Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çikolata Kisti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çikolata kisti çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur
  çikolata kisti tedavisi  Tıp dilinde endometriyoma olarak adlandırılan çikolata kistleri, üreme çağında en sık karşılaşılan ve kanser olmayan over kistleridir melekler. Üremeyi engelleyicidir ve derhal tedavisi gereklidir. Bu makalemizde çikolata kisti tedavisinin yaptırılması durumunda neler olacağı konusunda sizlerin dikkatinizi çekmek istiyoruz..


  < Konu Resmi..>


  Çikolata kisti; ağrılı adet görme, ağrılı ilişki, kronik karın ve kasık ağrısı ile kısırlığa sebep olabilen önemli sorunlardan birisidir.

  Çikolata kisti ilerleyici bir hastalıktır yani her adet döneminde burada bir takım mikro kanamalar olacaktır ve lezyon büyüyecektir. Bu büyüyen lezyonun da başka taraflara yayılma riski vardır. Tedavi edilmezse çikolata kisti gitgide büyüyecektir. Bazen gizemli bir şekilde hastalık kendi kendine de iyileşebilir. Bu nadir görülen bir durumdur.

  Genel olarak ilerleyici ve tekrarlayıcı bir hastalık olarak kabul edilir. Eğer bu kist yumurtalıklarda yerleşmişse yumurtalıkların rezervini olumsuz olarak etkileyebilir. Tedavi edilse dahi yumurta deposa tekrar geri gelmez yani yumurtalıkların gücünü etkiler.

  Bu sebeple çikolata kisti teşhisi konur konmaz, hasta tedavi sürecine doktor kontrolünde başlamalıdır.

  Ailesini tamamlamış (çocuk istemeyen) bir kadında özellikle ağır ve nükslerle seyreden endometriyozis durumlarında rahimin ve yumurtalıkların tümüyle alınması kesin tedavi sağlaması açısından avantajlı olabilir.


   
Çikolata Kisti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur

  çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur

  çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur ? Bende çikolata kisti var demişti doktorum üç ay önce ama doktorada gitmedim. 2 tanede çocuğum var ne yapmam lazım kızlar bu hastalıkla karşılaşan ve tam kesin tedavi ettiren oldumu neler öneriyonuz bana ?
 2. Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Çikolata kisti nedir ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

  Rahimin içini döşeyen endometrium adı verilen zar tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kist içi çikolata kıvamında koyu kahverengi bir sıvı ile doludur ve bu nedenle çikolata kisti de denir. Genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Hastalar doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı ve fazla miktarda adet görme şikayeti...
 3. Çİkolata kisti ağrıya neden olurmu?

  Çİkolata kisti ağrıya neden olurmu?

  çikolta kisti belirtileri,çikolata kisti neden olur,çikolata kisti ağrı yaparmı,çikolata kisti tedavisi hakkında bilgiler Çikolata kisti ağrıya neden olur mu? Rahim içi dokunun (endometrium) bilinmeyen nedenlerle rahim dışında başka bölgelere yerleşerek, rahim içinde gösterdiği davranışı (kalınlaşma ve kanama ile dökülme) yerleştiği bölgede devam ettirmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa...
 4. Çikolata kisti patlarsa ne olur?

  Çikolata kisti patlarsa ne olur?

  çikolata kisti patlaması nasıl olur,çikolata kisti patlaması nasıl belirti verir,çikolata kisti patlaması kısırlık yaparmı,çikolata kisti hakkında bilgiler Çikolata kisti patlaması nasıl olur? Rahim içi tabakanın (endometrium) rahim dışındaki bir yere yerleşerek rahim içindeki kalınlaşma ve kanama ile dökülme davranışını, yerleştiği yerde devam ettirmesi sonucunda oluşan hastalığa...
 5. Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında bulunur. Bu bezler, vajinayı yağlamaya yardımcı olan sıvı salgılar.Bazen bu bezlerin açıklıkları tıkanarak sıvı bezine geri dönmesine neden olur. Sonuç, nispeten ağrısız bir şişme olan Bartholin kisti gelişir.Kist içindeki sıvı enfekte olursa, iltihaplanmış doku (apse) ile çevrili bir komplikasyon geliştirebilirsiniz.Bartholin , bartholin...

Sayfayı Paylaş