1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Cennet Ve Cehennem Sonuç

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  cennet ve cehennem melekleri cennet cehennem melekleri cenet ve cehenem CENNET VE CEHENNEM

  Kıyamet gününün son merhalesi, en büyük mükafat ile en büyük cezanın gerçekleşeceği merhaledir. O ana kadar tamamlanan işlemler sonunda, mümin olup sevapları günahlarından çok olduğu ortaya çıkanlar ebediyyen içinde kalmak üzere cennete girerler. Günahları sevaplarından çok olan müminler cezaları miktarınca kalmak üzere cehenneme girerler. Cezaları bitince cehennemden çıkıp cennete girerler:
  واماالذ ين سعد وا ففىالجنة خالدين فيهاما دامت السماوات والارض الاماشاء ربك
  Mutlu olanlara (müminlere) gelince, gökler ve yeler durdukça içinde ebedi kalmak zere cennettedirler.Ancak Rabb’inin dilemesi başka. Bu onlara ardı arası kesilmez bir lütuf olarak verilmiştir” (Hûd, 11/108)
  Kafirler ise ebedi olarak cehennemde kalacaklardır. Allah hepimizi bu kötü sonuçtan korusun. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:
  فاماالذين شقوا ففى النار لهم فيها زفير وشهيق خالد ين فيها ما دامت السماوات والارض
  “Mutsuz olanlara (kafirlere) gelince, onlar cehennemdedirler. Onların orada şiddetli bir soluyuşları vardır. Onlar, gökler ve yer durdukça orada ebedi olarak kalacaklardır.” (Hûd,11/106-107).

  SONUÇ

  Kısaca söylemek gerekirse; bu dünya hayatı geçicidir. İnsan imtihan için yaratılmıştır. Herkesine davranışlarının adaletli bir şekilde karşılığını görmesi için, hiçbir yan etkinin bulunmayacağı adil bir mahkemenin ve adalet ortamının gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Aksi taktirde, yer yüzündeki haksızlıklar ve zulümler, yapanın yanında kâr kalır. Böyle bir durum akla aykırıdır. İşte bu sebeple, herkesin yaptıklarının hesabını vereceği bir ikinci hayat zorunludur. Bütün semavi dinlerin temel ilkeleri arasında, öldükten sonra dirime ve ebedi olan ikinci bir hayatın varlığı inancı yer almaktadır.
  Ahiret inancı, insanı boşluktan ve ümitsizlikten kurtarır, ilahi adaletin gerçekleşecek olması azmi ve gayreti arttırır.
  Ölüm bir yok oluş değil, asıl ve sonsuz hayatın bir başlangıcıdır.


   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Cennet Ve Cehennem Sonuç
  Sağol payLaşım için...
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cennet Ve Cehennem Sonuç
  emeğine sağlık
   
Cennet Ve Cehennem Sonuç konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cennet cehennem karikatürleri

  cennet cehennem karikatürleri

  cehennem karikatür cehennem karikatürleri cennet karikatürleri karikatür Cennet ve cehennem karikatürlerini sizler için paylaşıyoruz. Eğer yüzünüz de en ufacık bile tebessüm belirirse ne mutlu bize;)
 2. Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Merhabalar herkese. Cennet ve cehennemi çok merak ediyorum, doğal olarak gitmeden bilemeyeceğiz ama Kur'an'da bulunan ilgili ayetleri buraya yazarmısınız lütfen, teşekkürler..
 3. Kur'an 'da Bulunan Cehennem ve Cenneti Anlatan Ayetler

  Kur'an 'da Bulunan Cehennem ve Cenneti Anlatan Ayetler

  Merhabalar Melekler. Sizden bir ricam var.Lütfen bu sayfaya Kur'an'da bulunan cennetle cehennemi tasvir eden, oraları anlatan ayetleri yazabilirmisiniz.Çok teşekkür ederim şimdiden..
 4. Cennet ve Cehennem şimdi var mı?

  Cennet ve Cehennem şimdi var mı?

  Bir tek Cehennem mi var yoksa birkaç tane mi? Şimdi bunlar mevcut mu? CEVAP Cehennem yedi tabakadır, kâfirler durumuna göre tabakaların birinde azap görecektir. Feraid-ül fevaid kitabında buyuruluyor ki: Cehennem yedi tabakadır. Birbirinin altındadırlar. Her tabakanın ateşi, üstündekinden daha şiddetlidir. Günahı affedilmemiş olan müminler; birinci tabakada günahları miktarı yanıp, sonra...
 5. Cennet ve cennetin nimetleri

  Cennet ve cennetin nimetleri

  Kur'an-ı Kerim'de cennet ve cehennem gerçeği sık sık hatırlatılıyor. Cennete kimler gidecek? Hangi ameller, hangi durumlar, düşünce ve davranışlar insanı cennete götürür? Cennette müminleri hangi nimetler ve güzellikler bekliyor? Bunlar açık açık anlatılır. Aynı zamanda insanı cehenneme sürükleyen, durumlar, düşünce ve davranışlar, cehennem azabının korkunçluğu da sık sık dile getiriliyor....

Sayfayı Paylaş