
  Bol bitkili akvaryumları severler.Bitki seçimi yapılırken özellikle balıkların zarar vermelerini engellemek için yaprakları sert olan, doğurgan balıklar olmalarından dolayı yavruların saklanmalarına fırsat veren sık yapraklı bitki türlerinden kullanılması uygundur.Aksi halde yumuşak yapraklı bitkilerin tadına bakmaktan çekinmezler.Bitki seçini yapılırken 24-26 C sıcaklıkta daha iyi gelişim gösteren türlerden seçilmesine de dikkat edilmelidir.

  BESLENME
  Beslenmeleri de oldukça kolaydır.

  Spirulline içeren kaliteli kuru yemler, ve yosun ile beslenirler. Yavrular ufalanmış pul yemlerle beslenebilirler. Değişik marklara ait ürünlerle çeşitli yemleme yapmak gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Canlı yem ve tubifex çıkarıldıkları ortamdan kaynaklanan parazit taşırma riskinden dolayı verilmemesi daha uygundur.

  ÜREME
  Canlı doğuranlarda üreme yumurtaların dişi balığın üzerinde döllenip, yumurtanın gelişimi ve gelişimini tamamlaması ve dişi balığın karnından karnında canlı çıkması yoluyla üreyen balik türleridir.
  Üremeleri oldukça kolaydır. Akvaryuma koyulacak balık miktarı belirlenirken dişi balık sayısını, erkek sayısından fazla tutulmalıdır. Aksi halde sürekli kovalanan dişi halsiz düşecek ve ölecektir.
  Doğan yavrular 3 ay içerisinde cinsel olgunluğa erişebilirler. Üretimleri sırasında en az 20 lt lik bir akvaryuma ihtiyaç vardır. Bir çok akvaryumsever akvaryumcularda satılan yavruluklarda üretim yapabilmektedir.Yavruluğa alınan dişi stress altında olacağından doğan yavrularının bir kısmını yiyebilir. Eğer akvaryumunuzda dişi balığınızın strese girmeden saklanabilip doğuracağı ve doğan yavruların saklanabileceği sık yapraklı bitkiler varsa canlı doğuranların üremeleri için gereken şartlar oluşmuş demektir. Yavrular için ufalanarak hazırlanmış yemleri rahatlıkla yiyebilirler Canlı doğuran türlerden biri olan Velifera ise diğer türlere gore fazla doğurgan olmayan bir türdür. Yavrular diğer türlere daha yavaş gelişir bakımları daha zordur. Üretilebilmeleri için en az 140-150 lt.lik bir akvaryuma ihtiyaç vardır.
   
Canlı Doğuran Akvaryumu Kurulumu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Her Doğuran Anne değildir!

  Her Doğuran Anne değildir!

  Bebeğine İşkence Yapan Annenin Güzin Abla'ya Yazdığı Mektup... "O ağlamaktan morarıyor ve ben bu durumdan neredeyse garip bir zevk alıyorum. Ne olur bana yardım et ablacığım, yoksa ben bir ruh hastası mıyım?" Sevgili ablacığım, ben 30 yaşında, 15 yıldır çalışan, evli ve dünya tatlısı, 11 aylık bir kız çocuğu annesiyim. Küçük kızım çok akıllı, çok tatlı, aslında çok da sakin bir...
 2. Akvaryum canlıları uyumluluk tablosu

  Akvaryum canlıları uyumluluk tablosu

  akvaryum canlıları canlılar alemi tablosu deniz akvaryumu canlıları canlıların tablosu canlılar Sağlıklı bir deniz akvaryumu için canlıların uyumlu olması çok önemlidir. Uyum sorunu olan canlılar akvaryumda strese bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkmasına ve kayıplara sebep olur. Aşağıdaki tablodan balıklarınızı seçebilirsiniz. Balık seçiminizden önce akvaryuma yeni balık ekleme makalemizi...
 3. Akvaryum

  Akvaryum

  Bir akvaryum içinde muhtelif cinste balıklar görmek, değişik meslek ve meşrepteki insanların belli bir amaç için bir araya gelmelerine, Akvaryumda iki balık görmek bir işte birlik olan iki kimseye, Ağzı açık balık görmek hürriyetinin geçici olarak kısıtllanmasına delalet eder.İçi balık dolu bir akvaryum, büyük bir bolluk, zenginliktir.Rüyada akvaryum görmek, eşinizin ve dostlarınızın...
 4. Bakanlar kurulu

  Bakanlar kurulu

  Bakınız; Hükümet
 5. yeryüzünde doğuran tek erkek canlıyı biliyor musunuz

  yeryüzünde doğuran tek erkek canlıyı biliyor musunuz

  Sevgili melekler bu centilmen erkek türü deniz atlarının erkeğiymiş...:nur:

Sayfayı Paylaş