gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Çatalburun Cinsi

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  çatalburun satılık satılık çatalburun av köpekleri çatal burun av köpekleri Çatalburun

  Temel Özellikleri
  Munis,sevecen ve itaatkar köpekler. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor,efendilikleri ile biliniyorlar. Ama ortak bir dertleri var: Sanki tamortadan ikiye bölünmüş gibi duran, çirkin mi çirkin burunları. Buyüzden de onlara "çatalburun" deniyor.

  Bu kusurları aynı zamanda en büyük avantajları. Bu sayede sanki ikiburunları varmış gibi daha iyi koku alıyorlar, çirkinlikleri onlarıdiğer bütün köpeklerden üstün kılıyor.

  Neler Yapar?
  Uzun süre sakin kalabilmeleri çatalburunları mükemmel av arkadaşlarıyapıyor. Ancak hem yerde, hem de havada koku sürebilme yetenekleri,gözlerinden okunan zekalarıyla birleşince çatalburunlar sadece avköpeği değil aynı zamanda ideal narkotik, arama-kurtarma ve polisköpeği (K9) adayları. Durumun farkına varan Emniyet Genel Müdürlüğü,Tarsus’a ekip yollayarak Ankara Gölbaşı’ndaki köpek eğitim tesislerinehemen bu köpeklerden aldı.


  Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir.Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıyı da haberdaredecek şekilde köpeğin yaptığı harekete denir. Ferma Tarsus çatalburunköpeklerince iki şekilde yapılmaktadır. Erkeklerin %89,18'i donarakferma yapmakta, %86,48'i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Hem ayakkaldırarak hemde donarak ferma yapan erkek sayısı %75,67'dir. Dişilerdeferma hareketi ise %88'inde donarak, %80'inde ayak kaldırarakyapılmaktadır. Dişilerin her iki ferma şeklini gösterme oranı ise%68'dir. Hem dişi hem erkek bireylerin tamamı her iki ferma şeklindenbirini mutlaka yapmaktadır.
  İncelenen çatalburunların genelinde ev halkının dışındaki insanlarla dave özellikle çocuklarla hemen samimi tavırlar geliştirdiklerigözlemlenmiştir. çocuklarla oynamayı sevmeleri bu ırkın hastaçocuklarla ilgili rehabilitasyon kapsamında kullanılabileceğinigöstermektedir. Dişi ve erkeklerin geneline bakıldığında %90'ınınüzerinde çocuklarla iyi ilişkiler kurdukları belirlenmiştir.

  Kökeni
  çatalburun av köpekleri Tarsus ve civar köylerde uzun yıllardır avköpeği olarak besleniyor. Sayılarının bugün itibarıyla 200 kadar olduğutahmin ediliyor. 20 tanesi Tarsus Belediyesi’nin hayvan barınağındakoruma altında. Mersin’de "çatalburun" denilen köpekler yurtdışında iseTurkish Pointer olarak tanınıyor.

  Halkımız tarafından yapılan bilinçsiz çiftleştirmeler sonucundaorijinalliğini kaybetmiş olan “Tarsus çatalburun” köpeğinin ırk ıslahıile ilgili olarak, literatür ve bilimsel kaynak araştırmaları ve genetütleri yapılmış, İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve TarsusBelediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye’deki orijinaleen yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisioluşturulmuştur.

  Bu çalışma ile bilinçli ve bilimsel çiftleştirmeler sonucunda orijinalçatalburun ırkı köpek elde etmek hedeflenmiştir. Bir Türk köpeği olançatalburun ırkı köpeğin dünya bilim çevrelerine tanıtılması, ayrıcaKaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığıçalışmalarıyla dünya köpek ırkları literatürüne “Türk ırkı Tarsusluçatalburun” köpeği şeklinde bilimsel adıyla kabul ettirilmesiplanlanmaktadır.

  Ancak çatalburunların resmi anlamda ırk ıslahı yapılmadığı için resmilistelerde adı geçmiyor. çünkü Tarım Bakanlığı köpekleri hálá tipolarak tescil etmedi. Türkiye’ye özgü bu özel hayvanların araştırılmasıve tanınması için Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün listesinealınmaları gerekiyor.

  çatalburun köpekleri Tarsus ve yakın çevresindeki avcılarımıztarafından kullanılmakta ve yerel bir av köpeği olarak bilinmektedir.Bu köpek ırkı üzerinde herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamıştır.Türkiye'de yapılan tek ciddi çalışma, Tarsus Mustafa Kemal AnadoluLisesi öğrencilerinin hazırladığı iki projedir.

  Tarsuslu üç lise öğrencisinin hazırladığı çatalburun Projesi, TUBİTAKLiselerarası Proje Yarışması’nda (2002) birinci oldu. Biyolojiöğretmenleri ümit Remzi Dinçer’in danışmanlığında hazırlanan ikiaşamalı projede yarısı dişi 80 köpekle çalışıldı. Köpeklerin boy, kilo,kuyruk, kulak gibi ölçümleri yapıldı, çatalburun ortalamalarıçıkarıldı. Tarsus Mustafa Kemal Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeniDinçer köpeklerin tescil edilmesi için Tarım İl Müdürlüğü’ne süreklidilekçeler verdiğini ama henüz bir sonuç alamadığını söylüyor.


  Belgeselde yıllardır bu köpeklerle yaşamış Tarsuslu avcılarçatalburunları anlatıyor. Köpeklerle ilgili bir başka çalışma daTarsus’ta faaliyet gösteren Berdan Tarih ve Kültür Vakfı. Vakıf bu özelhayvanlarla ilgili bir kitap hazırlığında.  Familya: PointerDiğer Adları: Turkish Pointer, Türk Pointeri, Tarsuslu çatalburun, çatal BurunRengi: Erkeklerde kahve-beyaz, dişilerde kahve-beyaz ve düz kahverengi belirgin özellik olarak görülmüştür.Çıkış Yeri: Türkiye-TarsusÇıkış Tarihi: Belli değilOrjinal İşlevi: Av köpeğiGünümüzdeki İşlevi: Av köpeği, narkotik, arama-kurtarma ve polis köpeğiOrtalama Ömür: 10-13 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 16-25/14-22 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 45-63/46-62 cm

  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

   
Çatalburun Cinsi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pug Cinsi

  Pug Cinsi

  pug bakımı pug cinsi özellikleri kıyafetleri Sağlam ve kaslı gövdesi ve sarkık kısa kulakları vardır. Alnındaki kırışıklıklar hemen göze çarpar. Tüyleri yumuşak ve parlaktır. Duygulu ve sevimlidir. Sıcağı sevmezler.
 2. Bergamasco Cinsi

  Bergamasco Cinsi

  Bergamasco Temel Özellikleri Bergamasco,karakteri mükemmel bir köpektir. Saygılı, sadık, zeki, cezur veçalışkandır; belleği güçlüdür. En basit hayat koşullarına kolayca uyumsağlar ve az besinle yetinebilir. Enerjik ve etkili bir efendisi varsa,doğal inatçılığının üstesinden gelinebilir. Tüyleri kalın ve karmakarışıktır. Bu özellik onu yağmurdan ve soğuktankorur. Yılda iki kez...
 3. Briard Cinsi

  Briard Cinsi

  Briard Temel Özellikleri Briarddoğuştan kırsal, fakat duyarlı ve itaatkar bir köpektir. 1. DünyaSavaşı sırasında nöbetçi olarak kullanıldı çünkü işitme duyusu çokgelişmiştir. Nazik, iyi huylu ve uyumlu bir köpektir. Evin dışındayaşaması tercih edilir. Neler Yapar? Bazı Briardlar geçmişten gelen çoban köpeği ve muhafızlık özelliklerinikorumuşlardır., ama diğerleri, özellikle insana...
 4. Hovawart Cinsi

  Hovawart Cinsi

  hovawart hovawart özellikleri fiyatları Hovawart Temel Özellikleri Hovawartzeki, kararlı, itaatkar ve özellikle efendisine karşı duygulu birköpektir. Erken yaşta eğitilmek istemez, çünkü bu yaşlarda sahip olduğucanlılığı ve neşeyi bir süre daha korumak ister. Neler Yapar? özellikle ahırlara, tarlalara, kır evlerine uyumlu, dikkat çekici birbekçi köpeğidir. Zorluklarla dolu arazileri...
 5. Kyüshü Cinsi

  Kyüshü Cinsi

  kyüshü kyüshü özellikleri Kyüshü Temel Özellikleri Sağlam yapılı ve kaslıdır. çok sabırlı, zeki, eğitilebilir, sessiz, uysal, duygulu, iyi bir köpektir. Gerek gövdesi gerekse alışkanlıkları bakımından çok temiz bir hayvandır. Ev hayatına gayet iyi uyum sağlar. Neler Yapar? Zekası sayesinde öğretilen her şeyi kolayca beller. Avcı, çoban, bekçive balıkçıların arkadaşı ve yardımcısı...

Sayfayı Paylaş