1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Çikolata kisti ameliyatı sonrası ilişki sakıncalımıdır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  çikolata kisti ameliyatından sonra ilişki zararlımıdır,çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır,çikolata kistinin evreleri,çikolata kistinin tedavisi hakkında bilgiler


  Çikolata kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki mümkün mü? Çikolata kisti (endometrioma) ameliyatları açık (laparotomi yöntemi ile) ve kapalı (laparoskopi yöntemi ile) olmak üzere iki şekilde yapılır. Bu tür ameliyatlar hastanın normal hayata daha kısa sürede dönebilmesi mümkün olduğundan ve operasyon sonrası oluşabilecek ağrıların miktarı daha az olacağından laparoskopi yöntemi ile kapalı ameliyatlar tercih edilmektedir. Laparoskopide operasyon maksimum 1 cm’lik bir kesiden tamamlanır ve operasyon yapılan bölge atmosfer ile temas etmez. Hasta her açıdan konforlu bir iyileşme süreci geçirir.
  < Konu Resmi..>

  Çikolata kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki, ameliyatın türüne göre değişiklik göstermektedir. Açık ameliyatlar sonrasında cinsel ilişkinin zamanı hakkında bir kısıtlama yapılmaz. Ancak laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar sırasında, rahmi hareket ettirebilmek için vajinadan bir alet takılması gerekebilir. Ameliyatta uygulanan bu prosedür sırasında serviks (rahim ağzı) gergin bir şekilde kalacağından serviksin iyileşmesi biraz zaman alabilmektedir. Bu bölgenin tamamen iyileşmesi beklenmeden cinsel ilişkiye girilmesi, serviks ya da uterus (rahim) bölgelerinde enfeksiyonların gelişmesine, vajinal kanamalara neden olabilmektedir. Bu nedenlerle çikolata kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki hemen mümkün olmamaktadır.
  Operasyon sonrası, ameliyatı yapan hekim, ameliyatın detayları hakkında bilgi veren bir rapor verecektir. Bu raporda cinsel ilişkinin zamanı hakkında bir bilgi verilmemiş ise konu hakkında hekimin kendisinden bilgi alınması gerekir.

  Laparoskopi yöntemi ile yapılan yumurtalık kisti ameliyatlarının sonrasında uzmanlar cinsel ilişkiye girmek için genel olarak 4–6 hafta beklenilmesini önermektedirler. Bu tür ameliyatların sonrasında kadınların erken dönemde tampon kullanılması da oluşabilecek enfeksiyonlar ve kanamalar sebebiyle önerilmemektedir. Ancak çikolata kisti (endometrioma) ameliyatı sonrasında cinsel ilişkinin ne zaman mümkün olabileceği konusunda operasyonu yapan hekimden bilgi alınması daha doğru olacaktır.

  Bir önceki yazımız olan Çikolata kisti ağrıya neden olur mu? başlıklı makalemizde çikolata kisti, çikolata kisti ameliyatı ve çikolata kisti belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.Çikolata kisti ameliyatları nasıl yapılır? Çikolata kisti (endometrioma) varlığı tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi yöntemi kistin, boyutuna göre de değişmektedir. Çikolata kistlerinin boyutları 10 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. 4 cm’den daha küçük kistler için gözlem tedavisi uygulanabilmektedir. 4 cm’den daha büyük kistler ise ameliyatla alınır.


  Ameliyatın türü hastanın ihtiyacına göre değişmekte öncelikle laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir. İleri seviye karın içi yapışıklıkların varlığında ise açık ameliyat (laparotomi) gerekli olabilmektedir.Laparoskopinin laparotomiye göre birçok avantajı vardır. Laparoskopik yöntemde operasyon yapılan bölge atmosfer ile temas etmez. Sadece 1 cm’lik bir kesiden operasyon tamamlanır. Bu da hastanın iyileşme sürecinin kısalmasını ve günlük hayatına daha kısa sürede dönebilmesini sağlar. Operasyon sonrasında oluşabilecek ağrıların miktarı azalır. Hasta her açıdan konforlu bir iyileşme süreci geçirir. Bu avantajlarından dolayı çikolata kistlerinin ameliyatında en sık tercih edilen yöntem laparoskopidir.

  Çikolata kisti ameliyatları kistin içinin boşaltılması ve kistin cidarının bulunduğu yerden tamamen çıkarılması (kistektomi) prensibine dayanmaktadır. Bu yöntem dışında kistin içindeki sıvının aspire edilmesi (sıvının boşaltılması); kist cidarlarının çıkarılmadan yakılması gibi yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en etkili olan yöntem ise kistektomi yöntemidir.

  Özellikle laparoskopide kistin cidarının tam olarak çıkarılması işlemi zordur. Bu açıdan ameliyatı yapacak ekibin tecrübeli olması ve ameliyatta kullanılan yöntem önem taşımaktadır. Kist cidarının tam olarak temizlenmemesi (kist cidarının eksik alınması) ya da kistektomi dışındaki diğer yöntemlerin kullanılması, hastalığın 6 ay ile 1 sene içinde nüksetme ihtimalini arttırmaktadır. Bu açıdan başarılı bir operasyon ve sonrasında uygulanacak ilaç tedavileri ile hastalığın tekrarlama olasılığı azalmaktadır.


   
Çikolata kisti ameliyatı sonrası ilişki sakıncalımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Rahimin içini döşeyen endometrium adı verilen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kist içi çikolata kıvamında koyu kahverengi bir sıvı ile doludur ve bu nedenle çikolata kisti de denir. Genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Hastalar doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı ve fazla miktarda adet görme şikayeti...
 2. Sezeryan Sonrası İlişki Sakıncalımıdır?

  Sezeryan Sonrası İlişki Sakıncalımıdır?

  sezeryandan sonra birliktelik sakıncalımı,sezeryan sonrası ilişki zararlımıdır,sezeryan sonrası ne zaman birliktelik olur,sezeryan sonrası birliktelik hakkında bilgiler Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğu sonrası kanama...
 3. Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  szeryan sonrası birliktelik zararlımıdır,sezeryan sonrası ilişki ne zaman olmalı,sezeryan sonrası ilişkinin zararı varmı,sezeryan sonrası birliktelik hakkında bilgiler Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğu sonrası kanama ve...
 4. Çikolata kisti tedavi sonrası tekrarlarmı?

  Çikolata kisti tedavi sonrası tekrarlarmı?

  Çіkolata kіstіnіn endometrіozіs oluşumunun nеdеni hakkında net bіr bilgi olmadığından kеsinliklе bir tedavi yöntеmi dе уoktur. Çikоlata kіstlerіnіn еndomеtrіozіs tedavisinde bilindik en etkin yöntem сerrahi oрeraѕyondur. Endometrioziѕ tedаvisinde lаpаroskopik cеrrahi, ameliyat sonrası hastanın iyilеşmе süreci kısаldiğı için normal уaşantılarına dаhа çаbuk dönebildiğinden; ağrı miktarı daha az...
 5. çikolata kisti

  çikolata kisti

  merhaba ben de çikolata kisti var. 2 ay önce iğne oldum iğnenin adını hatırlamıyorum. çikolata kisti olup ta iğne tedVİSİ gören var mı acaba. iğneden sonra adeti kesilen ben iki ay olacak adet olmuyorum.

Sayfayı Paylaş