Çocuğunuzun ateşini nasıl düşürürsünüz?

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzun ateşini nasıl düşürürsünüz?
çocuklarda titreme ateş titreme ateş yükselince ne yapılmalı ve ateşliyken ne yapmalı
Çocuğunuz ateşler içinde mi yanıyor; hurafeleri bir yana bırakın. Ne buz dolu küvete sokmak, ne de sarıp sarmalamak deva... İşte adım adım yapmanız gerekenler...
* Çocuğunuzun vücudunu ılık suyla ıslatılmış bir sünger veya el beziyle silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir,

* Çocuğunuza kesinlikle soğuk duş yaptırmayın. Bu üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur,

* Suya alkol eklemeyin veya çocuğunuzun cildini alkolle silmeyin. Alkol ciltten emilerek ciddi yan etkilere yol açabilir,

* Çocuğunuzun ateşini hızla düşürmeye çalışmayın. Bu ateşin tekrar ve daha hızlı yükselmesine neden olabilir.

ATEŞ NEDİR?

Ateş, vücut ısısının normalin üzerinde olmasıdır. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 derecedir. Bu değer bebeklerde ve küçük çocuklarda 36,8 olabilir. Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için ‘ateş’ diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir.

* Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden biridir.

* Normal vücut ısısını; yaş, genel sağlık durumu, hareketlilik seviyesi, gün içindeki zaman ve giysiler etkiler. Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük, akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış gösterir.

* Genel olarak, 38 derece üzerine çıkan vücut ısısı ateş olarak kabul edilir. Ancak bu eşik değer, ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü bildirin. (Koltuk altı, kulak, ağız, rektum). Koltuk altı ölçümler için 37-37.3, rektal veya oral ölçümler için 38-38.3 derece eşik değer olarak alınabilir.

NEDEN YÜKSELİR?

* Kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, üst solunum yolu ve idrar yolları enfeksiyonu ile zatürree gibi hastalıklar,

* Bazı durumlarda bir ilaç, yaralanma ya da zehirlenme ateşin yükselmesine neden olabilir.

* Çok sıcak ortam sıcak çarpmasına yol açabilir ki, bu potansiyel olarak tehlikeli bir vücut ısısıdır.

* Ateş genel anlamda çocuğunuzun enfeksiyonla savaştığını ve onun bağışıklık sisteminin çalıştığını, vücudun enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığını gösteren iyi bir belirti olarak kabul edilebilir.

* Çocuğunuzun ateşi yükselince doğal olarak kalp hızı artar. Yanakları kızarabilir veya normaldan daha fazla terleyebilir. Bazı çocuklar ateşliyken de kendilerini iyi hissedebilir. Ancak çoğunda ateşe neden olan hastalığın belirtileri de görülür. Çocuğunuzun kulağı veya boğazı ağrıyor olabilir, cilt döküntüsü veya karın ağrısı olabilir. Bunlar çocuğunuzun ateşinin nedeninin anlaşılması için önemli ipuçları verirler.

* 1-6 yaş arasındaki bazı çocuklarda yüksek ateşle birlikte havale görülebileceğini bilerek dikkatli olmak gerekir.

BOL BOL SU VE MEYVE SUYU İÇMESİNİ SAĞLAYIN

Çocuğunuz 6 aylıktan büyükse, ateşi hafif yükseldiyse (38.3 derecenin altında), hasta veya düşkün görünmüyorsa, uykulu veya huzursuz değilse, süregelen başka bir rahatsızlığı veya ateşli havale öyküsü yoksa, yemesi, uykusu, oyun oynaması olumsuz etkilenmediyse doktora götürmeden önce ilk yapılacaklar şunlardır:

* Serin bir ortamda tutun,

* Hafif giysiler giymiş olmasına dikkat edin,

* Su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik edin,

* Çok hareket edip yorulmamasını sağlayın,

* Ateş düşürücü verebilirsiniz;

Parasetamol (ağızdan verileni de fitil şekli de mevcut) veya ağızdan ibuprofen verilebilir. Doz açısından doktorunuzun önerilerini ve ilaç bilgilerini takip edin. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka ilaç bilgilerini okuyun. Eğer çocuğunuz kusuyorsa ve sıvı kaybettiğini düşünüyorsanız ibuprofen vermeyin.

Çocuğunuzun ateşi varsa aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesi ‘Reye sendromu’ adında tehlikeli bir komplikasyona yol açabilir. Ayrıca aspirin midede rahatsızlık ve mide-bağırsak kanaması gibi yan etkilere de yol açabilir.

ÇOK YÜKSELDİYSE

* Vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger veya elbezi ile silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir.

* Bu işlem için kesinlikle soğuk su kullanmayın veya soğuk duş yaptırmayın. Bu çocukta üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur.

* Suya alkol eklemeyin veya cildini alkolle silmeyin. Alkol ciltten emilerek ciddi yan etkilere yol açabilir.

* Çocuğunuzun ateşini hızla düşürmeye çalışmayın. Bu ateşin tekrar ve daha hızlı yükselmesine yol açabilir.

ÇOCUĞUNUZ 6 AYLIKTAN KÜÇÜKSE NE YAPMALISINIZ?

Çocuğunuz 6 aylıktan küçükse veya ateşi 38.3 derecenin üzerindeyse, hasta veya düşkün görünüyorsa, uykulu veya huzursuzsa, süregelen başka bir rahatsızlığı veya ateşli havale öyküsü varsa, yemesi, uykusu, oyun oynaması olumsuz etkilendiyse süratle doktorunuza götürmeyi planlarken yukarıdaki ılık su uygulaması ve ateş düşürücü verme işlemlerini yapmanız uygun olur.

HANGİ DURUMDA DOKTORA GİTMELİSİNİZ?

Ateşi yükselen çocuklarda ve özellikle bebeklerde aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı ateşe eşlik ediyorsa hemen bir doktora gidilmelidir.

* Ateş özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde görülüyorsa,

* Ateş 40 derecenin üzerindeyse,

* Bebek ve çocukta ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzlanma varsa,

* Ateşin yanında uyku eğilimi varsa,

* Ciltte mor döküntüler oluşuyorsa,

* Çocuk zor nefes alıp veriyorsa,

* Yutkunma güçlüğü çekiyorsa,

* Daha önce “havale” geçirdiyse,

* Kusma ve ishal varsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

ATEŞLİ HAVALE

Bazı çocuklarda ateş, havaleye yol açabilir. Ateşli havale, 6 ay-5 yaş arasındaki çocukların yüzde 2-5’inde görülmektedir. Çoğu ateşli havale zararsız ve geçicidir. Ateşli havale genellikle ateşin yükselmesinden sonraki ilk 1-2 saat içinde görülür. Çocuk birkaç dakika süreyle çevresindekileri tanımıyormuş gibi davranabilir, daha sonra kasılarak titremeye başlar ve gözleri kayar. Kısa bir süre dış uyarıya yanıt vermez, nefes alıp veremeyebilir ve morarabilir. Havale geçtikten hemen sonra tekrar normal hale döner. Bu tip havaleler genellikle 1 dakikadan kısa sürmekle birlikte 15 dakika süren ateşli havaleler de görülebilir. Ateşli havaleler genellikle 24 saat içinde bir daha tekrarlamazlar. Çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa hemen şunları yapmalısınız :

* Çocuğunuzu sert veya kesici aletlerden uzakta, yere veya yatağa yatırın,

* Havale sırasında ağızdan gelen salgıların (mide içeriği ya da tükürük) solunum yollarına kaçmaması için başını derhal yan tarafa çevirin,

* Çocuğunuzun ağzına bir şey koymaya çalışmayın,

* Ve derhal acile götürün.
 
Geri
Üst