1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Çekİrdeksİz Harİka Meyve

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İncir, aynı adı taşıyan yumuşak odunlu 8-10 metre boyundaki ağacın meyvesidir. Yeryüzünde 750'nin üzerinde türü vardır. Sıcak iklimi sevmesi, çoğu meyvelerin yetişmediği çorak arazide yetişmesi ve sulu oluşuyla hararetimizi gidermesi bize Allah'ın bir ihsanıdır. Büyükçe, insan elini andıran yaprakları ve koyu gölgesiyle dallarının altına sığınan herkesi cömertçesine serinleten incir ağaçları toprak içine saldıkları kökleri ile harika birer kimya fabrikasını andırırlar. İncirin içine birçok madde yerleştirilmiştir. 100 gram incirde; 18 gram su, 4,3 gram protein, 1 gram yağ, 62 gram şeker, 750 mg potasyum, 160 mg kalsiyum, 80 mg magnezyum, 70 mg fosfor, 5mg demir vardır. Ayrıca yeterli miktarda A, B1, B2, PP, C vitaminleri, kükürt, mangan bakır da bulunur. Bu maddeler dolayısıyla insanı besleyici, mülayemet verici, gayet şifalı bir meyvedir. Kurusu da pek faydalıdır.

  İncirde bol miktarda şeker bulunduğunu kaydetmiştik. Bu, tabii şeker olup sindirimi kolaydır ve rafine(beyaz) şekere benzemez. Yenildiğinde hemen kana karışır. Düşünce bulanıklaşmasına, unutkanlığa, isteksizlik ve halsizliğe çok iyi gelir. Çocuklara canlılık verici, şekerce zengin besinler yedirmek istersek, incir başta olmak üzere çeşitli meyvelerin (dut, üzüm, kayısı) kurusunu düşünmeliyiz. Beyaz şeker ihtiva eden çikolata, tatlı, şekerleme gibi faydalarının yanı sıra birçok zarara da sebebiyet verirler.
  Son yıllarda Japonya'da yapılan deneyler, incirin kanser teşekkülünü önleyici bir takım maddeler ihtiva ettiğini göstermiştir.
  Devamlı peklikten şikâyet edenler için bol incirli diyetin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Sindirimin kolay olması bir yana, diğer yiyeceklerin de sindirimini kolaylaştırmakta, bağırsakları yumuşatmaktadır. Sadece incirin tanesi değil kurusu, reçeli ve kompostosu da peklik gidericidir.
  İncirin 100 gramı 80 kalori verir. Kuru oranı ise, birkaç kat daha fazla enerji sağlar. Bu özelliğiyle besleyicidir. Tam bir enerji deposudur. Canlılık ve zindelik verir.
  İncir, glikoz sebebiyle zihni çalıştırır. Bol miktardaki vitamini de ihtiva ettiğinden sinirleri teskin eder, yorgunluğu giderir. Unutkanlığa iyi gelir.
  Sıcak yaz günleri nefis tadıyla hararetimizi bastıran, hoş bir lezzet bırakan incirin pek çok faydası mevcuttur. Sindiriminin kolaylığı, vücut için yararlı ve gerekli maddeleri dengeli bir şekilde ihtiva edişi ile bol bol yiyebileceğimiz ve çocuklarımıza da yedirmemiz gereken güzel bir nimettir.

  İncir Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilen mübarek gıdalardandır. İncirin adını taşıyan Tin Suresi'nde "Andolsun incir ve zeytine" şeklinde buyurulur ve nimetler içinde bu gıdaya tahsis olunur. Bunun hikmetlerinden biri, bu iki meyvenin çok mübarek ve faydalı olmasının yanı sıra yaradılışlarında da medar-ı dikkat ve nimet çok şeyleri bulunmasıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) cennet meyvelerinden olduğunu bildiği inciri şu mübarek sözleriyle methetmiştir.
  "Eğer bir meyvenin cennetten geldiğini söyleseydim bu mutlaka incir olurdu. Çünkü cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz."


   
Çekİrdeksİz Harİka Meyve konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meyve Salatası

  Meyve Salatası

  meyva salatası salata görselleri Meyve Salatası Malzemeler: 3 Adet armut 3 Adet elma 2 Adet şeftali 2 Adet kivi 1 Tatlı kaşığı limon suyu(yada portakal suyu) 1 çay kaşığı düşük kalorili şeker(isteğe bağlı) 1 çorba kaşığı kıyılmış ceviz içi(yada fındık 3 dal taze nane Yapılışı: Meyvaların kabuklarını soyup küp şeklinde doğrayın ve derin bir salata kabına alın. . Küçük bir kabın içerisinde...
 2. Harika

  Harika

  Kişiye rüyasında harika olduğu söylenirse kişi, önemli çeşitli bilgiler öğrenir. Dünyanın yedi harikasından birini görürse kısmeti açılır ve kısmetle ilgili yol yapar. Hatta dünyayı dolaşır.
 3. Meyve

  Meyve

  Yoksul için zenginliğe, zengin için çok mala, bekar için evlenmeye, hanıma, çocuklara, aile bireylerine, emlake, hastalıklardan şifa bulmaya, sevinç ve neşeye, yararlı işlere, ilme, nakit paraya, Yaş meyve devamı olmayan rızka, kurusu sürekli olan rızka,, Mevsiminde ve olgunlaşmış meyve çobuk hasıl olacak rızık ve hayra, mevsimi dışında görmek, o meyvenin olgunlaşma mevsiminde meydana gelecek...
 4. Meyve Arajmanı

  Meyve Arajmanı

  meyve arajmanları çikolata arajmanları Malzemeler: çilek Kivi Ananas Taze nane Bitter çikolata Hazırlanışı: Arajman için ilk olarak çilekleri benmari usulü eritilmiş çikolatalara bulayıp çöp şiş yardımı ile bir saksıya, karpuz ya da kavuna saplayın. Kivileri de ince elma dilimi ya da dilediğiniz bi şekilde keserek çöp şiş yardımı ile sapalyın. Ananasları yuvarlak dilimledikten sonra...

Sayfayı Paylaş