1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  çift yıldız

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Çift yıldız, birbirinin merkezi kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşan bir yıldız sistemidir. Her iki yıldız için de; diğer yıldız eşlik eden yıldızdır. Son araştırmalar, yıldızların büyük bir çoğunluğunun iki ya da daha fazla yıldızdan oluştuğunu göstermektedir. Çift yıldız ya da çoklu yıldız sistemleri astrofizik için oldukça önemlidir; çünkü yörüngelerinin incelenmesiyle kütleleri öğrenilebilir. Bir çok tek yıldızın da kütleleri, çift yıldızların incelenmesiyle tahmin edilmektedir.

  Çift yıldız, birbirine oldukça yakın iki yıldızdan farklıdır; Dünya'dan baktığımızda birbirlerine çok yakın gözükebilirler; ancak birbirlerine yerçekimi ile bağlı değillerdir.Çift yıldızlar ise sadece optik olarak ya da spektroskopi gibi endirek teknikler uygulanarak keşfedilebilirler. Eğer ki; çift yıldız belli bir çizgi halinde birbirlerinden uzaklaşıyorsa; birbirlerini kapatırlar; ve bu güneş ve ay tutulmalarına benzer.

  Çift yıldız sistemleri kütlelerini değiştirebilirler; bu da tek yıldızların evrimle ulaşamayacağı bir basamaktır. Örnek çift yıldızlar arasında; Algol, Sirius ve Cygnus X-1'dir.

  [​IMG]
  Birbirini kapatan Çift Yıldız
   
çift yıldız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çift sürmek

  Çift sürmek

  çift sürmek rüyada tarla sürmek Rüyada bir tarlayi sabanla sürdügünü görmek, yeni bazi tesebbüslere giriserek kazanç elde edecegine yorumlanir. Tarlaya tohum attiginizi görmek, her isinizde ba-sarili olacaginiza ve yakinda elinize bol miktarda para geçecegine delalet eder.
 2. Yıldız

  Yıldız

  Kuzeyden esen rüzgar
 3. Yıldızınız

  Yıldızınız

  KOÇ: Mars: Cazibe, Savaş, ve Sex temsilcisi BOĞA: Venüs: Güzellik, Sevgi, ve Güzel Sanatlar temsilcisi İKİZLER: Merküri: Zeka, Hareket temsilcisi YENGEÇ: Ay: Hislerin temsilcisi ASLAN: Güneş: Üstün gücün temsilcisi BAŞAK: Merküri: Zeka, Hareket temsilcisi TERAZİ: Venüs: Güzellik, Sevgi, ve Güzel Saatlar temsilcisi AKREP: Pluton: Yeni Şartlar temsilcisi Mars: Cazibe, Savaş...
 4. Arızalı Çiftler

  Arızalı Çiftler

  Yönetmen: Peter Billingsley Oyuncular: Vince Vaughn, Jason Bateman, Faizon Love, Jon Favreau, Malin Akerman, Kristen Bell, Kristin Davis, Kali Hawk, Tasha Smith, Carlos Ponce, Peter Serafinowicz, Jean Reno Senaryo: Vince Vaughn, Jon Favreau, Dana Fox Görüntü Yönetmeni: Eric Alan Edwards Kurgu: Dan Lebental Müzik: A.R. Rahman Yapım Tasarımcısı: Shepherd Frankel Yapımcı: Vince...

Sayfayı Paylaş