Carpal Tunnel Sendromu hakkında bilgiler

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Carpal Tunnel Sendromu hakkında bilgiler
Carpal Tunnel Sendromu

sinir sıkışması bitkisel tedavi sinir sıkışmasına bitkisel çözüm sıkışmasına tedavi karpal tünel sendromu tedavisi sıkışması ameliyatı
Carpal Tunnel Sendromu
Benim de sıkıntısını uzun zamandır yaşadığım bir rahatsızlık.
Bilgisayar kullanımının son yıllarda artması ve gerekli önlemlerin yeterince alınmaması sürekli olarak klavye ve mouse kullanımının yol açabildiği, bileğin iç kısmının masaya teması ile karpal tünelin baskıya uğraması sonucunda oluşabilen bir sendrom. Eli innerve eden sinirlerden biri olan median sinir, bileğin palmar yüzeyini (bileğin iç tarafı) “karpal tünel” adı verilen, dar bir kanal içerisinde geçer.
Tendonların ve tendon kılıflarının akut veya kronik enflamasyonu, el bileğindeki tam iyileşmemiş bir kırık ya da bir el enfeksiyonu, bu tüneli daraltarak median sinirin baskı altına alınmasına neden olur. Bu baskı başparmakla işaret parmağında ve yüzük parmağının da yarısında devamlı, künt bir sızıyı, yayılan ağrıya ve uyuşukluğa neden olur. Semptomlar genellikle geceleri şiddetlenir . Egzersiz yapmak kısa süreli bir düzelme sağlar. Kronikleşen vakalarda eldeki duyular azalır ve kas atrofisi başgösterir.
Tedavi amacıyla ilk aşamada istirahat önerilir, antienflamatuar ilaçlar ve bazı diüretikler kullanılır ve atel uygulanır. Bazı vakalarda ihtiyaç duyulan cerrahi tedavi ile tüneli genişletmek genellikle iyi sonuç vermektedir
Tanımlanan belirtilere sahipseniz en kısa zamanda tanı ve tedavi amaçlı doktorunuza başvurmanız hastalığınızın ilerlemesini önleyebilecektir.
Karpal tünel sendromu, el bileğinin bir hastalığıdır. Bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar.
El-Bilek Kanalı Hastalığı belirtileri nelerdir?
Geceleri ellerde ortaya çıkan ve zaman içinde giderek şiddetlenen uyuşmalar ve ağrılar. Uykudan uyandırcak kadar kötü olabilir ve kola, omuza yayılabilir.
Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi. Özellikle baş, işaret ve orta parmaklarda görülür.
Elde kuvvet kaybı, tutamama, tutulan şeyleri düşürme.
Eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi.

Neden olur?

El-Bilek kanalı hastalığı hekimler tarafından çok eskiden beri bilinmesine rağmen başka hastalıklarla karışabilmekte ve çoğu zaman hastalar doğru tanı alamadığı için hekim-hekim dolaşmaktadır. El-bilek kanalı hastalığı yerine boyun fıtığı tanısı alarak ameliyat olmuş ancak şikayetlerinden kurtulamamış hastalara sık rastlanmaktadır.
El bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. Parmak ve el hareketlerini sağlayan adele-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. Median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içinde dallara ayrılır. Bu sinirin üstü, el bileği hizasında ve kısmen de avuç içinde kalın koruyucu özelliği olan bir bandla kaplıdır. Bu koruyucu band , orta yaşlara doğru çeşitli nedenlerle kalınlaşarak, altında kalan ve koruduğu siniri sıkıştırır.
karpaltunel.jpg

En sık nedeni aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. Özellikle bileğine yük vererek senelerce çalışan kimselerde, daktilo-bilgisayar kullanlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar.
Bazen bu hastalık başka bir hastalığın parçası olarak karşımıza çıkabilir.
 • Diabetes Mellitus
 • Hipotiroidizm
 • Akromegali
 • Romatoid Artrit
 • Gut gibi..
Nasıl teşhis konulur?
Tanı, şikayetlerin ayrıntılı öyküsü ve bu duruma yol açacak diğer nedenlerin araştırılmasıyla konulur. Boyun fıtığı ve kireçlenmesi tanısı konan hastaların bir kısmında , el bilek kanalı hastalığı da mevcut olup, bu duruma çift darlık adı verilir. Hem boyunda omurilik ve sinir kökü sıkışmıştır, hem de el bileği kanalı darlığı mevcuttur.
Boyun MR’ı ve ENMG (sinir elektrosu) tetkikleri yapılarak tanı kesinleşir.

El-Bilek Kanalı Hastalığının Tedavisi

Başlangıçta,
 • Aşırı kullanmayı engellemek, el bileğine aşırı yük binmesine neden olacak işlerden kaçınmak
 • Ağrı kesiciler ve antienflamatuvar ilaçlar
 • Bilek egzersizleri
 • El bileği atelleri, gece atelleri
 • Lokal ya da sistemik kortizon enjeksiyonları çoğu kimse için yeterli olmaktadır.
Ancak zaman içinde şikayetler tekrar başlar ve kalıcı çözüm basit bir cerrahi girişimle sinirin serbestleştirilmesidir. Lokal veya genel anesaaai altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üstündeki band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Ameliyat sonrası 3-5 gün el bileği istirahatini takiben, hasta normal yaşantısına döner.
Önerilerimiz:
 • Daktilo ve bilgisayar kullanırken, zaman zaman ellerinizi istirahat ettiriniz.
 • Ev işlerinde bileğe çok güç binen durumlarda dikkatli olunuz.
 • Gece uykuda bileğinizin üstüne yatmayınız.
 • Özellikle geceleri ellerinizde uyuşmalarla uyanıyorsanız, uykunuz bölünüyorsa el-bileği kanalı hastalığı başlıyor demektir.
 • Tedavisi mümkün olan bu hastalıkta basit bir cerrahi girişim kalıcı çözüm sağlar.
 
Carpal Tunnel tedavisi

Nesyal, Phyback Therapy yöntemini kullanan compact bir cihazdır.
PhyBack ve Nesyal, vücuda zararsız elektrik akımları vererek vücudun kendi savunma sistemini ortaya çıkaran cihazlardır. Şu an için Dünyada başka hiçbir cihazın ulaşamadığı, hakkında çok sayıda araştırma yapılmış, etkinliği kanıtlanmış VEGF isimli bir maddenin damarların en iç katmanından salgılanması ile bölgesel olarak damarlarda genişleme, kılcal damarlanmada artış sağlanmaktadır. Bu hasarlı dokuya daha fazka kan ve dolayısıyla daha fazla besin ve oksijenin ulaşması demektir. Özellikle nöropati gibi hastalıklarda oksijenin önemi tartışılmaz. Ayrıca son ürün olarak salgılattığı ve yine üzerinlerinde çok sayıda araştırma yapılmış ve etkinlikleri ispat edilmiş PG I2 (doku hasarı ile mücadele eder) ve NO (Nitrik Oksit, doğal ağrı kesicidir) ile tedavinin seyri değişmektedir. Carpal Tunnel de bir tür nöropatidir (Tuzak nöropati). Sinir şişmiş ve geçtiği tunel de sıkışmıştır. Cerrahi yöntem ile tüneli genişletmeye çalışılmaktadır ama sonuçta normal anatomik yapı bozulmaktadır. Nesyal ise sinirdeki şişmeyi çözmekte ve rahatlamayı sağlamaktadır. Sorularınız için mail atabileceğiniz gibi (sbalkanal@gmail.com) 0541 319 41 23-0505 319 41 24 numaralı telefonlardan da arayabilirsiniz. Sağlıklı günler.
 
Geri
Üst