1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuğunuzu Anlayın...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çocuk, anlayışlı olmak, eğitimi, nasıl davrnmalı, yapılan yanlışlar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır.Onların hem ruhsal hem fiziksel en iyi şekilde yetişmeleri için elimizden ne gelirse yapmaya çalışırız.Onların ihtiyaç duydukları şeyleri vermeye çalışırken onları yeterince dinler miyiz,anlamaya çalışır mıyız?

  Küçük afacanlar birbirlerine karşı acımasız oluyorlar. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların birbirlerine karşı davranışlarına şaşmamak elde değil. Çocuklar genellikle kendilerinden farklı olan arkadaşlarını dışlıyorlar. Erkekler, kendilerine yakın bulmadıkları kişilere karşı fiziksel bakımdan saldırgan olurlar. Kızlar ise hoşlanmadıkları arkadaşlarını oyunlarına katmayarak, onunla hiçbir şekilde temas kurmayarak duygularını belli ederler. Doğrusu erkeklerin tutumu daha az acı verir. Kız lar hoşlanmadıklar arkadaşlarına karşı erkeklerden daha acımasız olabiliyorlar.

  Arkadaşları tarafından dışlanan çocuğun ailesi ne yapmalı? Öncelikle evin bir kaçma yeri olmadığına çocuğu inandırmalı. Aile çocuğa destek verip sorunun çözümlenmesinde ona yardımcı olmalı. Başka çocuklarla arkadaşlık kurabileceği açıklanmalı. Çocuğun kendine yeni arkadaşlar bulması için de büyükler ellerinden geleni yapmalı.

  Çocuğun acı çekmesine seyirci kalmamak da çok önemlidir. Bazı çocuklar eve gelince, anne ve babalarına içlerini dökerler. Bazıları üzüntülerinin acısını büyüklerden çıkarmak ister. Evde huysuzluk yaparlar, ama sorunlarını açıklamaktan kaçınırlar. Eğer çocuk odasında çok uzun süre kalıp ev halkından kaçıyorsa mutlaka bir sorunu var demektir.

  Çocuğun arkadaşları yüzünden sıkıntı çektiğini anladığınız zaman arkadaşlarının ailelerini arayıp onlarla bu meseleyi görüşmeye kalkışmamalısınız. Çocuğa sorunlarıyla başa çıkabilmesi için cesaret vermeli, sorunu kendisinin çözümlemesini sağlamalısınız.

  Durum çok ciddi ise çocuğun öğretmeniyle konuşup ondan yardım isteyebilirsiniz. Okulda arkadaşları kötülemenin, alaya almanın doğru bir davranış olmadığını öğretmen çocuklara anlatmalı. Çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmesine yardım etmelisiniz. Onun başarılı olduğu oyunlarda dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar her zaman başarıya önem verirler. Çocuğunuzun herhangi bir faaiyette başarılı olduğu farkedilince diğer çocukların ona karşı tutumları da değişebilir.

  İnsanın arkadaş saydığı kişilere sırtını dönmesi kolay değildir. Pek çok çocuk kendisine yapılan yanlışlara rağmen arkadaşlarına iyi davranmaya çalışır. Böyle zamanlarda çocuğa o kişilerin arkadaş sayılamayacaklarını anlatmak gerek. Bu iş biraz zaman alır, ama çocuk sonunda kendisine acımasızca davranan kişilerle arkadaşlık etmeye çalışmanın anlamsız olduğunu farkeder.

   
Çocuğunuzu Anlayın... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğinizin dilinden anlayın...

  Bebeğinizin dilinden anlayın...

  Geçmiş araştırmalar, ağlayan bebeklerin anında ve olumlu ilgi ile yaklaşılırsa, kendi haline bırakılanlara oranla, büyüdüklerinde ağlamaya daha az eğilimli olduklarını göstermiştir. Bebeğiniz ağladığında göstereceğiniz yakınlık ile, onunla güven ve ilgiye dayalı, sevgi dolu bir bağın temellerini atarsınız. Hem siz hem de bebeğiniz bu zorlu ağlama dönemini atlatmaya çalışırken arada kurulan...
 2. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 3. Çocukların ruh halini çizdiklerinden anlayın

  Çocukların ruh halini çizdiklerinden anlayın

  çocukların çizebileceği resimler Çocuklar öfkelerini, sevinçlerini çizdikleri resimler ile anlatır. Kullandıkları renge ve çizdiklerine bakarak onun ruh halini anlayabilirsiniz.Zaman zaman çocuklarımızı ellerinde kalemle kağıt üzerine şekil veya resim çizerken görürüz. Bu şekil veya resimler kimi zaman bize anlamlı, kimi zaman ise anlamsız gelebilir. Oysa bir çocuğun içinde bulunduğu...
 4. Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuğunuzda devam eden öksürük,hava değişiminde rahatsız olma ya da baharda hapşurmalar varsa bir doktora başvurmanızda fayda var.Buyurun meleklerim çocuklarda astım: Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk Astım nedir? Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri dönüşümlü öksürük,...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş