Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çiğdem Bitkileri ve çiğdemin faydaları - yararları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çiğdemin yararları Nelerdir, Çiğdem bitki çeşitleri hakknıda bilgi


  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda çiğdem bitki çeşitleri hakkında bilgi ediniyor ve çiğdemin faydalarını ve zararları öğreniyoruz. Çiğdem bitkileri hakkında bilgi edinmek isteyem tüm arkadaşalrımızı bu sayfamıza davet ediyoruz.


  < Konu Resmi..>  Çiğdem Bitkilerinin isimleri ; Colchicum, Colchique autumnalis, Semences de colchique, Colchici semen, Lahlah, Mahmurçiçeği dir


  Çiğdem Nedir : Zambakgillerden, çiçekleri zehirli bir bitkidir. Pembe, beyaz, mor ve leylak renginde çiçekleri vardır. Çiçekleri Ağustos-Eylül aylarında açar. Tohumları yuvarlak, rengi sincabidir. Soğan şeklinde yetişip büyür.
  şifalı bitkiler aslında çiğdem bitkisidir


  Meyvesinden çıkan tohumlar ilaç olarak kullanılır. Bu tohumlar gölgelik yerlerde veya çok sıcak olmayan yerlerde kurutulmalıdır. Tohumlarının toz haline getirilmesi zor olduğundan, parçalara ayrılarak kullanılır.
  Ayrıca, kökleri de dilimlenerek şurup haline getirilip tüketilir.

  Bilinen Birleşimi : Etkili maddesi, Colchicin adında zehirli bir maddedir. Bundan başka bitkinin özünde nişastalı, şekerli, zamklı maddeler mevcuttur.

  Çiğdemin Faydaları :
  -İdrarı attırır.
  -Terletici ve kabızlığı giderici özelliğe sahiptir. Bu etkiler için, şuruptan günde 3 kez, yarım çay kaşığı içilir.
  -Balgam söktürür.
  -Bütün iç ağrılarına faydası vardır.
  DİKKAT:

  Bütün kısımları zehirli olan bir bitkidir. Bu bakımdan ölçüsüz, tartısız gelişigüzel kullanılmamalıdır.


   
Çiğdem Bitkileri ve çiğdemin faydaları - yararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiğdem Türleri

  Çiğdem Türleri

  Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium) Zambakgillerdendir. Anavatanı Küçük Asya, Anadolu, Akdeniz Havzası ile Alp Dağlarıdır. 12-25 cm kadar uzayabilen çiğdemler soğanlı, kökten sürme ince şeridimsi biçimli yeşil yapraklı ve güzel görüntülü bir bitkidir. İlkbaharda çiçek açan türleri sonbaharda; yazın çiçek açan türleri ilkbaharın başlarında ekilen...
 2. Çiğdem

  Çiğdem

  Ender bulunan nimete, temiz yaratılışlı kimseye, sevinç ve neşeye delalet eder.Birbirine anlaşan çiftin evliliğini haber verir. Birbirine anlaşan çiftin evliliğini haber verir. Saf aşkı temsil eder.Ender bulunan nimete, temiz yaratılışlı kimseye, sevinç ve neşeye delalet eder.
 3. çiğdem

  çiğdem

  (Krokus / Colchique / Crocus / Lahlah / Mahmurçiçegi / Colchicum) Toprak altinda, üzeri ince veya zarimsi birkaç pul ile örtülü, bir yumru tasiyan çok senelik bir bitki. Yapraklari çimen yapragina benzer. Çiçekler genellikle 1-3 tâne veya türüne göre daha fazla olup, mor, beyaz-pembe sarimtrak renklerdedir. Çiçek taç yapraklari tüpsü olup, uç kisminda huni seklinde genislemis ve 6 parçalidir....
 4. Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium)

  Çiğdem Türleri (Crocus, Colchium)

  Zambakgillerdendir. Anavatanı Küçük Asya, Anadolu, Akdeniz Havzası ile Alp Dağlarıdır. 12-25 cm kadar uzayabilen çiğdemler soğanlı, kökten sürme ince şeridimsi biçimli yeşil yapraklı ve güzel görüntülü bir bitkidir. İlkbaharda çiçek açan türleri sonbaharda; yazın çiçek açan türleri ilkbaharın başlarında ekilen soğanlarıyla çoğaltılır.
 5. Çiğdem Tunç hayatı

  Çiğdem Tunç hayatı

  çiğdem tunç cigdem tunc çiğdem tunç hayatı, kısaca hayatı, kimdir, biyografi, biyografisi, aslen nereli, kaç yaşında, hakkında bilgiler, filmleri, dizileri, resimleri Tiyatro kökenli bir sinema yıldızı olan, ünlü oyuncu Çiğdem Tunç hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazımızdadır Melek'ler. Doğumu: 28 Haziran 1963, İstanbul Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi...

Sayfayı Paylaş