Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  rüyada bebeğin yürümesi rüyada çocuğun yürümesi bebek görmek bebek bebeğin yürümesini görmek Çocuklar çoğunlukla 1 yaş dolaylarında yürürler. Ancak bu kural değildir. Eğer bebek sağlıklı ise, 1,5 yaşına kadar yürümemesinin önemi yoktur. Kalça çıkığı, raşitizm denen kemik hastalığı varsa ya da çocuk şişmansa, düşmekten korkuyorsa ya da zeka geriliği varsa yürüme gecikebilir. 1.5 yaşından sonra halen yürüyemeyen çocuğun mutlaka sağlık kuruluşuna götürülmesi önerilir.


   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır. Diğer gelişim alanlarında olduğu gibi kaba motor gelişiminde de bebekler arasında farklılıklar olabilir.
  Kimi bebek birinci yaşını yürüyerek karşılarken kimi bebek doğum gününden hemen sonra yürümeye başlar, kimi bebekse 15-16 aylıkken ilk adımlarını atar.

  18 ayını doldurduğu halde çocuğunuz yürümeye başlamadıysa, hatta emeklemiyor, yatar pozisyonda iken bacaklarıyla tekme atma hareketleri yapmıyor, bir eşyaya tutunup ayağa kalkamıyorsa mutlaka çocuk nöroloğu ile görüşmek ve nörolojik tetkikleri yaptırmak gerekir. Yürüme dışındaki diğer kaba motor becerileri yapabiliyor ancak yürümekte zorlanıyorsa yürüme gecikmesinden şüphelenilebilir.

  Yürümenin gecikmesi ile birlikte diğer gelişim alanlarına da bakılmalıdır. 12-18 ay arasında bebeklerin ortalama 8-10 kelimeyi anlamlı olarak kullanmaları beklenir. Bebeğiniz yürümemenin yanı sıra anlamlı kelimeler söylemiyor, istediği şeyi parmağı ile göstermiyor, seslenildiğinde bakmıyor, nesneleri kavrayamıyor, bir elinden diğerine geçiremiyor, oyuncaklara, kitaplara, çevresindeki kişilere ilgi göstermiyorsa gelişimsel bir problemin varlığından şüphelenilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.
  Yürüme gecikmesi dışında bebeğiniz diğer gelişim alanlarında bir sorun yaşamadığı durumda yürüme gecikmesinin nedenlerine bakılmalıdır.

  Yürüme neden gecikir?

  Emekleme: Emekleme konusunda çok başarılı olan bebekler genellikle daha geç yürürler. Çünkü istedikleri yere emekleyerek daha hızlı ulaşabileceklerinin farkındadırlar. Bu nedenle de yürümek yerine emeklemeyi tercih ederler.

  Fazla kilo: Yaşı ve boyuna göre kilosu fazla olan bebekler yürümekte zorlanır ve yürümek istemezler. Beslenme ve fiziksel gelişim konusunda çocuk doktoru ile sıkı bağlantıda olunmalı, bebeğe gereğinden fazla yemek yedirilmemeli, yemesi konusunda zorlanılmamalıdır. Aşırı kilonun yürüme gecikmesinin yanı sıra başka fiziksel sorunlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

  Ebeveyn tutumu: Aşırı korumacı ebeveyn tutumlarında bebek düşme, yaralanma endişeleri nedeniyle yere bırakılmaz, hep kucakta taşınır. Bu tutum bebeğin sadece yürümesinin gecikmesine değil, diğer gelişim alanlarında da gecikmelerin görülmesine neden olur.

  Motivasyon eksikliği: Çocukların becerilerini gelişmesi için bir şeyleri yapabilmek için fırsatlarının olması gerekir. Eline kaşık verilen çocuğun yemek yeme becerisinin gelişmesi gibi istediği eşyaya ulaşmak için uzanan, ayağa kalkmaya, yürümeye çalışan çocuğa da fırsat verilmelidir. Yürümeye fırsatı olmayan, her istediği önüne getirilen bebekler yürümeye gereksinim duymayacakları için bu alanda gecikme yaşayacaklardır.

  Tıbbi sorunlar: Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşabilecek tıbbi sorunlar bebeğin gelişimini etkileyebilir. Kas hastalıkları, metabolik hastalıklar, beyin felci, enfeksiyon, prematüre doğum gibi sorunlar genellikle yalnızca kaba motor gelişimini değil, diğer gelişim alanlarını da etkileyebilir.

  Bebeğinizin yürümesi için…

  Altta yatan bir sağlık problemi olmadığı durumda anne babalar bebeklerinin yürümeye başlaması için şunları yapabilirler:

  • Öncelikle bebek yürüme konusunda teşvik edilmeli, elinden tutularak yürümesi için fırsat yaratılmalıdır.
  • Tutunduğu eşya sağlamlaştırılmalı ve tutunarak ayağa kalkması engellenmemelidir.
  • Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır.
  • Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.
  • Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir.
  • Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, sıkı, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir.
  • Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır.
  • Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini geciktireceği için kullanılmamalıdır.
  • Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır.

  Duygu Çalışır
  Pedagog / PSİKOLOJİK Danışman

  Bebek Bakımı, Bebek Sağlığı, Bebeklerde Yürüme, Bebeklerde Yürüme Bozukluğu, Bebeklerde Yürüme Bozuklukları, Bebeklerde Yürüme Egzersizleri, Bebeklerde Yürüme Gecikmesi, Bebeklerde Yürüme Korkusu,Bebeklerde Yürüme Sorunları, Bebeklerde Yürüme Sorunu, Bebeklerde Yürüme Yaşı, Bebeklerde Yürüme Zamanı,Bebeklerde Yürümeye Başlama
   
Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğunuz 1 yaşını doldurduğu halde yürüme belirtisi göstermiyorsa ne yapılabilir?

  çocuğunuz 1 yaşını doldurduğu halde yürüme belirtisi göstermiyorsa ne yapılabilir?

  çocuklarda geç yürüme bebeklerde yürüme yaşı bebeklerde geç bebeklerin yürümesi için ne yapmalı Sağlıklı bir çocuğun 18. aya veya 2 yaşa ulaşmadan yürüyebilmesi beklenmektedir. Ancak çocuk, konuşmada olduğu gibi diğer gelişim alanlarında da gecikme gösterebilir. Bu konuda öncelikle, çocuğunuzun diğer alanlardaki gelişimini göz önüne alın. O, dik oturabiliyor mu ve emekleyebiliyor mu? Büyük...
 2. Bebeklerde Yürüme/Emekleme

  Bebeklerde Yürüme/Emekleme

  bebeğim emeklemiyor 9 aylık bebeğim emeklemiyor 9 aylık Sevgili meleklerim, bebeğiniz doğduğu andan itibaren gelişimini sürekli izliyorsunuz.Artık zamanı geldi emeklemeli,yürümeli diyorsunuz ama bebeğinizde tık yok.:bebeğim:Bakalım bebeğiniz ne zaman emekler , ne zaman yürürmüş meleklerim. Bebeklerin doğduktan sonra yürüme süresi yaklaşık 18 ay sürer. Bebeğin ilk aydan itibaren sert,...
 3. Çocuğun yürümesi neden gecikir? Çocuğum yürümüyor kızlar

  Çocuğun yürümesi neden gecikir? Çocuğum yürümüyor kızlar

  Merhaba kızlar çocuğumöun yürümesi gecikti sizce Çocuğun yürümesi neden gecikir? bu konuda bilgisi olan var mı?
 4. Bebeklerde yürüme gecikmesi

  Bebeklerde yürüme gecikmesi

  bebeklerde yürüme gecikmesi bebek yürüme bebekler kaç aylıkken yürür Evet Melek'ler, bir misafirimizin sorusu üzerine bebeklerde yürüme gecikmesi ve bebeklerde yürümeye başlama dönemi hakkında bilgilere yer veriyoruz bu yazımızda. Her çocuğun gelişimi kendine özeldir. Bebekler genellikle 12.-18. aylar arasında yürürler. Kimi bebek önce emekleyip sonra yürürken, bazıları direkt yürür....
 5. Çocuklarda duruş bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda duruş bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Zamanının büyük bir bölümünü bilgisayar, TV karşısında geçiren çocuklar, oturuş ve duruş bozukluğundan kaynaklı gelişimsel sorunlar yaşayabiliyor. Göğüs veya bel bölgesinde, duruş şekillerinden kaynaklı omurganın yana doğru eğilmesi ile meydana gelen duruş bozukluğu, ebeveynler tarafından tespit edilebilir. Okul sıralarının çocukların boyuna uygun olmaması, bilgisayar karşısında uzun vakit...

Sayfayı Paylaş