Çocuğunuza süt içirmenin 10 etkili yolu

GREY

GREY

Daimi Üye
Üye
Çocuğunuza süt içirmenin 10 etkili yolu
Çocuğunuza süt içirme, Süt nasıl içirebilirim, nasıl içirmemiz gerekiyor konuları hakkında detaylı bilgi alalım.


Çocuklarda süt içirme büyük sorundur melekler. Ben içmem diyen çocuğu sürekli her yerde görebiliriz. Ancak sütün faydalı olduğunu ve çocuklarımızın içmesi gerektiğini unutmayalım.
Süt, başta çocuklar olmak üzere, 7'den 70'e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran tek besindir. Büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içeren süt, vücutta kalp, sinir ve kas hücreleri gibi hayati fonksiyonların devamlılığı için çok önemlidir.

İşte bu nedenle sütü çocuklara sevdirmek gerekir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yolları hakkında şu önerilerde bulunuyor:

1. Hamileyken süt için.
Çocuğunuzun tat duyusu ilk aşamada sizin karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer. Çocuğunuz doğup büyüdükçe bu vereceğiniz gıdalar süt de dahil olmak üzere bu şekilde ona hiç de yabancı gelmeyecektir.

2. Yaşamın altıncı ayından itibaren süt verebilirsiniz.
Yıllardır çocuk hekimleri olarak “ilk bir yıl inek sütü vermeyin” diyoruz ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu şekilde çocuğunuz erkenden sütün tadına alışacaktır. Ancak günlük süt ürün miktarının 500 ml. ‘yi geçmemesi demir eksikliği ve kansızlık riski için önemlidir.

3. Kendiniz süt için ve ona örnek olun.
Çocuklar sözlerle değil çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Onlar sizleri birer idol gibi görür ve sizin yaptıklarınız “asla yanlış olamaz” onlar için. Bu nedenle çocuğunuzun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

4. Kardeşler arası yarış iyi bir yöntemdir.
Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı yapabilirsiniz. Bilirsiniz aralarında rekabet olunca hemen hemen her şey yaptırabilirsiniz.

5. Pipet içimi kolaylaştırır.
Çocuklar pipete bayılırlar. Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetler kullanmasına izin verin.

6. Renkli ve eğlenceli bardaklar her zaman işe yarar.
Eğlenceli bardak kullanmak da pipet gibi çocukların süt içmesine yardımcı olacaktır. Hatta bırakın “özel süt bardağını” alışverişe gittiğinizde o seçsin.

7. Süt takvimi yapın.
Süt hergün içilmelidir. Çocuğunuz süt içtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz “özel süt içme takvimine” kendisi yapıştırırsa bu durumdan daha çok keyif alacaktır.

8. Meyveli süt besleyicidir.
Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamazlar. Bu tür durumlar için çocuğunuzun en sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz.

9. Dondurma ile sütün muhteşem birleşimi.
Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılır. Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir. Unutmayın, dondurmalı karışımı çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi içeceğini kendisi hazırlasın.

10. Kakaolu süt.
Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir. Çocuğunuzun hiç süt içmemesindense kakaolu süt tercih etmesi de daha iyidir.
 

Benzer İçerikler

Üst