1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Çay demlerken kullandığınız suyun kireç oranına göre çaydanlık dipleri belirli aralıklarda kireçle kaplanır. Çaydanlıkta biriken kireç temizlenmediği takdirde çayın berraklığı bozulabilir. Oluşan kireç uzun süre temizlenmediğinde ise kendiliğinde çözülür ve çayınızın tadını değiştirebilir.

  Şebeke sularındaki kireç, zamanla yoğunlaşarak çaydanlık ve diğer ısıtıcıların zemininde inatçı kireç tabakaları oluşturabilir. Kolay temizlik için uygulama adımlarını takip edin!
  < Konu Resmi..>
  Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir


  Çaydanlık dibinde biriken kireci geçecek kadar, yaklaşık 1 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı sirkeyi çaydanlığa dökün ve kaynatın. Kaynamış suyu döktükten sonra çaydanlığı deterjanlı sünger ile yıkayabilirsiniz.


  İkinci yöntemde ise çaydanlığa 1 su bardağı su ve 2 çorba kaşığı limon tuzu dökün ve kaynatın. Kaynayan suyu boşalttıktan sonra çaydanlığı yıkayabilirsiniz. İçindeki kirecin temizlendiğini ve çaydanlığın parladığını göreceksiniz.


  Çaydanlıktaki kireci temizlemek için marketlerden temin edebileceğiniz kireç çözücüleri de kullanabilirsiniz. Çaydanlığı kireçli kısmı geçecek kadar su ile doldurun. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. İçine 1 paket kireç çözücü atın Kireç çözücüyü atarken etrafa sıçramamasına dikkat edin. Yarım saat kadar bekletin. Daha sonra içindeki suyu boşaltın.


  Çaydanlıktaki kireci temizlerken dikkat edilmesi gerekenler:

  Kireç çözücü ile kireç temizleme yöntemi uyguluyorsanız, etrafa ya da cildinize sıçramamasına çok dikkat etmelisiniz. Kireç tamamen söküldüğünde çaydanlığı birkaç kez duru su ile kaynatmanızı tavsiye ediyoruz. Ardından deterjanlı sünger ile yıkayabilirsiniz. Çaydanlığın kireç çözücüden tamamen arındığına emin olun.  Doğal çözümler:


  Çaydanlıklarda oluşan kireçlenmeler için en etkili doğal çözümlerden biri sirkedir. Sirkenin asidik yapısı kirecin çözülmesine ve kolayca temizlenmesine yardımcı olur. Bu yöntemi hem çaydanlıklarda hem de elektrikli su ısıtıcılarında uygulayabilirsiniz.


  Çaydanlığın büyüklüğüne göre yarım ila 1 su bardağı sirke ilave edin.
  Üzerini suyla doldurduktan sonra orta ateşte kaynamaya bırakın.
  15- 20 dakika kaynattıktan sonra, ocağın altını kapatın ve çaydanlıktaki suyu boşaltın.
  Sıcak su ile durulayıp temizledikten sonra temiz bir bez yardımıyla durulayın.


  Kimyasal çözümler


  Doğal yöntemlerle sonuç alamıyorsanız ya da oluşan kireç tabakası çok kalınsa, temizlik için kimyasal çözücüleri deneyebilirsiniz. Kireç çözücüyü kullanmadan önce hangi yüzeylerde kullanılabileceğine dair talimatları mutlaka okuyun. Uygun olmayan kimyasallar, teflon ve seramik gibi yüzeylere ciddi hasarlar verebilir.


  Uyarı: Doğal kireçtaşından oluşan mermer, kireç çözücü kimyasallarla temas ettiğinde erimeye başlar. Kireç çözücü ile temizlik yapacaksanız mermer yüzeylerle temas etmemeye dikkat edin.


  Kuru çaydanlığın içerisine kireç çözücüyü ekleyin ve etki etmesi için birkaç dakika bekleyin.
  Etkileşim esnasında ortaya çıkan gazları solumayın ve güvenli bir uzaklıkta bulunun.
  Çaydanlığı bol su ile iyice duruladıktan sonra kullanın.


   
 2. didoşşcuk

  didoşşcuk Forum Okuru

  kireç çözücü saniyede temizliyor
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,Kimyasal maddelerle işlemi yapmanızı önermiyorum.Zira sağlığa zararlı.Bu kadar doğal yollardan temizleme seçenekleri varken..
   
Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çaydanlıktaki kireç nasıl çıkarılır?

  Çaydanlıktaki kireç nasıl çıkarılır?

  çaydanlıktaki kireç nasıl çıkarılır çaydanlıktaki kireç nasıl çıkar çaydanliktaki çaydanlık içindeki Hepimizin başına mutlaka gelen çaydanlık içlerinde kireç sorunu için sizlere işinize yaracak bilgileri vermek istiyorum.Eğer sizde çaydanlığınız içinde oluşan kireçten rahatsızsanız işte size kireçten kurtulmanın yolları Çaydanlığınızda eğer kireç birikimi oluyorsa, içini yarısına kadar su...
 2. Çaydanlıklar Nasıl Kolayca Temizlenir?

  Çaydanlıklar Nasıl Kolayca Temizlenir?

  çaydanlık nasıl temizlenir çaydanlık temizlemek çaydanlık temizlemenin püf noktaları Sevgili melekler, mutfaklarımızda temzileme konusunda en çok sıkıntı çektiğimiz eşyalarımızdan birisi çaydanlıklarımızdır. Kireç tutan, dibi tutan çaydanlıkları temizlemenin ve parlatmanın en basit ve masrafsız yolunu sizlerle bu sayfadan paylaşacağız... Kararan ve kireç tutan çaydanlığın dibini...
 3. Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çözülür?

  Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çözülür?

  çaydanlıktaki kireç, çaydanlığın kireci, kireçli çaydanlık Sevgili melekler, her sabah elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra ilk iş olarak çaydanlığı ocağa koyarız. Koyau kireçlerden kurtulmanın en kolay yolu kireç çözücülerdir. Kimyasal maddeler ile kireç tortularını temizlemek mümkündür ama bunu size tavsiye etmiyoruz. Onun yerine size tavsiyemiz limon tozu ve sirke olacaktır. Kireç olan...
 4. Su ısıtıcısında ki kireç nasıl temizlenir?

  Su ısıtıcısında ki kireç nasıl temizlenir?

  Evlerde sıkça kullandığımız kettle (su ısıtıcı) yüzeyi ya da rezistansı, suların kireç durumuna göre bir süre sonra kireçle kaplanır. Kireçten arındırılmadığı takdirde zaman zaman kireç parçalar halinde çözülüp yemeklerimize ya da çaya karışabilir. Bu da kötü bir tat bırakmasına sebep olur. Mutfağımızda belki de en sık kullandığımız küçük ev aletlerinin başında gelen kettle (su ısıtıcı) nasıl...
 5. Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

  Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

  Mutfak gereçleri arasında en sık kullanılan malzemelerden olan çaydanlık hijyenine önem verdiğimiz araçlardandır. Çaydanlık bazı yerlerdeki kireçli sular nedeniyle çok sık kireç tutabilmektedir. Bu durum söz konusu olduğu zaman çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir, çaydanlıktaki kireç nasıl sökülür konusundaki sorular aklınıza gelir. Sorularınıza yanıt verebilmek adına suyun kireçlilik durumu...

Sayfayı Paylaş