Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Yeme düzeninin oturtulması sürecinde hem çocuk hem de anne yıpranır. Ayrıca yeme alışkanlığını yeni yeni oturtmaya çalışan çocuk, yeme konusunda geri dönülemez yanlış düşüncelere kapılabilir. Yemek yeme alışkanlığında sorunlar farklı yaşanır. Bazı çocuklar yemek yeme vakti geldiği zaman krizlere girerken, bazıları her bulduğunu, her zaman yer.
  Bazı anneler çocuklarını beslemekte güçlük çektiklerinde, çocukları yeter ki yemek yesin diye yanlış bir tutum içine girerek, onlar için pek de faydalı olmayan şeyleri yemelerine göz yumabilirler. Bu da gelecekte çocukların kötü beslenme alışkanlığı geliştirmesine yol açar. Ayrıca kötü beslenme alışkanlıklarının yerleşmesinde modern yaşam tarzının da etkisi vardır.
  Her bebeğin acıkma eşiği farklıdır. Bebeğin besin öncesinde salgıladığı besin beklentisini sağlayan hormon, her bebekte farklı şekilde çalışır. 3 saatte bir acıkacak olan çocuğa her 1,5 saatte bir yemek yedirilirse, çocuğun acıkma eşiği düşürülmüş olur. Bu da çocuğun düzensiz beslenme alışkanlığı edinmesine yol açar.
  Mama sandalyesinden yemek masasına
  Öğünlerin düzenliliği, ileri yaşlardaki beslenme alışkanlığının temel yapı taşlarını düzenler. Mümkün olduğunca çabuk mama sandalyesinden sofra düzenine geçiş yapılması, yemek yeme alışkanlığındaki farkındalığı artırma açısından önemli bir hamledir. Ancak bunu yaparken çocuğun hazır olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. Çocuk bunun için zorlanmamalı ve üstüne gidilmemelidir.
  Yeme alışkanlığı kazandırılırken anne ve babanın model olması çok etkili bir yöntemdir. Çocuklar büyüdükçe yemek yeme alışkanlığı hakkında çevresel faktörlerden de etkilenebilirler. Örneğin günümüzde reklamların çocukların üzerindeki etkisi büyüktür.
  Tüm günü televizyon başında geçiren çocuklar, hem fiziksel aktiviteden yoksun olurlar hem de yağlı, şekerli besinlerin reklamlarını izleyip etki altında kalabilirler. Okul dışındaki boş zamanlarında televizyon seyreden, tüm gün hareketsiz kalıp hazır yiyeceklerle beslenen, su yerine meşrubat içmeyi tercih eden çocukların diğer çocuklara oranla daha çok obeziteye yakalandıkları görülmüştür.
  0-3 yaş dönemi çok önemli

  Kötü beslenme alışkanlığı olan okul çağındaki şişman çocukların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri, arkadaşlarıyla ilişkilerinde yaşadıkları güçlüklerdir. Çünkü kötü beslenme sonucu oluşan obezite sadece bir sağlık problemi değil, ileri yaşlarda çocuğun psikolojisini kötü etkileyen ve kendine güvenini azaltan bir sorundur. Okula giden çocukların bir başka sorunu da kahvaltı etmek istememektir. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda dikkat azlığı, öğrenmede zorlanma, problem çözmede güçlük, fiziksel güç azlığına bağlı kas koordinasyonunda azalma görülebilir. Çocuklarda beyin gelişiminin en hızlı olduğu ilk 3 yılda, yeme alışkanlığının sağlıklı bir şekilde oturtulması gerekmektedir. Aksi takdirde kötü beslenme alışkanlığı, okul çağında da çocuğu olumsuz yönde etkileyecektir.
  Ebeveynlere öneriler
  • Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın.
  • Yemek saatlerinin ailenin bir araya geldiği huzurlu zamanlar olmasına ve çocuğunuzda güzel izler bırakmasına gayret edin.
  • İyi beslenme alışkanlığı ile çocuğunuza örnek olmaya çalışın.
  • Şekerli, yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler ile mümkün olduğunca geç yaşta tanıştırın. Nasıl olsa okul çağına geldiğinde bu gibi yiyecek ve içeceklerle bol bol karşılaşacağını unutmayın.
  • Televizyon karşısında sınırsız bir şekilde oturmasına ve yemeğini televizyon karşısında yemesine fırsat vermeyin.
  • Çocuklarınızın hayatına mutlaka düzenli sporu sokun.
  • Şişmanlatıcı besinleri kısıtlayın.
  • Çocuğunuza meyve ve sebze yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışın.
  • Öğün aralarında yeter ki bir şeyler yesin diye abur cubura özendirmeyin.
  • Yiyecek alışverişi yaparken neler aldığınıza özen gösterin   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun
  emeğine sağlık canım
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun
  Paylaşım için tşkler..:ar4fd:
   
Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evet arkadaşlar tartışalım en kötü engel hangisi

  Evet arkadaşlar tartışalım en kötü engel hangisi

  Bence fiziksel,bedensel engelin hiçbir önemi yok!!! insanların duygusal engelli olması birbirine karsı sevgi saygısını kaybetmesi gerçek engeldir. _________
 2. Kötü beslenme delirtiyor

  Kötü beslenme delirtiyor

  LONDRA - Guardian gazetesinin birinci sayfasında yer alan bir haberde, sağlıksız beslenme ile akıl hastalıklarındaki artış arasında bağlantı kurulduğu vurgulanıyor. Guardian�ın haberine göre, bilimsel çalışmalara gönderme yapan Akıl Sağlığı Vakfı, abur cubur gıdalarla; gerekli vitamin, yağ ve minerallerden yoksun olarak üretime hazır besinlerin dikkat eksikliği, Alzheimer, depresyon, şizofreni...
 3. Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  ÇOCUKLARI KÖTÜ EĞİTMENİN YOLLARI 1. ÇOCUKLARI KENDİNİZE KARŞI KİNLİ YAPMANIN YOLLARI ¨ Ona karşı daima aksi ve asık suratlı olun. ¨ Niyetinin ne olduğuna bakmaksızın en küçük bir kabahati ceza ile karşılayın. ¨ Böyle davrandığınız zaman, size nasıl kin beslediğini göreceksiniz. ¨ Çocuğunuzun size karşı kin beslemesini temin etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de...
 4. Çocuğunuzun karnesi kötüyse…

  Çocuğunuzun karnesi kötüyse…

  Eğer çocuğunuzun yarıyıl karnesi kötüyse bu önerilere kulak verin… Çocuğunuzun dinlenmesini sağlayın "Sömestr tatili her ne kadar karnedeki kırık notların düzeltilmesi olarak görülse de bu dönemde çocuğun dinlenmesi de önem kazanmaktadır. Eğitimciler, yarıyıl tatilinde öğrenciye ağır ödevler vermekten kaçınmalı, öğrencinin dinlenerek yeni döneme hazırlanmasını sağlamalıdır. Öğrenci,...
 5. Kötü Haber Çocuklara Nasıl Verilmeli ?

  Kötü Haber Çocuklara Nasıl Verilmeli ?

  kötü haber, nasıl verilir, nasıl davranılmalı, konuşma şekli, psikoloji, kötü haberi çocuklara nasıl vermeliyiz diyorsanız yazımıza buyrun arkadaşlar. Yaşamının bir bölümünde herkes sevinçlerin yanında üzüntü de yaşıyor. Sevinçli bir haberi vermekte kimse zorlanmıyor ama üzüncü haber vermek pek o derece kolay olmuyor. Uzmanlar özellikle kötü haberi çocuklara vermek için çok daha...

Sayfayı Paylaş