Çocuğumun ağzı kokuyor nedeni nedir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Çocuğumun ağzı kokuyor nedeni nedir ?
Çocuklarda ağız kokusu nedenleri arasında 3 ana öğeyi sayabiliriz. Oral, oral olmayan ve psikolojik sorunlar çocuklarda ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Ağız Kuruluğu

Çoğu kişi farkında olmasa da ağzın kuru olması kötü nefese neden olabilmektedir. Uzun süre konuşmadan, bir şey yiyip içmeden durursanız sonucunda nefesiniz kötü kokacaktır. Bunun nedeni ağzın böyle durumlarda yeterince salya üretmemesidir. Salyanın azalabileceği diğer durumlar arasında susuz kalma, kullanılan belirli ilaçlar, kemoterapi sayılabilir.


ağız.jpg


Dişler

Ağız hijyenine özen göstermek ve dişlerin periyodik olarak fırçalanması çocuklarda yaşanan ağız kokusunun en kolay çözümlerinden biridir. Yemeklerden sonra diş ve diş aralarının iyice temizlenmesi burada biriken artıkların zaman içerisinde bakterilerin artmasına engel olacaktır.Dil ve Diş Etleri

Dilin arkasında oluşan bakteriler de çocuklarda ağız kokusunun nedenleri arasında sayılabilir. Diş eti hastalıkları da nefesin kokmasını sağlamaktadır.

Bunlar için çocuğunuzu bir diş hekimine götürerek korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ağız Kokusunda Oral Olmayan Nedenler
Karaciğer sorunları kötü ağız kokusuna neden olabilmektedir.
Ağız kokusunun arkasında diyabetik sorunlar olabilir.
Sindirim sorunları ağızda kötü bir koku yaratabilir.
Antidepresan gibi belirli ilaçlarlar ağızda kötü bir koku oluşturabilir.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendiniz ya da çocuğunuzda yaşanan kötü ağız kokusunun önlemek için öncelikle ağız hijyenini tam olarak sağlamalısınız. Eğer tüm bu önlemlere rağmen ağızdaki koku geçmiyorsa doktorunuza başvurarak ağız kokusuna tam olarak neyin sebep olduğu konusunda yardım alabilirsiniz.
 
Üst