1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğunuz internet bağımlısı mı? Test edin..

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Eskiden anne babalar çocuklarını sokağın ve kötü arkadaşın etkilerinden korumak için çaba gösterir çabaları sonuç vermediği zaman gelip bize danışırlardı. Bilgisayar ve bunun yan ürünü olan internet hayatımıza girdikten sonra sokağın ve kötü arkadaşın yerini 'internet kafe'ler aldı. Anne baba ile duygusal bağları zayıf aile içinde kendilerini değerli hissetmeyen okul başarısı düşük çocuklar ve gençler artık sokak yerine internet kafelere gidiyorlar.
  Kötü arkadaşın yerini şimdi internet bağlantısı olan ev bilgisayarları aldı. Bize danışmak için gelen anne babalar sokak yerine internet kafelerden ve evdeki bilgisayardan yakınıyorlar.
  Bilgisayar kullanmayı bilmeyen çoğu anne baba derslerine yardımcı olacağı zannıyla yüzlerce dolar ödeyip çocukları için bilgisayar alıyorlar.
  Bilgisayar ise tek başına bir makineden ibarettir; ders öğretmek ve çocuğu daha akıllı yapmak gibi bir marifeti yoktur. Bilgisayarı faydalı kılan 'software' dediğimiz programlar ve eğitim CD'leridir. Bu programlar da ancak kullanmasını bilen ve doğru biçimde kullanabilen ellerde faydalı olabilir.
  Gördüğüm kadarıyla çocuklar harçlıklarıyla eğitim programları yerine oyun CD'leri satın alıyorlar. Bilgisayarın başında saatlerce oyun oynayarak zamanlarını boşa harcıyorlar.
  Zamanlarının boşa gitmesi bir yana çoğu şiddet içerikli savaş ve dövüş sahneleriyle dolu olan bu oyunlar onlarda saldırganlık duygularını besliyor. Nitekim bilgisayar oyunlarını incelediğinizde onların sadece eğlendirmekle kalmadığını aynı zamanda güçlü olma kıyasıya yarışma rakiplerini geride bırakma ve kazanma hırsı aşıladığını; bunları yaparken de sevgi yardımlaşma paylaşma ve acıma duygularını körelttiğini görürsünüz.
  Korkak ve özgüvenden yoksun çocuklar oyunu kazandıkları zaman kendilerini cesur ve kahraman hissediyorlar. Böylece başa çıkamadıkları gerçek dünyadan kaçıp sanal bir mutluluk veren sanal bir dünyaya sığınıyorlar.
  İnternette sizi ve çocuğunuzu bekleyen tuzaklar
  Eskiden disketle çalışan küçük atari (oyun) cihazları vardı. Atari'si olmayan çocuklar atari salonlarına gider oyun ihtiyaçlarını karşılarlardı. Anne babaların o günlerde yakındıkları atari salonları bugünün internet ortamı yanında çok masum kalırlar.
  İnternet bağlantısı olan her bilgisayar çocukların ve gençlerin ruh sağlığını bozmaya hazır potansiyel bir tehlikedir.
  Dönem ¤¤¤¤i için malzeme toplamak amacıyla internete bağlanan bir öğrenciyi düşünün. Tamamen iyiniyetlidir bilgi toplamaktan başka bir amacı yoktur. Arama motoruna istediği bilgiyi yazar ve 'ara' komutunu verir.
  Arama motoru bu bilgiyi alabileceği onlarca site adresini bir liste hâlinde verir. Çocuk bu adreslerden birini tıkladığı zaman daha gireceği adres açılmadan bu adrese yamanmış 'pop-up' dediğimiz bir veya birkaç reklam sitesi açılıverir.
  Çocuğu sitede tutmak için ücretsiz abonelikten tutun da ücretsiz müzik ve film CD'si göndermeye kadar bir sürü cazip seçenekler ileri sürülür.
  Yapacağı şey sadece bir form doldurmak ve gösterilen web adresine bunu postalamaktır. Büyüklerin bile kaçamadığı bu tuzağa çocuklar kolayca düşerler. Çünkü ücretsiz hediyeler gönderilecektir!
  Bu reklam sitelerinin önemli bir kısmı pornografi içerikli olup yasa gereği '18 yaşından küçükler için uygun değildir' uyarısı yapılır.
  Ancak siteye girecek kişinin 18 yaşından küçük olduğunu kim ve nasıl tespit edecektir? Çocuk meraktan '18 yaşından büyüğüm' seçeneğini işaretleyerek siteye kolayca girebilir. Böylece çok masum bir amaçla internete giren bir çocuk kendisini onu her bakımdan zararlı bir sitenin içinde buluverir.
  Bu bakımdan çocuklarınızı internetin zararlarından korumak için ilk yapacağınız şey bilgisayarı herkesin göreceği bir yere koymaktır.
  Ondan sonra internetin faydaları ve zararları konusunda çocuğunuzu bilgilendirmeniz bilgisayarda geçireceği zamanı sınırlandırmanız ve internete bağlı iken onu arasıra kontrol etmeniz gerekmektedir.
  Cevap bekleyen sorular
  İnterneti kötü amaçlarla kullanan kişilerin insanlar ve özellikle çocuklar üzerinde yol açtığı tahribat son yıllarda bir dizi araştırmanın konusu olmuştur.
  Bu araştırmalardan birini yürüten psikolog Michael G. Conner 'Internet Addiction and Cyber ¤¤¤' başlıklı makalesinde altına kendi notunu da düşerek şu soruları soruyor:
  - Çocuğunuza dilediği zaman tanımadığınız bir yere gitmesine tanımadığınız kişi veya kişilerle birkaç saat birlikte olmasına izin verir misiniz?
  (Eğer çocuğunuzun odasında internet bağlantısı olan bir bilgisayar varsa sorumuza 'Hayır' demenizin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü odasının kapısını kapatıp kendi başına kaldığında çocuğunuzun ne yaptığını bilemezsiniz. İstediği zaman internete bağlanıp tanımadığı bir siteye girerek tanımadığı kişi veya kişilerle birlikte olabilir.)
  - Kocanızın tanımadığınız bir kadının evine gitmesine onunla saatlerce sohbet etmesine ve birlikte yatak odasına girmelerine izin verir misiniz?
  (Eğer kocanızın çalışma odasında internet bağlantısı olan bir bilgisayar varsa ve onun bir internet bağımlısı olduğunu biliyorsanız sorumuza cevap vermeden önce iyi düşünün.)
  - İlişkileri yalan üzerine kurulmuş yabancı insanlarla tanışmak onlarla sohbet etmek ve sırlarınızı paylaşmak ister misiniz? İnternet üzerinden tanıştığınız ve sohbet ettiğiniz insanların kim olduğunu biliyor musunuz? Onların verdikleri bilgilerin doğruluğundan emin misiniz?
  (Eğer 'İki taraf bu sanal beraberlikten zevk alıyor ve eğleniyorsa yalanın ne zararı var?' diyorsanız sizin bir internet bağımlısı olduğunuzu söylemek zorundayız.)

   
Çocuğunuz internet bağımlısı mı? Test edin.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz bilgisayar bağımlısı mı? Bilgisayar çocuklarınızın zekasını ve araştırmacı yönünü geliştirmesi açısından oldukça faydalıdır. Ancak her şey gibi bilgisayarın da fazlası zarardır. Okul döneminde ve yaz tatilinde bilgisayarın önünden kalkmayan çocukları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için anne-babalar neler yapmalı ? • Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zaman...
 2. Kafein Bağımlısı Mısınız?

  Kafein Bağımlısı Mısınız?

  Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi? Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin, “Kafein bağımlılığı” hakkında bilgi verdi. Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bileşenin “kafein” olduğunu biliyoruz. Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi? Fakat günde 4 ile 7 fincan arasında değişen kahve...
 3. Gıcık mısınız?Test edinde görelim

  Gıcık mısınız?Test edinde görelim

  gıcıklık testi gıcıksınız testi ne kadar gıcıksın gıcık mısınız ne kadar gıcıksınız Ya gıcık mısınız?Bu test çözülür mü?Eğer çözmeye karar verdiyseniz gıcık olup olmadığınız konusunda tereddüt ediyorsunuz demektir.Etmeyin.Biz sizden daha gıcığız.Test gıcıklık kapasitenizi ölçüyor.Asla bilimsel değil.Dedik ya testi hazırlayanlar daha gıcık:) Gıcık mısınız?
 4. Aşık mısınız? Değil misiniz? Test Edin Öğrenin....

  Aşık mısınız? Değil misiniz? Test Edin Öğrenin....

  Aşk Testi Aşık mısınız Değil misiniz Testi Hadi bakalım meleklerim Kör kütük aşık mısınız yoksa sadece hoşlanıyor musunuz? Mantık ilişkisi mi istiyorsunuz yoksa aşk mı? Test edin, öğrenin! Gerçek bir aşık mısınız yoksa geçici bir hevesmi testimiz aşağıda sonuçları bekliyorum... O’nu gördüğünüz zaman; a. Heyecandan konuşmayacak hale geliyorsunuz. b. Sevinçle konuşmaya...
 5. çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim

  çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim

  selamlar günümüzün en yazıkki en büyük sorunlarından biri şu internet bağımlılığı oldu... Eminim ki sadece benim değil birçok anne babanın da ortak sorunudur çocuğun tablet, akıllı telefon ve bilgisayar bağımlılığı... benim oğlum 6 yaşında ve inanılmaz derecede bu tür oyunlara bağımlı hatta son günlerde çok hırçınlaştı geceleri uyuyamıyor sebebsiz ağlamaları oluyor kaç kez bunun önüne geçmeye...

Sayfayı Paylaş