1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Cİlt Kanseri Ve Belirtileri

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kanser, cilt kanseri, belirtileri, hakkında daha fazla bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.

  < Konu Resmi..>  Cilt kanserleri sık rastlanan kanser tipidir. Cilt kanserleri vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabileceği gibi %80 baş-boyun bölgesindedir.

  Vücudun güneş gören bölgeleri deri kanserlerine daha çok adaydır. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken güneşten korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıklığı, deri kanserinin temel sebebidir.

  Cilt kanseri için risk faktörleri nelerdir?
  - Açık , beyaz tenliler,
  - Ciltlerinde kolayca çillenme olanlar, çok sayıda çili olanlar
  - Çok fazla sayıda “ben”i olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta
  olması,
  -Ailesinde cilt kanseri hikayesi bulunanlar,
  - Açık havada çalışmak ve eğlenmek için çok fazla zaman geçirenler,
  - Herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi (radyoterapi) uygulamaları,
  - Uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar,
  - Katran, zift, arsenik gibi kimyasal karsinojen maddelere uzun süre maruz kalma,
  - Uzun süreli mikro travmalara maruz kalma gibi nedenlerle de deri kanserleri gelişebilir.

  HPV Virüsü cilt kanseri yapar mı??

  Tabii ki yapar, HPV virüsü kadın dış genital organ “vulva kanseri” sebebidir ve vulva kanseri de bir çeşit cilt kanseridir. Oldukça nadir görülen vulva kanserinin en fazla görülen belirtisi renk değişiklikleri ve kaşıntıdır. Vulvada görülen bazı cilt hastalıkları, hpv virüsüne bağlı kondilomlar özellikle onkojenik HPV virüsü tipine bağlı genital siğiller ileriki dönemlerde kansere dönüşebileceğinden dikkatli bir şekilde tanısı konulmalı ve takip edilmelidir. Vulvada en sık görülen kanser skuamöz hücreli adı verilen hücre türündeki kanserdir. % 70 vakada büyük ve küçük dudaklar tutulur. Ayrıca bazal hücreli kanser, melanom gibi cilt kanserleri de vulvada görülebilir. Vİn 1, VİN 2 ve VİN 3 gibi prekanseröz, kanser öncesi hücresel değişiklikler bazen vulvadan alınan HPV virüsüne bağlı cilt değişiklikleri, kondilomlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Solda vulva bölgesinde cilt kanseri resimleri görülmektedir.

  Kaç çeşit deri kanseri vardır?
  Bazal hücreli karsinoma: Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmaz. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

  Squamöz Hücreli karsinoma:
  Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir.

  Malign Melanom: Bütün deri kanserleri içinde en tehlikeli ve en öldürücü olanıdır. Erken yakalandığında tamamen tedavi edilebilir. Hızla tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılır ve sıklıkla öldürücüdür. Melanoma aniden normal olan derinin üzerinde koyu siyah ya da mor bir lekelenme şeklinde ortaya çıkabilir ya da bir benden ya da derideki koyu lekelerden gelişebilir. Bu sebeple vücudumuzdaki benlerin değişimini fark etmek önemlidir.

  Cilt kanserinin belirtileri nelerdir? Cilt kanserlerinde nasıl tanı konulur? Deri kanseri nasıl anlaşılır?
  Deri biyopsisi deri kanseri tanısını koydurur. Erken tanı ve cerrahi tedavi şansını arttırır.

  Cildiye uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.

  Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Cildiye Uzmanına başvurunuz.

  Cilt kanseri tedavisi (deri kanseri tedavisi ) nasıl yapılır? Cilt kanserinin belirtileri tedaviye nasıl yönlendirir?
  Cilt kanseri tedavisi (deri kanseri tedavisi ) kanserin tipine, büyüme evresine, yerleşim yerine göre değişmektedir. Eğer deri kanseri küçük ise işlem ayaktan, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bu küçük ve az tehlikeli tiplerde kazıma veya elektrik akımı ile kanser hücrelerini yok etme (dessikasyon) işlemleri de yapılabilir. Ancak bu metodların tedavi açısından güvenilirliği az, iz bırakma ve deformasyon yapma ihtimalleri fazladır. Cilt Kanseri büyükse, lenf nodlarına veya vücudun başka bir bölgesine yayılmışsa büyük cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilir. Cilt kanserlerinde diğer alternatif tedavi seçenekleri kriyoterapi, radyoterapi ve kemoterapidir.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ağustos 2017
Cİlt Kanseri Ve Belirtileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt kanserleri ve benler

  Cilt kanserleri ve benler

  Cilt kanserleri neden oluşur, daha çok vücudun hangi kısımlarında görülür? Cilt kanserlerinin en önemli nedeni, cildimizde oluşan güneşe bağlı hasarlardır. Buna foto yaşlanma denilmektedir. Cilt kanserleri vücudumuzun her yerinde görülmekle birlikte en sık foto yaşlanmanın, yani güneş hasarlarının yoğun olduğu yerlerde görülür. Güneşe en sık maruz kalan yüz, boyun, kol ve bacaklar cilt...
 2. Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

  Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

  Cilt kanserinden ve tedavisi zor olan cilt sorunları için, özelliklede güneşli günlerde, cildiniz için dikkat etmeniz gereken, ayrıca aklınızda bulunması gereken bilgiler bu yazımızda Melek'ler!!! Uyarıcı Belirtileri Düzensiz sınırları olan küçük bir lezyon (yara, bere) ve vücutta veya kol ve bacaklarda kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah lekeler; cildin herhangi bir yerinde rengi inci...
 3. Cilt Kanseri Belirtileri

  Cilt Kanseri Belirtileri

  Meleklerim selamlar cildimde acayip şeyler çıktı tırsıyorum. Bu cilt Kanserinin tam olarak belirtilerinin neler olduğunu benimle paylaşırmısınız lütfen. Diğer sitelere itibar etmiyorum sizden duymak istiyorum umarım bişey yoktur yaa bak tırstım şimdi,...
 4. CİLT KANSERİNİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ

  CİLT KANSERİNİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ

  cilt kanseri nedir,cilt kanserinin nedenleri,cilt kanserinin sebepleri,cilt kanserinin tedavisi,cilt kanseri hakkında bilgiler Cilt kanseri, cilt dokularında habis ya da kanserli hücrelerin oluştuğu bir hastalıktır. Güneşte yatarak bronzlaşma yada tatlı bir sıcağın karşısında uzanmak büyük bir keyif gibi görünebilir. Ancak bu aktivitelerin cilt kanseri riskini artırdığını unutmamak...
 5. Cilt kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Cilt kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Melanom vücudun diğer organlarına yayılabilen cilt kanseri türüdür.Cilt kanseri dünyadaki en yaygın kanserlerden biridir.Cildin bir bölümün de görülen olağandışı benler, yaralar, topaklar, lekeler, işaretler veya değişiklikler, melanoma veya başka bir deri kanseri belirtisi olabilir.Birçok kanser gibi, cilt kanseri kanser öncesi lezyonlara başlar. Bu kanser öncesi lezyonlar ciltte kanser...

Sayfayı Paylaş