Çocuğunuzu havuzda güvenli tutmanın yolları

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Çocuğunuzu havuzda güvenli tutmanın yolları
Yazın en sıcak günleri resmen kavuruyor , havuza girip biraz serinlemek iyi fikir . Bununla birlikte, çocuklarınız varsa, çocuklar için bazı temel havuz güvenliği ipuçlarını bilmeniz önemlidir . Ne yazık ki, dört yaşındaki çocuklar arasında boğulma vakalarının çoğu konut havuzlarında görülüyor, bu yüzden hepimizin bu riski en aza indirgeyip belki de tamamen yok etmeyi öğrenmenin zamanı geldi. İşte size, çocuklarınızı (ve başkalarının çocuklarını da) havuzda güvende tutmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçları


çocuk havuz güvenliği.jpg

Çocuğunuzun havuza gelmeden önce ihtiyaç duyduğu su becerilerine sahip olduğundan emin olun ve daima gözetim yapın. Hatta en iyi yüzücüler bile zorlu durumlara girebilirler. Her zaman havuzda çocukları izleyen bir yetişkin olmalıdır, istisna yoktur. Boğulma birkaç saniye içinde olabilir.Suda meydana gelen ölümlerin ve yaralanmaların çocuklarda neden bu kadar çok gerçekleştiğinin iki ana nedeni vardır: Ebeveynler çocuklarını doğru şekilde izlemiyor ve çocuklar suda güvende kalmayı bilmiyorlar.Havuzlar, göller, göletler ve plajlar sıcak havalarda yazın eğlenceli ve serin bir rahatlama anlamına geliyor. Ancak ebeveynler uygun önlemleri almazsa, su çocuklar için tehlikeli olabilir.Nasıl yüzeceğini bilen bir çocuğun boğulma riskinde olmadığını düşünmeyin. Yüzme becerileri ne olursa olsun, tüm çocuklar suda gözlemlenmelidir.


Yetişkin gözetimi


Bu ilk ipucu, en temel unsurudur: bir havuzda veya yakınında çocuklarınızın yakın gözetim altında tutulması, gerekiyor . Küçük çocuklar öngörülerini kullanamazlar ve hatta en iyi eğitim ve en şiddetli uyarılar kazaların olmamasına engel değildir. Bu yüzden çocuğunuz havuza girerken gözünüz üzerin de olsun..


Havuz örtüleri


Mülkünüzde özel bir havuzunuz varsa, şansınız sizinle ailenin beraberce eğlenebilmesidir. Sert bir havuz örtüsü yatay bir garaj kapısı gibi çalışır ve kullanılmadığında havuzun üzerini örtebilirsiniz . Bu şekilde, çocuğunuzun kazara havuza düşmesini önleyebilirsiniz.


Havuz kenarı çitleri


Bu, biraz aşırı gibi görünebilecek bir başka ilave havuz koruması önlemidir , ancak istenmeyen kazaların çoğunun oluşmasına engel olacaktır. Çevrenizde bir çit inşa ederek havuzunuzu evinizden ayırın ve giriş kapısının bir anahtar veya erişim kartı ile sabitlendiğinden emin olun. Bu yalnızca istenmeyen ziyaretçileri önlemekle kalmaz, aynı zamanda bir kaza geçirme riskini de en aza indirger. Herhangi habersiz ihlal bildirmek için havuzun kapısına da bir alarm kurabilirsiniz.


Sualtı hareket sensörü


Havuzunuzdaki istenmeyen aktiviteleri tespit ederek ve böylece çocuğunuzun kazara düşüp düşmediğini öğrenmek için bir başka iyi çözüm , sualtında bir hareket sensörü takmaktır. Bu sensör, havuzun içindeki güçlü hareketleri alacaktır ve bir alarmı tetikleyerek sizi bilgilendirir.Öncelikle, çocuklarınızı havuzda güvende tutmanın bir numaralı yolu sürekli yetişkin gözetimidir. Çocuklar suya düştüklerinde yardım için bağırmazlar, bu nedenle bir kaza olursa bi haber olabilirsiniz.Çocuklarınızla birlikte havuzda olunca uyanık olun ve dikkatli olun. Çocuklarınızın havuzda yüzüp oynamasına asla izin vermeyin ve yüzerken daima gözlerinizi üzerlerinde tutun. Hızlı bir telefon görüşmesi yapmak için sırtınızı döndüğünüzde, bir çocuğun boğulmasına yetecek kadar zaman kalır. Havuz alarmlarını kurun.Çoğu çocuk, havuzda yüzme yeteneğini göstermeyi sever. Bu eğlenceli olduğu halde, tehlikeli durumlara neden olabilir. Herkesin kendi yeteneğine göre yüzmesini sağlamak için kurallar koyun. Nefes tutma yarışmalarına veya yoğun fiziksel oyunlara, özellikle acemi yüzücülerin çevresinde oynamaya izin vermeyin. Kimse emme alanlarının etrafında oynamamalıdır..Boğulmalar Sadece yüzme havuzlarında değil, küvetler, kaplıcalar, göller, barajlar, plajda ve nehirlerde ve derelerde de gerçekleşmektedir.. Dolayısıyla yaz aylarında su güvenliğini en üst düzeyde tutmak önemlidir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Boğulma vakalarıyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Makalede anlatıldığı gibi havuz gibi yerlerde çocuklar ebeveynler tarafından sürekli gözlenmelidir. Boğulma saniyeler içinde gerçekleştiğinde ebeveynler çocuklarının yanın dan bir an olsun ayrılmamalıdır. Konutun da havuz olan ebeveynler çocukları için her türlü güvenlik önlemlerini sağlayarak bu tür olumsuzlukların önüne geçebilir..
 
Üst