Chia tohumu faydaları saymakla bitmiyor!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Chia tohumu faydaları saymakla bitmiyor!
chia tohumu zayıflatırmı, chia tohumu faydaları, chia tohumu kullanımı

Son zamanlar da adını sıklıkla duyduğumuz chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sindirim sistemine olan katkısı nedeni ile diyet yapanların da gözdesi haline gelen chia tohumu hakkın da sizlere merak edilen tüm bilgileri bu konumuz da paylaşıyoruz.

569247.jpg


Chia tohumunun kadın sağlığı ve beslenmesinde her gün yeni bir faydası ortaya çıkar. Bu besinin cilt balkımı, güzellik gibi birçok alanda yararları ispatlanmıştır. Chia tohuları, dünyada süper besin ya da süper besin olarak adından söz ettirirken, tohumlarının kökeni de Azteklere kadar dayanır. Boyu yaklaşık olarak metre, çiçekleri mor ya da beyazdır. Üretimi Aztekler döneminde çok yaygın olan bu tohumlar, lif, protein, omega- yağ asitleri ile magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor ve potasyum minerallerini içerir. Bu çok sağlıklı olan tohumların üretimi genellikle Meksika ‘da yapılırken şu anda birçok ülkede yapılabiliyor.
Chia tohumunu günlük beslenmemize mutlaka dahil etmemiz gerekiyor. Ben mesela denge chia tohumlu ekmeğini yiyerek tembel çalışan bağırsaklarım için oldukça fayda gördüm. Ayrıca diyet yapanlar için bir başka tavsiyem, aktarcılardan ve marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz chia tohumunu yağsız yoğurt ile karıştırarak öğün araların da ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Bu tohumlar hakkında yapılan araştırmalar, onu daha da popüler yapıyor. Bu tohumların faydalarından en önemlisi kilo vermenizi sağlamasıdır. Günede iki çorba kaşığı tüketeceğiniz chia tohumu tok kalmanızı sağlar. Genellikle bu tohumlar suyla karıştırılıp, sıvıyı absorbe ederek jel kıvamını alır ve daha da yoğunlaşır. Bu durum sonucunda da acıkma geç olur. Chia tohumları sütten daha fazla kalsiyum içerir. Kemikleri güçlendirmesi ve kemik erimesine karşı koruyucu olması da faydaları arasındadır. Menopoz sonrası sık rastlanan osteoporoz hastalığına karşı kalsiyum açısından zengin olduğu için riski azaltır. Bu tohumların lif içeriği fazla olduğundan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunurlar. Bakliyatlar gibi protein içeren chia tohumlarının arasında et yemeyen kişiler için yeni bir alternatiftir.chia tohumu ve faydaları Kan şekerini dengelemsi de chia tohumlarının faydaları arasındadır. Bu küçük tohumlar omega yağ asitleri açısından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebirdir. Hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı sağlar ve kanın pıhtılaşmasını da engeller. Bu tohumlar kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıva beyin ve sinir sisteminin bu yağ asitleri daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Depresyona karşı etkili yiyecekler arasında chia tohumlarını ve çekirdeklerini sayabiliriz. Bu tohumlar demir minerali açısından zengin olduğu için kansızlık yani anemi hastalığına karşı da faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Chia tohumları vücutta enerji üretimini artırarak, fiziksel olarak aktif bir yaşam sağlar. Chia tohumu diyetisyenlerin önerisi kilo bakım programları için kullanılıyor.Her gün düzenli olarak 2 yemek kaşığı Chia tohumu tüketmenin mucizeleri uzmanlar tarafından vurgulanıyor.Chia tohumu aynı zaman da çok kuvvetli bir antioksidan.Lif,protein,minarel,omega, 3 kalsiyum ve yüksek oranda vitamin içeren Chia tohumunun her şekilde kullanılması mümkün.Chia tohumu Kan şekeri seviyesini dengeler. İçinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler ile birlikte antioksidanlar sayesinde kişilerin daha genç görünmesi ve daha dinç bünyeye sahip olmasını sağlar. Ayrıca saç ve cilt için de çok faydalıdır.
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ben de uno chia tohumlu denge ekmeği var onu kullanıyorum bağırsaklarım biraz tembel olduğu için bu ekmeğin çok faydasını görüyorum yediğiniz zaman bile ağırlık yapmıyor. Ayrıca kilo vermek isteyenler öğün araların da yoğurdun içine chia tohumunu karıştırıp yerse çok faydasını görürler
 

liya

Üye
Üye
bende chia tohumlu denge ekmeğini kullanıyorum gayet memnunum çok hafif bağırsaklarımı iyi çalıştırıyor beyaz ekmek yemeyeli uzun zaman oldu bana yaramıyor ufak bir parçada yesem tüm gün vücudumda bir ağırlık oluyor bide hemen kabızlık yapıyor ama chia tohumlu ekmek çok iyi tavsiye ederim
 
Üst