1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğumu doğru bir şekilde nasıl eğitirim?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;çocuk eğitimi,çocuk gelişimi hakkında bilgiler vermektedir  Sevgili anneler çocuğunuza doğru eğitim verdiğinizden eminmisiniz?Çocuklarınızı üzmeden,korkutmadan nasıl eğiteceğinizi biliyormusunuz?

  Zamane çocukları ,daha atılgan,daha meraklı,daha çok soran,daha kurcalayan daha asi dir..Hani teknolojik çocuk diye adlandırırsak isabet etmiş oluruz.Bilim adamlarının yapmış olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde ,yeni nesilin zekasının gittikçe arttığı yönündedir.

  Çocuklarımızı eğitirken,bizim anne onun çocuk olduğunu,hatırlatarak,anne tarafından istenilen şeyleri,yaptırmaya çalışmamız lazım.Çocuklu hayatın bazen her anında ayrı bir mücadele söz konusudur.Diş fırçalatmak,televizyonu,bilgisayarı,kısıtlamak banyoya sokmak gibi.Çocuk istenilen komutu yerine getiremiye bilir.Nasıl davranacağınızı,ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız;

  Çocuklu hayatı kolaylaştıran ,çocukların eğitimi hakkında ki önerilerimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum


  [​IMG]


  Banyo nasıl yaptırırım?Banyoya sokmak, hele hele saçlarını yıkamak sizi çok yoruyor, onu da çok sıkıyorsa...

  Ne yapmalısınız?
  • İşe, siz saçlarını durularken gözlerinin yanmaması için gözlerini kapatması gerektiğini öğreterek başlayabilirsiniz.
  • Şampuanlı saçlarla nasıl göründüğünü aynada gösterebilir, saçlarına komik şekiller yaparak onu güldürebilirsiniz.
  • Tüm zamanınızı saç yıkamayla geçirmek istemiyor ve işi daha hızlı halletmek istiyorsanız, “Saçlar en hızlı nasıl yıkanır?” yarışması yapabilirsiniz. Zaman tutarsınız; yıkama işlemi bitip saçlarının temizlendiğini gördüğünüzde, “İşlem tamam!” diye bağırarak oyunu sonlandırabilirsiniz. Hem onu eğlendirmiş hem de işi en çabuk şekilde bitirmiş olursunuz.
  Ne söylemelisiniz?
  • “Saç yıkama zamanı” ya da “Banyo zamanı” gibi ifadeler kullanmayın. Onun yerine, ona uygun olduğu saati sorun, saat geldiğinde banyonun yolunu gösterin, komik bir aksanla konuşup kıkırdayarak banyoya doğru koşun.
  • “Saçını ben mi yıkayayım, yoksa kendin mi yıkamak istersin?” sorusunu sorarak bir gün kendisinin bu işi devralması gerektiği mesajını verin. İşlerin kendi istediği gibi yürüdüğünü düşünüp zevk almasını da sağlarsınız.
  Dişlerini nasıl fırçalatırım?

  Dişlerini fırçalatmak imkansız gibi görünüyorsa...

  Ne yapmalısınız?
  • En sevdiği oyuncağın dişlerini nasıl fırçaladığını size göstermesini isteyin. Böylece, fırçalamayı bilip bilmediğini öğrenmiş olursunuz. Yapılan araştırmalara göre, birçok çocuk dişlerini fırçalamak istemekte ancak nasıl yapacaklarını bilememekte.
  • “Diş fırçalama vakti” diye seslenmek yerine “Diş boyama zamanı” diyebilir ve boyuyormuş numarası yapabilirsiniz. Ya da diş macununun “sihirli dilek macunu” olduğunu, her dişlerini fırçaladığında bir dilek tutabileceğini iddia edebilirsiniz.
  Ne söylemelisiniz?
  • “Dişlerini fırçalamamı ister misin? Yoksa kendin mi fırçalamak istersin?” sorusu ona kendini önemli hissettirecektir.
  • “Yarışalım mı? Bakalım kim dişlerini daha uzun süre fırçalayacak!” diyerek dişlerini daha uzun süre fırçalamasını sağlayabilirsiniz.
  Paylaşmayı nasıl öğretirim?

  Çocuğunuz hiçbir şeyini paylaşmak istemiyor, huysuzluk yapıp ağlamaya başlıyorsa...

  Ne yapmalısınız?
  • Çocuğun ilk defa bir şeylerini paylaşmasını sağlamak, ancak bazı oyuncaklarından ikişer tane edinilmesiyle mümkün olur.
  • Bir şeylerini paylaştığında onu mutlaka ödüllendirmeli, takdir etmelisiniz. Böylece bu davranışı benimsemesini ve paylaşırken kendini iyi hissetmesini sağlamış olursunuz.
  • Çocuğunuzu karşınıza alıp paylaştığı oyuncakların oyun arkadaşlarının olacağı anlamına gelmediğini, oyuncaklarının kendisinde kalacağını anlatmalı ve rahatlatmalısınız. Bu bilgi, oyuncaklarını daha rahat paylaşabilmesini sağlar.
  Ne söylemelisiniz?
  • Çocuklar oyuncaklarını paylaşırken, siz de oyun süresini belirtmelisiniz. Böylece aralarındaki paylaşım sorunu çözülmüş olur.
  • “Elif bebeğin saçını tarıyor, sen de sütünü hazırla” gibi cümlelerle onları aynı oyuna dahil edebilir, aralarında oyuncak kavgası çıkmasına da engel olabilirsiniz.
  Televizyonu nasıl kısıtlarım?

  Çocuğunuzun ileride televizyon ve bilgisayar ekranının başından kalkmayan zamane çocuklarından olmasını istemiyorsanız...

  Ne yapmalısınız?
  • Televizyon önünde geçirmesi gereken saatleri belirleyebilirsiniz. Bunu da “Sadece bir program izleme hakkın var, bir tane daha izleyemezsin” diyerek belirtebilirsiniz.
  • Televizyon önünde yemek yemesine izin vermemelisiniz. Çünkü bu onu asosyalleştirebilir.
  Ne söylemelisiniz?
  • “Televizyonu sen mi kapatırsın, yoksa ben mi kapatayım?”, “Bu program bittiğinde en sevdiğin oyuncaklarla oyun oynayalım mı?” ya da “Ona kadar sayıyorum ve televizyonu kapatıyoruz, hatta sen saymak ister misin?” gibi sorularla dikkatini televizyondan alabilir, başka şeylere kaydırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu rahatlamak için akşam çok geç kalmayacağınızı, hatta uyku saatinden önce yetişirseniz beraber bir oyun bile oynayabileceğinizi söyleyebilirsiniz
  kaynak:kadincakararinca.com
   
Çocuğumu doğru bir şekilde nasıl eğitirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kocanızı nasıl eğitirsiniz?

  Kocanızı nasıl eğitirsiniz?

  Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız mı olsun istiyorsunuz? İşte Tempo’dan ABD’li Amy Sutherland’in 4 adımda başarıya ulaşan yöntemi. Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan... Bir omlet uğruna muharebe alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından... Randevu yerine sanki Yemen’den geliyormuşçasına geç kalmalardan... Anahtardan dosyaya, tıraş losyonundan cep telefonuna...
 2. Kocanızı nasıl eğitirsiniz

  Kocanızı nasıl eğitirsiniz

  Kocanızı nasıl eğitirsiniz? 4 adımda bunu yapabilirsiniz. Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız olabilir. İnanması güç ama gerçek... Sorunlar evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başladığında başladı değil mi? Ortalıkta gezinen çıkarılıp fırlatılmış çoraplar, internette bitmeyen surf seansları, sürekli evde toplaşıp maç izleyen arkadaşlar... Bunaldınız mı?.. Ne yapacağınızı, bu...
 3. En Doğru Şekilde Diş Nasıl Fırçalanır

  En Doğru Şekilde Diş Nasıl Fırçalanır

  Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka...
 4. Güzel Bir Yüz İçin Yediklerinizi Doğru Şekilde Çiğnemek Önemli...

  Güzel Bir Yüz İçin Yediklerinizi Doğru Şekilde Çiğnemek Önemli...

  Yedikerimizi Doğru Çiğnemek Güzel Yüz İçin Doğru Çiğnemek Biz kadınlar genelde dışarda olsun evde olsun yemek ya da herhangi bişey yerken özen gösteririz..Erkeklere oranla daha az lokma alır bunu özenle çiğneriz...Bu da biz kadınlar için çok önemlidir...Hem yemek adabı açısından hemde yüz güzelliği için doğru çiğnemek önemlidir...Yani bir kadının yemekte erkeklere oranla daha fazla dikkat...
 5. Enerjiyi en doğru şekilde nasıl kullanabiliriz ?

  Enerjiyi en doğru şekilde nasıl kullanabiliriz ?

  Enerji de bir gün tükenebilir. Dünya tamamen tüketici bir halde olduğu için bilinçlemek gerek diye düşünüyorum ve sizlere soruyorum enerjiyi en doğru şekilde nasıl kullanabiliriz ?

Sayfayı Paylaş