Çay ağacı yağının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Çay ağacı yağının faydaları nelerdir ?
Çay Ağacı Yağı, çok sayıda cilt durumunu tedavi edebilen bir çok iyileştirici faydaya sahip olduğuna inanıldığı için yoğun olarak araştırılan bir bitki özütüdür. Esansiyel yağ, çeşitli antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Uçucu yağlar güçlüdür ve çay ağacı yağı istisna değildir. Çay ağacı yağı kullanıldığında en büyük endişe, esas olarak deri tahrişidir. Bazı insanlar, özellikle hassas cilde sahip olanlar, yağ ile doğrudan temas ettiğinde reaksiyon yaşayabilirler . Çay ağacı yağındaki terpenler, yaraları iyileştirmek ve bir enfeksiyonla mücadele etmek için özellikle güçlü kılan bu çok yönlü madde antiseptik özelliklerine sahiptir.Bu nedenle, genellikle küçük yaralarda, kabarcıklarda ve yanıklarda enfeksiyonu önlemek için doğal bir ilaç olarak kullanılır.çay ağacı yağı.jpgÇay ağacı yağının sağlığa faydaları, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, balsamik, balgam söktürücü, ve uyarıcı özelliklerine bağlanabilir.Yağ enfeksiyonları tedavi eder, ağız sağlığını iyileştirir ve hatta kök kanal ağrılarını hafifletir. Çay ağacı yağı parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyetine sahiptir, bu yüzden ayak tırnağı mantarı, saçkıran ve ayak mantarı ile mücadelede popülerdir.Çay ağacı yağı, hem saç derinizin hem de saçınızın sağlığı için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bit tedavisi içinde etkilidir.Çay ağacı yağı, aynı zamanda iltihaplı cildi yatıştırırken kötü bakterileri öldürme yeteneğine sahiptir.Çay ağacı yağı, sivrisinek ve diğer böcek ısırıklarını ve sokmaları tedavi etmek için inanılmaz derecede iyi çalışır . Şişliği azaltmaya yardımcı olduğu kadar dezenfekte eder. Çay Ağacı yağının yaygın bir kullanımı saç bakımı içindir. Birçok insan, topikal temizlik, canlandırıcı ve arındırıcı özellikleri nedeniyle Çay Ağacı yağını saç için kullanır.


Çay Ağacı Yağı nın diğer faydaları ; koltuk altı kokusunu giderme, dezenfaktan etme , yara iyileşmesini teşvik etme , akne tedavisi, kepek tedavisi, atlet ayağı tedavisi, hafif kulak enfeksiyonu yönetimi, sedef hastalığı yönetimi ve güneş yanığının tedavisi yer alır.Çay ağacı yağı, gıda zehirlenmesine ve gribe neden olanlar da dahil olmak üzere, günlük olarak temas ettiğimiz geniş bir bakteri ve virüs yelpazesini öldüren anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.Çay ağacı yağı bu amaç için tek başına kullanılabilir, çünkü etkilidir, aynı zamanda ellerinizi nemlendirir ve yumuşak tutar. Anti-mikrobiyal özelliklere sahip olmanın yanı sıra, çay ağacı yağı da böceklerin uzak tutulmasında yararlıdır.Yaraları enfeksiyondan arındırmanın yanı sıra, çay ağacı yağı da iyileşmeyi hızlandırabilir.Kepek herhangi bir şekilde tehlikeli değildir, ancak oldukça çirkin ve utanç verici olabilir. Neyse ki, çay ağacı yağı kepek problemini gidermektedir.Kulak enfeksiyonlarına bakteri veya mantar neden olabilir, bu durumda çay ağacı yağı her ikisi için de uygundur.


Çay ağacı yağı, cilt için antiseptik özelliklere sahip olan bir tür uçucu yağdırGüneş yanığı acı verici bir durum olabilir, ancak çay ağacı yağı gibi yatıştırıcı anti-enflamatuar ajanların uygulanmasıyla yönetilebilir. Nemlendirici yapısı, aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olur ve anti-inflamatuar özellikleri, ihale kırmızı cildin yatıştırılmasına yardımcı olur.Çay ağacı yağı, özellikle saç derisine ve saçınıza faydalı olabilecek birçok yararlı özelliğe sahiptir. Çay ağacı yağı hasar görmüş veya tıkanmış saç köklerini iyileştirerek saçların büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Kepek, saç foliküllerinin tıkanmasında da etkili bir faktör olabilir, bu nedenle yağ saç köklerinin temizlenmesine ve saçınızın erken dökülmesine neden olacak kaşıntı ve iltihapların önlenmesine yardımcı olur. Yağdaki bileşikler saç köklerini sağlıklı bir duruma geri döndürecek ve bu da doğal olarak tüyleri daha büyük ve daha hızlı büyümeye teşvik edecektir.Çay ağacı yağı saç derisini tedavi etmenin etkili bir yoludur, çünkü antiseptik ve antibiyotik özellikleri kepeğe neden olan mantarı öldürebilir.


Saç derisi kaşıntısına neden olabilen sadece kepek değildir. Egzema, sedef hastalığı, dermatit, folikülit ve hatta alerjiler gibi cilt rahatsızlıklarının hepsi, kaşıntılı deri koşullarına neden olabilir. Deride kızarıklık, kurdeşen veya iltihap olabilir. Çay ağacı yağı, bu kaşıntılı cilt koşullarını sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. Çay ağacı yağında bitleri öldürmede en etkili olan iki bileşik vardır. Saç bitlerinden kurtulmak istiyorsanız çay ağacıyağı kullanın. Bir çok kişi sivilce ve aknelerden müzdariptir. Çay ağacı yağının antibiyotik özellikleri, akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Çay ağacı yağı saçlarınızın daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar.Saçınıza çay ağacı yağı kullanırken birkaç farklı yöntem vardır. Şampuan şişenizde şampuan için % 5 oranında yağ dökebilirsiniz. Çay ağacı yağını kullanmanın başka bir yolu da saç derisine masaj yapmaktır.


Çay ağacı yağı, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir - bu nedenle mesane enfeksiyonlarının önlenmesinde iyi çalışabilir. Güçlü bir antiseptik olduğundan, çay ağacı yağı, tırnaklarınızın kırılgan hale gelmesine neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Ayrıca sarı veya rengi bozulmuş tırnakların tedavisine de yardımcı olabilir. Sadece birkaç damla çay ağacı yağı ile yarım çay kaşığı E vitamini yağı karıştırmanız gerekir. Çözeltiyi tırnaklarınıza sürün ve birkaç dakika masaj yapın. 30 dakika bekletin, ardından karışımı ılık suyla durulayın. Kurulayın ve nemlendirici bir losyon uygulayın. Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.Çay ağacı yağı, inflamasyonu azaltmada, cildin ya da yara enfeksiyonlarının tedavisinde ve yara büyüklüğünün azaltılmasında etkili olabilir. Güneş yanıkları , yaralar ve böcek ısırıklarını hafifletmek için kullanılabilir , ancak sadece topikal uygulamaya karşı hassasiyeti dışlamak için önce küçük bir deri parçası üzerinde test edin.


Çay Ağacı Yağı , cilt için sayısız kullanım ve faydaya sahiptir, bu nedenle birçok cilt kreminde, tırnak ürünlerinde, masaj yağlarında, yüz losyonlarında ve hatta saç ürünlerindegittikçe popüler bir madde haline gelmiştir. Çay Ağacı Yağının güçlü antibakteriyel özellikleri, şişlik ve cildin tahriş olma nedenlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Çay Ağacı Yağı , anti-bakteriyel özellikleri sayesinde sedef hastalığının neden olduğu rahatsızlığı hafifletebilir. Egzama, yetişkinleri ve küçük çocukları etkileyebilen sinir bozucu ve kalıcı bir durum olabilir. Bu durum şiddetli kızarıklık, kuruluk, kaşıntı ve ağrılı kabarcıklara neden olabilir. Çay Ağacı Yağı , döküntü ve kabarcıkların etrafında kaşıntıyı yatıştırıcı antiseptik özellikler içerir.Çay ağacı yağı, boğaz ağrısının bazı iltihaplanmalarına yardımcı olabilir.


Çay ağacı yağı, dünyadaki en yaygın olarak kullanılan ve popüler esansiyel yağlardan biridir. Yüz cilt ve vücut üzerinde topikal kullanım açısından, çay ağacı yağının her zaman jojoba yağı, badem yağı, zeytinyağı veya ayçiçeği yağı gibi nötr bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bahsettiğimiz gibi, bu esansiyel yağ kuvvetlidir, bu da kendi başına çok az acı verebileceği ve deride tek başına uygulandığı takdirde kuruluklara neden olabileceği anlamına gelir.Sedef hastalığı, egzama, dermatit, yaralar, yaralar, güneş yanığı, siğiller, akne ve böcek ısırıkları yüzyıllar boyunca tüm bu koşullar çay ağacı yağı kullanılarak hafifletilmiştir.Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri nedeniyle çay ağacı yağları ile ilgili bir çok fayda vardır.Çay ağacı yağı saç ve saç derisinden daha fazla kullanılabilir, vücudunuzun diğer kısımları için de kullanılabilir. Küçük kesik veya sıyrıklarınız varsa, ilk yardım çantanızda antiseptik olarak bulundurabilirsiniz.Yağ, sivilcelere doğrudan uygulanabilir ve ayrıca sivilce önleyici olarak kullanılabilir. Yağın antibiyotik özellikleri, akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Yağ ayrıca Candida ve atlet ayağı dahil diğer cilt enfeksiyonları için de faydalıdır.Çay ağacı yağında bulunan bileşikler faydalı olabilir. Egzema, sedef hastalığı ve diğer can sıkıcı cilt hastalıklarını iyileştirmede vücudun bağışıklık sistemine bir destek sağlamaya yardımcı olurlar.Düzgün kullanıldığında, çay ağacı yağı kafa derisi ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için çok etkili olabilir, ancak kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı önlemler vardır.Hamileyseniz kullanmayın.Yağı çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayınız. Saçınıza doğrudan uygulamayın diğer yağlarla mutlaka seyreltin. Elinizle temasta ellerinizi iyice yıkayın.
 
Geri
Üst