1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuğunuzla aynı yatakta yatmak

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  yatakta yatma oyunları rüyada yatakta yatmak yatağa yatma oyunları rüyada bebekle yatmak yatan çocuk resmi Bugüne kadar sanıldığının aksine, çocukların anne-babasının yatağını paylaşması ruhsal ve cinsel açıdan sorun yaratmıyor. Küçük yaştaki çocuklar anne babalarıyla aynı yatağı paylaşmalı mı yoksa paylaşmamalı mı?

  Dünyada birçok kültürde bu normal karşılansa da Amerika’da bu konuyla ilgili tartışmalar var. Fakat, yeni bir çalışma çocuğun ebeveynlerin yanında uyumasının çocuğa ne psikolojik ne de cinsel açıdan herhangi bir probleme yol açmadığını gösteriyor.

  Psikoloji profesörü Paul Okami “Ergenlik çağındaki veya 6 yaşındaki çocuklarda herhangi bir hastalıklı etki görmedik” diye konuştu. Okami’nin çalışması Developmental and Behavioral Pediatrics’in Ağustos baskısında yayınlandı.

  Okami ve arkadaşları 1975 yılındaki doğumlarından sonra 20 yıl boyunca 200 Kalifornia doğumlu çocuğu takip etti. Çoğunluk ailesiyle birlikte uyurken diğer kısım kendi odalarının olduğu evlerde yaşadı.


  Uzun süreli araştırma
  Çocuklara 6 ve 18 yaşlarına geldiklerinde cinsel fanteziler, paylaşma ve zıtlık kararlılığı kabiliyetleri, duygusal olgunluk ve diğer faktörleri içeren uyumlarını yansıtan testler yapıldı. Okami “Aslında bazı uyumlu pozitif yararlar da gördük. Yatak paylaşılmasını bu sebepten dolayı desteklemiyoruz. Sadece bu çocuklara özel olup olmadığını merak ediyoruz” diye konuştu.

  Bir çok ülkede yaygın bir alışkanlık

  Okami’ye göre aynı yatağı paylaşmak Amerika haricindeki ülkelerde yaygın. Bu yüzden diğer kültürlerde Amerikalı anne babaların kalpsiz olduğu düşünülüyor. Okami “Bütün bu zıtlıklara ve endişelere rağmen, aynı yatağın paylaşılmasının zararlı olduğunu belirten bir veri yok. Bu sadece insanların fikri” diye konuştu.

  Emory Üniversitesi davranış bilimleri ve psikiyatri profesörü Nadine Kaslow bazı sorularına cevap istiyor ve ailelerin kendi motivasyonlarını dikkate almaları gerektiğini düşünüyor.

  Nadine Kaslow “Aynı yatağı paylaşmak ebeveyn için ne anlama geliyor? Daha mı rahat, çocuk için daha mı destekleyici veya bu bir çeşit ebeveyn ihtiyacı mı? Ebeveynlerden biri evde kalmadığında anne ve çocuğun daha rahat etmesini sağlamak için mi? Ebeveyn yalnız olduğu için mi tercih ediyor? Eğer çocuğun anne babayı üstlenmesi anlamına geliyorsa problemli bir durum oluşuyor. Peki ya çocuğun bu duruma tepkisi ne? Çocuk mu bunu istiyor yoksa bu ebeveynlerin bir beklentisi mi?” diye konuştu.

  Kaslow, çocukların 4, 5 ve 6 yaşlarında cinsel kimliklerini kazanmaya başladıklarını söylüyor. Şu an yetişkin olan küçük yaşlarda birkaç hastası olan Kaslow, bu hastaları için aynı yatağı paylaşmanın ağır bir yük olduğunu gözlemlediğini söylüyor ve ekliyor:

  “Bir hastama göre birlikte uyumak bir sorun değildi. Ama annenin iç gösteren geceliği ve göğüslerini görmesi bir sorun haline geldi” diye konuştu   
 2. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Vay beee ..
  ÇOk saol bilgiler için canım...
   
çocuğunuzla aynı yatakta yatmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınla aynı yatakta uyumamalı mı

  Kadınla aynı yatakta uyumamalı mı

  New Scientist dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geceyi aynı yatakta geçiren çiftlerden erkeğin uykusu alt üst oluyor ve bu durum ertesi gün akli yeteneğini zayıflatıyor. Kadın ise uykusu daha derin olduğundan, yatağı paylaştığı erkek gibi olumsuz etkilenmiyor. Araştırmada 20′li yaşlardaki çocuksuz çiftleri inceleyen Viyana Üniversitesinden Profesör Gerhard Kloesch ve arkadaşları, her...
 2. çocuğunuz Neden Geç Yatmak Istiyor?

  çocuğunuz Neden Geç Yatmak Istiyor?

  3-6 yaş döneminde özellikle çocuklar kurallara karşı gelerek inat davranışlarla ebeveynlerinin sınırlarını kontrol ederler. Genellikle bu test, ebeveynlerin yapılmasını istedikleri en önemli şey ne ise onun üzerine kurgulanır. Çocuk ayak direterek sizin kararlılığınızı kontrol ediyor olabilir. * Özellikle anne-baba çalışan ailelerde, çocuk ebeveynleri ile akşamları daha çok vakit...
 3. Banu Zorlu " Aynı yatakta bir ekkekle olmaz "

  Banu Zorlu " Aynı yatakta bir ekkekle olmaz "

  yataktr AYNI YATAKTA BİR ERKEKLE UYUYAMAM! BANU ZORLU, İLGİNÇ BİR YÖNÜNÜ ANLATTI. AYNI YATAKTA BİR ERKEKLE YATAMADIĞINI SÖYLEYEN ZORLU, KADINLARA İLGİNÇ BİR TAVSİYEDE BULUNDU 'Benim odam, yatağım ayrı olmalı. Kocamı da yatağıma almam. Kocalarından boşanmak istemeyen kadınlar yataklarını ayırsınlar! İlk günkü heyecanı yitirmek istemiyorlarsa kadınlar, kocalarına iyi geceler öpücüğü verip...
 4. Anneyle Yatmak Çocuğu Nasıl Etkiler?

  Anneyle Yatmak Çocuğu Nasıl Etkiler?

  Anne İle Yatma Anne ve Çocuk Çocuklar anne ile baba arasında yatmaya bayılırlar.Bende küçükken bayılırdım. Ama şimdi anlıyorum ki cocuk bundan olumsuz etkileniyormuş.Siz siz olun çocuğunuzu kendi yatağında yatırın.Ve ilerde oluşabilecek etkilerden uzak tutun...Ve burda çocuk ile iletişimde çok önemli bunun için http://www.meleklermekani.com/anne-cocuk-sagligi/57701-anne-bebek-iletisimi.html...

Sayfayı Paylaş