1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çocuğunuz bir bağımlı mı? Nasıl anlarsınız?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Türkiye`de gençlerde madde bağımlılığı her geçen gün artıyor. Kullanım yaşı da gittikçe düşüyor.
  Uzmanlar zaman geçirilmeden önlemlerin alınması yönünde anne-babaları uyarıyor.Anne-babaların çocuklarına sevgiyle yaklaşmaları, onları dinlemeleri ve onlarla ilgilenmeleri halinde çocuklarının madde bağımlısı olmaları engellenebilir.

  Madde bağımlılığına işaret eden davranış biçimleri nelerdir?

  Bir çocuk çok iyi bir öğrenciyken veya bir çocuk çok iyi bir çırak iken, dersler kötüleşmişse veya işinde performans düşmüşse, hiç adeti yokken işe gitmiyor, okulu kırıyorsa neden? diye anne-baba sormalı.

  Çocuğun harçlık talebi birden bire çok fazla artmış ise bazen de çocuk evden veya işyerinden birşeyler çalmaya başlamışsa (para veya eşya gibi)

  Çocuk arkadaş grubunu birden bire değiştirmişse hele hele yeni arkadaş grubunda madde kullanan biri varsa o zaman çok dikkatli olmamız lazım.

  Çocuğun davranışlarında ve konuşmasında değişiklikler varsa, örneğin daha önce hiç kullanmadığı kelimeleri (zula, ispiyon, sinyal çekmek gibi) madde alt kültürüne ait kelimeleri kullanmaya başlamışsa, bu çocuğun madde kullananlarla birlikte olmaya başladığını anlamamız gerekiyor.

  Çocuk annesinin babasının yanında kollarını hiç açmıyorsa, soyunmuyorsa, iki de bir karnım ağrıyor diye ilaç istiyorsa, ya da bazen çok neşeli, bazen çok öfkeli, bazen çok canlı bazen de çok durgun ise bunlar hep madde bağımlılığına işaret eden davranış biçimleridir.

  Anne babalar bunlara daha çok dikkat etsinler. Çocuklarının nereye gittiğini, nerede vakit geçirdiğini çok iyi izlesinler. Çocuklarının zevkleriyle ilgilensinler. Eskiden çalışmaktan zevk alırken şimdi almıyorsa, eskiden müzik dinlerken şimdi başka tür müzikten hoşlanmaya başlamışsa, eskiden bazı arkadaşlarıyla belli kafelere giderken şimdi hızlı dansların yapıldığı yerlere gitmeye başka ortamlara girmeye başlamışsa, anne-babalar çocuklarına hemen `nedir senin derdin` diyerek değil de, `çocuğun bir problemi var mı?` diye araştırmalılar. Çocuğa sevgiyle yaklaşıp, sorunlarını dinlemeye çalışsınlar. Ama olmuyorsa o zaman profesyonel yardım alsınlar.


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Çocuğunuz bir bağımlı mı? Nasıl anlarsınız?
  Paylaşım için tşkler
   
Çocuğunuz bir bağımlı mı? Nasıl anlarsınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl Bİr Çocuktunuz ?

  Nasıl Bİr Çocuktunuz ?

  ;,NASI;, BİR ÇOCUKTUNUZ:confused: AİLEMİN DEDİĞİNE GÖRE BEN ÇOK BİLMİŞ BİRİSİYMİŞİM:p
 2. Madde Bağımlısını Nasıl Anlarız ?

  Madde Bağımlısını Nasıl Anlarız ?

  madde bağımlısı, neden oluşur, nasıl anlarız, belirtileri, tedavisi, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Özellikle son yıllarda madde bağlımlılığı kullanan gençlerde artış gözlemleniyor. Tabloyu daha vahim hale getiren ise madde kullanan gençlerin yaş ortalamalarının gittikçe düşmesi. Madde bağımlısı çocuk ve gençlere öncelikle yardımcı olması gereken ailedir. Bu nedenle...
 3. çocukta stres olduğunu nasıl anlarız

  çocukta stres olduğunu nasıl anlarız

  Melekler merhaba. Ben çocuğumun garip hareketlerinden biz büyükler gibi strese girdiğini düşünüyorum. Bilemiyorum tabi. Sormak istediğim çocuklarda stres belirtileri nelerdir ?
 4. Çocuğumun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarım?

  Çocuğumun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarım?

  çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu, çocuğun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarız, çocuğun uyuşturucu kullandığı nasıl anlaşılır Uyuşturucuya önce kültürüne alışmakla başlanıyor. Madde kullanım kültürü, yakın arkadaş çevresiyle eğlenmek için gidilen ve özellikle yetişkin gözetimi olmayan ortamlarda öğreniliyor. 'Bir kere denemekle bir şey olmaz' denilen çocuklar, 'süt çocuğu, ana kuzusu' gibi...
 5. Bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarım?

  Bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarım?

  bir uçağın iniş anı,bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarız,uçakların indiğini gösteren site varmı,uçağın inip inmediğini nereden öğrenebilirim, Havalimanındaysanız, lütfen Geliş alanındaki uçuş bilgileri ekranımıza bakın, havayolunun satış ofisine sorabilirsiniz. Artık teknoloji sayesinde internetin yanı sıra android veya i-Phone gibi cep telefonlarına indirebileceğiniz yazılımlarla...

Sayfayı Paylaş