Çocuğunuz bir bağımlı mı? Nasıl anlarsınız?

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Çocuğunuz bir bağımlı mı? Nasıl anlarsınız?
Türkiye`de gençlerde madde bağımlılığı her geçen gün artıyor. Kullanım yaşı da gittikçe düşüyor. Uzmanlar zaman geçirilmeden önlemlerin alınması yönünde anne-babaları uyarıyor.Anne-babaların çocuklarına sevgiyle yaklaşmaları, onları dinlemeleri ve onlarla ilgilenmeleri halinde çocuklarının madde bağımlısı olmaları engellenebilir. Madde bağımlılığına işaret eden davranış biçimleri nelerdir?
Bir çocuk çok iyi bir öğrenciyken veya bir çocuk çok iyi bir çırak iken, dersler kötüleşmişse veya işinde performans düşmüşse, hiç adeti yokken işe gitmiyor, okulu kırıyorsa neden? diye anne-baba sormalı.

Çocuğun harçlık talebi birden bire çok fazla artmış ise bazen de çocuk evden veya işyerinden birşeyler çalmaya başlamışsa (para veya eşya gibi) Çocuk arkadaş grubunu birden bire değiştirmişse hele hele yeni arkadaş grubunda madde kullanan biri varsa o zaman çok dikkatli olmamız lazım.
Çocuğun davranışlarında ve konuşmasında değişiklikler varsa, örneğin daha önce hiç kullanmadığı kelimeleri (zula, ispiyon, sinyal çekmek gibi) madde alt kültürüne ait kelimeleri kullanmaya başlamışsa, bu çocuğun madde kullananlarla birlikte olmaya başladığını anlamamız gerekiyor.
Çocuk annesinin babasının yanında kollarını hiç açmıyorsa, soyunmuyorsa, iki de bir karnım ağrıyor diye ilaç istiyorsa, ya da bazen çok neşeli, bazen çok öfkeli, bazen çok canlı bazen de çok durgun ise bunlar hep madde bağımlılığına işaret eden davranış biçimleridir.
Anne babalar bunlara daha çok dikkat etsinler. Çocuklarının nereye gittiğini, nerede vakit geçirdiğini çok iyi izlesinler. Çocuklarının zevkleriyle ilgilensinler. Eskiden çalışmaktan zevk alırken şimdi almıyorsa, eskiden müzik dinlerken şimdi başka tür müzikten hoşlanmaya başlamışsa, eskiden bazı arkadaşlarıyla belli kafelere giderken şimdi hızlı dansların yapıldığı yerlere gitmeye başka ortamlara girmeye başlamışsa, anne-babalar çocuklarına hemen `nedir senin derdin` diyerek değil de, `çocuğun bir problemi var mı?` diye araştırmalılar. Çocuğa sevgiyle yaklaşıp, sorunlarını dinlemeye çalışsınlar. Ama olmuyorsa o zaman profesyonel yardım alsınlar. 
  Çocuğum altını ıslatıyor nedeni nedir ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
3 yıldır evliyim çocuğum olmuyor 3 yıldır evliyim çocuğum olmuyor
merhaba arkadaşlar ben yeniyim ve 3 senedir evliyim ve bi çocuk sahibi olmak istiyorum bu aşılama çözüm mu yardımcı olun lütfen ve benim adetim çok düzensiz sorun yaratır ?
Soru-Cevap 1
DOGACAK ÇOCUGUMU EVLATLIK VERMEK İSTİYORUM DOGACAK ÇOCUGUMU EVLATLIK VERMEK İSTİYORUM
DURUMUM OLMADIGI İCİN DOGACAK COCUGUMU EVLATLIK VERMEK İSTİYORUM DOGUMA 2 AY KALDI ÇOK ACİL 0545 463 34 60
Bilmedikleriniz 0
çocuğum sürekli korkuyor  yardıım lütfen çocuğum sürekli korkuyor yardıım lütfen
iyi günler 6 yşında bir oğlum var geceleri uykudan kalkıp ağlıyor yanıza gelmeye bile korkuyor ne yapmalıyım. çocuğu olup korkanlar varsa yardımcı olabilirmi
Soru-Cevap 1
Kız ve erkek çocuğunun aynı odada uyumasında sakınca varmı ? Kız ve erkek çocuğunun aynı odada uyumasında sakınca varmı ?
Cümleten selamün aleyküm. Benim 3 çocuğum var ikisi erkek biri kız. Evimde onlar için yeterli alan yok. Kızım 8 yaşında oğullarım ise biri 13 biri 11 . Üç çocuğumun aynı odada uyumasın da sakınca var acaba?
Dini sorularınız ve cevapları 1
Çocuğum altını ıslatıyor nedeni nedir ? Çocuğum altını ıslatıyor nedeni nedir ?
Tuvalet eğitimi anne-babalar ve çocuklar için , asla bitmeyecek gibi görünen stresli bir zaman olabilir. Çocuklarda altını ıslatma sıklıkla karşılaşılan bir durum. Geceleri alt ıslatma gündüz alt ıslatmadan daha yaygındır. İyi haber şu...
Tüm Sağlık Konuları 2

Benzer Konular