Çinko eksikliği kısırlık yaparmı ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Çinko eksikliği kısırlık yaparmı ?
Günümüzde , doğurganlık sorunları çarpıcı biçimde artmıştır. Artık altı çiftten biri gebelik elde etmeyi zor buluyor ve tüm gebeliklerin dörtte biri düşükle sonuçlanabiliyor . Kısırlık düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebeliğin sağlanmamasıdır. Kısırlık kadından erkekten yada her ikisinden kaynaklanabilir. İlginçtir ki, kısırlığın en yaygın nedeni “açıklanamayan” dır; bu da, kapsamlı araştırmalar sonrasında doktorların kökünde belirli veya tanımlanabilir bir tıbbi sorun bulamadığı anlamına gelir.Açıklanamayan infertilite yaşam tarzı faktörlerine, beslenme yetersizliklerine ve hatta duygusal durumlara bağlanabilir. . Beslenme yetersizlikleri doğurganlıkla doğrudan bağlantılıdır. Çinko eksikliğinin doğurganlık sorunlarına neden olduğunu biliyormuydunuz ? Çinko, gebe kalma sürecine yardımcı olmak için üç temel şekilde bir el oynar. Bu faydalı element, hormonların dengelenmesine, yumurta üretimine ve optimal foliküler sıvı seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Makalemizin devamında çinkonun kadın doğurganlığı üzerindeki etkilerini ele alacağız. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
çinko eksikliği nedenleri belirtileri tedavisi.jpgÇinko eksikliği kısırlık yapar mı ? Demir ve bakırın yanı sıra insan vücudundaki eser element çinko, çeşitli metabolik işlemler ve hücre iletişimi için çok önemlidir. Bununla birlikte, kadın doğurganlığı söz konusu olduğunda çinko da önemlidir. Çinko yumurtlamada önemli bir faktördür , bu da eksikliğin gebelik olasılığını önemli ölçüde azaltabileceği anlamına gelir. Düşük çinko seviyeleri, hormonal dengesizlik, menstrüel bozukluklar ve anovülasyonla , kadın üreme yeteneğini olumsuz etkileyen faktörlerle ilişkilidir .İz element, gebe kalmanın en erken aşamalarında, yani hücre bölünmesinin ilk aşamalarında, yumurta hücresinin döllenmesinden sonra çok önemlidir. Ek olarak, DNA'yı hasar görmekten koruyarak sağlıklı fetal gelişim şansını arttırır. Ek olarak, çinko , fertilite problemlerinden sıklıkla sorumlu olan fibroidlerin boyutunun düşürülmesine ve hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu hamilelik olasılığını artırır. Çinko vitamini alarak yada doğrudan çinko içeren besinleri tüketerek gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz, ancak doktora danışmadan çinko takviyesi almayın.
Çinko ayrıca normal hormon işlevini, hücre bölünmesini ve yumurtlamayı düzenleyerek doğurganlığı da destekler. Erkeklerde çinko eksikliği düşük sperm sayısına neden olabilir. Bu nedenle gebelik planlayan yada nedensiz kısırlık teşhisi alan çiftler çinko düzeyleri için hekimlakonuşmalı ve takviye alımı hakkında danışmalıdır. Çinko eksikliği sadece üreme sisteminizi etkilemez genel sağlığınız içinde problemlere neden olabilir. Çinko eksikliği uykusuzluk yaparmı ? Evet çinko eksikliği durumunda uykusuzluktan müzdarip olabilirsiniz. Bu durumla başa çıkmak için çinko açısından zengin besinleri tüketmenizi öneriyoruz. Ancak yüksek dozda çinkonun zararları da vardır. Aşırı alım, ağızda metalik tat, titreme ve ateş yapabilir. Diğer belirtiler kusma, ishal, öksürük, mide ağrısı ve boğazda şiddetli tahriştir. Bu septomalra sahipseniz derhal doktora görünün..

çinko eksikliği kısırlık yaparmı.jpg
Çinko yumurtlamada ve adet döngüsünde rol oynar, bu da çinko eksikliklerinin gebe kalmayı zorlaştırabileceği anlamına gelir. Düşük çinko seviyeleri, yumurtalık fonksiyon sorunlarına, menstrüasyondaki düzensizliklere ve hatta anovülasyona neden olabilecek hormonal dengesizliklerle ilişkilendirilmiştir. Bu mikro besin aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve soğuk algınlığının tedavisine yardımcı olan temel sağlık için de gereklidir.Deniz ürünleri, yağsız sığır eti ve hindi gibi hayvansal proteinler, susam, kaju fıstığı ve kabak çekirdeği gibi tohum ve kuruyemişler ve mercimek ve nohut gibi baklagiller çinko bakımından zengin besinlerdir . Çinko, yumurta üretimi dahil birçok önemli üreme sağlığı alanında önemli bir rol oynar. Çinko ayrıca hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan minerallerden biridir.

Çinko eksikliği nasıl anlaşılır ? Psikolojik bozukluklar,koku ve tat duyusunda bozulmalar, ishal, saç dökülmesi,tırnak bozuklukları, dil üzerinde beyaz kaplama,çocuklarda büyüme sorunları,düşük bağışıklık sistemi,açıklanmayan kilo kaybı, tırnaklarda beyaz leke, kulak çınlaması,uyuşukluk , kemiklerde zayıflık çinko eksikliğinin belirtilerindendir. Çinko faydaları ; sağlıklı bir bağışıklık sistemi için, DNA'nın doğru şekilde sentezlenmesi, çocukluk döneminde sağlıklı büyümenin teşvik edilmesi ve yaraların iyileşmesi için hayati önem taşır.Çinko, oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olur.Çinko hormonal sağlığa ve doğurganlığa fayda sağlar. Çinko, sağlıklı dolaşımını destekleyerek kalp sağlığına yarar sağlar.Çinko eksikliği, kronik sindirim problemleri ve bağışıklık sisteminin çökmesine bağlı olarak bir hastalığa maruz kalmanıza neden olabilir.
çinko eksikliği uykusuzluk yaparmı.jpg


Çinko temel olarak vücudunuzun her türlü şekilde kullandığı temel bir mineraldir ve günlük olarak vücudunuzun arzını yenilemek için gereklidir. Vücudumuzun her hücresinde bulunması çok önemlidir .


DNA üretiminde yardımcı olur,

yara iyileşmesinde yardımcı olur,

hormon üretimi için önemlidir,

bağışıklık sisteminizi güçlendirir,

Kan şekeri seviyelerimizin dengesini desteklemeye yardımcı olur bu mineral düşük veya eksik olduğunda, vücudumuzda insülin tepkisi yavaşlar ve kan şekerini stabilize etmek zorlaşır,

midenizdeki hidroklorik asit üretiminin yiyecekleri sindirmesi ve parçalaması gerekir,


Aynı zamanda doğurganlığınızı doğrudan etkiler.
Tek başına bir Çinko eksikliği sizi kısırlaştırmaz, ancak üreme sisteminin bir çok bölümünün düzgün çalışmasını sağlamada anahtar faktördür.Onsuz, hücreleriniz doğru şekilde bölünemez; östrojen ve progesteron seviyelerinizin dengesi bozulabilir ve üreme sisteminiz tam olarak çalışmıyor olabilir.Bir kadının vücudu döllenme için olgunlaşmış olgun yumurtalar üretmek için belirli miktarda çinkoya ihtiyaç duyar. Uygun foliküler sıvı seviyelerinin korunması için çinkoya ihtiyaç vardır.Hormonlar bir kadının doğurganlık sağlığı için hayati öneme sahiptir. Çinko , bir kadının adet döngüsü sırasında progesteron, testosteron ve östrojen düzeyleri dahil olmak üzere hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Erkek doğurganlığı için bugüne kadarki en önemli eser minerallerinden biri olduğu düşünüldüğünde, infertil erkeklerde çinko seviyelerinin yükselmesinin sperm seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir; Erkek sperminin şeklini, fonksiyonunu ve kalitesini iyileştirir ve erkek kısırlığını azaltır.


Çinko eksikliği nedenleri ve tedavisiYumurtanın vücut tarafından üretildikten sonra, fallop tüplerinden başarılı bir şekilde seyahat etmesi ve uterusa ulaşması gerekir, böylece implantasyon döllendikten sonra gerçekleşebilir. Tüplerin içinden geçen bu yolculuk için, uygun seviyelerde foliküler sıvı bulundurma zorunluluğu vardır. Çinko, fonksiyonun etkin bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Tüm bunların gerçekleşmesi için ilk önce vücutta önemli miktarda yumurta üretimi yapılması gerekir. Bunların olgun ve sağlıklı olması gerekir, böylece bir sperm onları başarılı bir şekilde dölleyebilir. Çinko da uygun yumurta kalitesinin korunmasına yardımcı olur.Kadınların doğurganlığına benzer hatlarda , erkeklerde doğurganlığın ne kadar önemli olduğunu bilmek de bilinmelidir. Mevcut yaşam tarzları, bu farkındalığın ortaya çıkmasını ve doğurganlığı arttırmaya yardımcı olmasını daha da gerekli kılmıştır .Erkek üreme sisteminin, en iyi şekilde çalışması için çinkonun kuvvetli bir dereceye kadar varlığına bağlıdır.Çinkonun erkek doğurganlığı konusunda oynadığı en önemli faktörlerden biri spermlerin oluşumu. Tüm spermler yumurtaya başarıyla ulaşamaz ve potansiyelleri yapılarına ve şekillerine bağlıdır. Kuyrukla birleştirilen aerodinamik form, yumurtayı döllemek için uterusa ulaşma gücü ve hızına yardımcı olur . Çinko , gebe kalma şansını artıran güçlü spermlerin oluşturulmasına yardımcı olur .Erkeklerde çinko eksikliği, çoğu üreme sisteminin kendisini etkileyen sayısız düzensizliğin varlığına yol açar. Çinko yokluğunda üretilen spermler, kadının rahim kanalından yüzmek için uygun baş ve kuyruk yapısından yoksundur. Kadınlar için olduğu kadar erkek doğurganlığı için de doğru çinko dozajını anlamak, doğurganlık seviyelerini iyi bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olabilir.Genel sağlığımız için çinkonun önemi


Erkek üreme kanalında düşük çinko seviyeleri bulunduğunda, çeşitli rahatsızlıklar kendiliğinden ortaya çıkabilir.Düşük seviyelerde çinko da spermde kromozomal defektlerin nedeni olabilir, bu da döllenme ve implantasyon gerçekleşse bile düşüğe neden olabilir.Çinko hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık için kesinlikle gerekli olan minerallerden biridir. Çinko sağlık için çok önemli olmasına rağmen, çoğu insan eser elementten yeterince tüketmez. Pişirme ve ısıtma sırasında, gıdalardaki çinko içeriği yarı yarıya azalır, bu nedenle ham çinko kaynakları çok iyidir. Bunlar istiridye, çiğ kabak çekirdeği ve susam tohumlarını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Diğer değerli çinko kaynakları, yoğurt ve peynir, karaciğer, kuzu, sığır eti, bezelye ve çeşitli balık türleri süt ürünleridir.Yaşam tarzımız çinko eksikliğine yol açabilir. Faktörler stres, kirlilik, alkol ve nikotin kullanımını içerir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, önemli bir iz elementin sağlıklı bir miktarının sağlanması ve sonuç olarak doğurganlığın iyileştirilmesi açısından önemlidir.Doğurganlık için en iyi çinko takviyesi uygun bir diyettir.
 
Üst