1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuz soru sormaya başladı

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Size bebeklerin nasıl yapıldığını soruyorsa… 2 yaşın altındaki çocuklar erkeklerle kızlar arasındaki farklı yeni yeni keşfetmeye başlarlar.
  Fazla teknik terimler kullanmaktan kaçının.
  Cinsel ilişkinin nasıl geliştiğini ayrıntısıyla anlatmanın bir yararı yoktur. Konudan kaçınmamaya özellikle özen gösterin. Çocuğa anne babası tarafından nereden geldiğinin açıklanması bilinç oluşumu açısından büyük önem taşır.
  5 ila 6 yaşından itibaren çocuk bu konuyu ele alan kitaplardaki ayrıntılı açıklamalardan yararlanabilir.
  ‘Benden önce ne vardı?’ diyorsa…
  Kökenlere ilişkin sorular durmadan çocukların zihnini kurcalar. Dokuz ay karnınızda kaldığını kavradıktan sonra, çocuğunuzun bundan daha fazlasını bilmek isteyeceği kesin. Peki ya öncesi? Onsuz nasıl var olabiliyordunuz? Sorgulamaları sayesinde ona yaşam döngüsünün nasıl işlediğini açıklayabilirsiniz. ‘Sen bizim istediğimiz çocuksun.’ diyerek içine su serpin. Bununla birlikte, çocuğunuzun bu konulardaki sorularına ne kadar fazla yanıt verirseniz, ilgisi ve kafasındaki soru işaretleri de o kadar artacaktır.
  Ölümle ilgili sorularına nasıl yanıt vermelisiniz?
  Çocukların ölüme dair soruları annelerin odukça canını sıkar. Bu kritik sorulara yanıt verirken çocuğunuzun yaşını mutlaka göz önünde bulundurun.

  Çocuklar iki yaşına dek ölümün gerçek anlamda farkına varamazlar. Buna karşın, yokluk ve ayrılık onları üzer. İki ila üç yaşları arasında çocuk oynadığı oyunlarda ölüm hakkında konuşmaya başlar. Ölüm onun için daha çok hareketsizlikle eş anlamlıdır. Yani ölü olan şey artık hareket etmeyen şeydir. Bu konu ona acı vermekten hala uzaktır.
  Üç yaşından başlayarak çocuk günlük hayat aracılığıyla (yolda ezilmiş bir güvercin, kuru bir yaprak) ölümü deneyimlemeye başlar. Ölüm sözcüğünü ağza almayı gerektiren durumların sonu gelmez.
  Dört ya da beş yaşından sonra çocuk ölümün geri dönüşü olmadığını kavrar. Çizdiği resimlerde de bu temanın izleri büyük ölçüde görülür (hayaletler, mezarlar, canavarlar…).
  Beş yaşından sonra çocuk çok daha fazlasını bilmek ister. Öldükten sonra nereye gideceğini, kendi kendine mi öleceğini kendine sorar. Bu sözcü onda artık çok daha korku dolu hisler uyandırmaktadır.
  Ölüm sözcüğünü kaç yaşından itibaren ağza almak gerekir?
  Susmakla kötü olanı dile getirmek arasında, her zaman gerçeğin söylenebileceği bir alan, çocuğun çektiği acıyı dikkate alan bir mevcudiyet vardır. ‘Köpeğin gökyüzünde, deden bir yolculuğa çıktı’ gibi boş hayallerle ve yalanlarla dolu ifadeler kullanmak işe yaramaz. Ölüm sözcüğünü gerçekleştiği anda ağza almak, basit ve gerçeği yansıtan sözcüklerle ifade etmek gerekir.
  Sizin de ölüp ölmeyeceğinizi soruyorsa…
  Hazırlıklı olmadığınız takdirde bu soru sizi altüst edebilir. Bütün dünya bir gün ölecek, yaşamın kuralı bu. Ona hala önünüzde uzun yıllar olduğunu, artık aranızda olmayanların anılarda yaşadığını söyleyin


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Çocuğunuz soru sormaya başladı
  2yasinda bir kizim var henuz soru sormuyor ama cadi ilerde soracagi kesin,,
  emegine saglik canim,
   
Çocuğunuz soru sormaya başladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşkı kimseye sorma; Aşkın kendisine sor

  Aşkı kimseye sorma; Aşkın kendisine sor

  Mevlânâ Hazretleri, “Eğer aşkın şerhini yapmaya kalksam, yüz kıyamet kopar da yine de söz tamamlanmaz” sözüyle aşkı “tarif eder”. Aşkı en iyi aşkın kendisi anlatacaktır: “Aşkı kimseye sorma, aşkın kendisine sor! Hiç kimsenin ismi, Mevlânâ kadar aşkla özdeşleşmemiştir. Mevlânâ aşkı, ama gerçek İlâhî aşkı, bütün boyutları ve derinliğiyle yaşayan ve yaşatan bir ârifti. Aşk gerçi önceleri...
 2. what ile soru sorma

  what ile soru sorma

  what ile soru Bir nesnenin ne olduğu sorulurken “What is this?” veya “What is that?” şeklinde sorulur ve “That is a book.” veya “ It is a book.” olarak cevaplanır.What is this? ve What is that? sorularındaki is fiili What’s this ve What’s that şeklinde kısaltılabilir. Örnek: A: What is this? Veya What’s this? B: It is a classroom. Veya It’s a classroom.
 3. Sevgiliye soru sorma teknikleri

  Sevgiliye soru sorma teknikleri

  sevgiliye sorulacak sorular sevgiliye sorulacak ilginç sorular en güzel zor sorulcak güzel Soğukkanlı ve şaka dolu sözcüklerle, sevgilinize istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Dünyanın en özel ve en güzel duygusunu paylaştığınız insana bazı şeyleri sormak gerçekten de çok zor. Bakın uzmanlar bu konuda size neler öneriyor… Başka bir kadın mı var? Sevgilinizin başka kadınlarla görüşüp...
 4. Kadınların soru sorma şifreleri:)

  Kadınların soru sorma şifreleri:)

  sevgiliye soru sorma Biz kadınlar birşey soracağımız yada isteyeceğimiz zaman bunu direk söylemeyiz.Dolandıra dolandıra düğüm yaparız bu düğümüde eşiniz yada sevgiliniz çözer:Dİşte kadınların şifreli sorularından bazıları:D 1)İşyerine servisiniz var mı? Zor oluyordur yollarda sürünmek - Araban var mı?"nın kadıncası 2) İstanbul' da yaşanmaz oldu, kiralar ateş pahası, sizin oralarda...
 5. Soru sormayı bileceksin!!!

  Soru sormayı bileceksin!!!

  İki arkadas, hararetle tartışıyormus. Tartıştıkları konu, sigara içerken İncil okunup okunmayacağı imiş... Sonuç alamayınca hikaye bu ya Papa'ya sormaya karar vermişler. Papa'nın yanına gidip sırayla sorularını sormuşlar. Biri olumsuz cevap alırken diğeri, izin almayı başarmıs. İzin alamayanın sorduğu soru: - Papa hazretleri, İncil okurken canım sigara içmek istiyor, içebilir miyim? -...

Sayfayı Paylaş