Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuğunuzun verimli ders çalışması için 5 tavsiye

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  çocuğuma nasıl ders çalıştırırım 1) Hedef: Verimli ders çalışma

  Yanlış Yöntem:
  Öğrencinin masa başında uzun süre geçirmesi sağlamak,

  Doğru Yöntem:
  Anne-baba, öğrencinin belli bir plan ve program dâhilinde, ders planına göre çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Önemli olan masa başında geçirilen zamandan ziyade bu zamanın nitelikli ve verimli bir şekilde geçirilmesidir.

  Aile çocuğun verimli ders çalışması için gerekli olan fiziksel ve psikolojik ortamı hazırlamalı ve sorumluluk kazandırmalıdır. Aç birine her gün balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek çok daha faydalı olacaktır.


  2) Hedef:
  Yoğun bir şekilde ders çalışmasını sağlama
  Yanlış Yöntem:
  Amaçsız bir öğrencinin ders başına oturması için bol bol “Ders çalış” sözünü kullanmak

  Doğru Yöntem:
  Sürekli “Ders Çalış” sözünü kullanmak öğrencide bıkkınlık, aileye karşı olumsuz tutum geliştirme, aileyle çatışma gibi olumsuz davranışlar gelişmesine neden olacaktır. Öğrencinin “Hedef belirlemesine” yardımcı olunmalıdır.

  Öğrenci, “Ne yapmak istediğini” bildikten sonra “Nasıl çalışması” gerektiğini de bilir. Aile çocuğunu çok iyi tanıyıp ona uygun bir hedef belirleyerek, bu hedef doğrultusunda planlı bir şekilde çalışmasını teşvik etmelidir.

  3) Hedef:
  Çocuğumuzun iyi bir lise okuyup meslek sahibi olması ve hayatta başarılı olmasını sağlamaktır.

  Yanlış Yöntem:
  “Komşunun çocuğu şu kadar net yaptı, sen niye yapmıyorsun.” vb. Beklenti içerisinde olan veliler genellikle çocuklarını başka çocuklarla karşılaştırırlar.

  Doğru Yöntem:
  Başarıya götüren yol ve yöntemler farklı farklıdır. Komşunun çocuğu farklı bir yöntemle ders çalışır, öğrencinin dershanedeki arkadaşı farklı bir yöntemle ders çalışır. Çocuğumuzun da ders çalışması için tıpkı onlar gibi ders çalışması veya o çocuklardaki özelliklerin bizim çocuğumuzda da olmasını beklemek yanlış bir davranış olur.

  “Bu sınavda şu kadar net yaptın, gelecek sınavda birkaç net arttırmanı bekliyorum” gibi ifadeler kullanın. Her birey özeldir. Hiçbir öğrenci başkalarıyla kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Çocuğunuzu kendi gelişimi içinde değerlendirin ve ona göre yönlendirin.

  4) Hedef:
  Öğrencinin televizyon bağımlısı olmamasını sağlamak

  Yanlış Yöntem:
  Dizi veya maç seyrederken öğrencinin odasına gidip ders çalışmasını istemek

  Doğru Yöntem:
  Yapmadığınız şeyleri çocuklarınızın yapmasını beklemeyin. Ders çalışma saatlerinde, öğrencinin televizyon seyretmesini istemiyorsanız sizin de o saatte televizyon seyretmemeniz veya en azından öğrencinin televizyonun sesinden rahatsız olmaması gerekir. Hayatın her alanında olduğunu gibi bu alanda da çocuğa model olunmalıdır. Davranışlar her zaman sözlerden daha etkilidir. Ayrıca öğrencinin mutlaka uygulanabilir bir programı olmalıdır. Program dâhilinde planlı ders çalışan bir öğrencinin neyi ne zaman yapacağı, hangi aktiviteye ne kadar zaman ayıracağı bellidir. Böyle bir durumda öğrenci hem daha verimli ders çalışacak hem de zamanını daha etkin ve faydalı kullanacaktır.

  5) Hedef:
  Öğrenciye ders çalışma ortamı oluşturmak

  Yanlış Yöntem:
  Öğrencinin odasına bilgisayar, televizyon, poster gibi dikkat dağıtıcı eşyaların bulunması, bu konuda öğrencinin tamamen özgür olması

  Doğru Yöntem:
  Çalışma odasında bilgisayar ve televizyon mümkünse olmamalıdır. Olacaksa bile ders çalışılan saatlerde kesinlikle kapalı olmalıdır. Çalışma ortamının öğrenciye çalışmayı hatırlatacak onun ders çalışmaya motive olmasını kolaylaştıracak şekilde olması şarttır.

  Aile bu konuda hassas olmalı, kontrol ailenin elinde olmalıdır. Öğrencinin en verimli ders çalışacağı yer, çalışma masasıdır. Bunun dışında yatarak veya yere uzanarak çalışması halinde öğrencinin dikkati bir süre sonra dağılır.

  Mümkünse öğrencinin yatağı çalışma masasının önünde veya yanında değil, arkasında olmalıdır.

  Öğrencinin çalışma ortamı dağınık olmamalıdır. Dağınık ortam, zihni dağıtıp, dikkati toplamaya engel olur. Öğrencinin sorumluluk sahibi olması için de odasını anne-baba değil, kendisi toplamalıdır.

  alıntı   
çocuğunuzun verimli ders çalışması için 5 tavsiye konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iştahsız çocuklar için tavsiyeler!!!

  iştahsız çocuklar için tavsiyeler!!!

  İştah probleminin en çok 2 yaşındaki çocuklarda görüldüğünü belirten uzmanlar, çocuklardaki yemek probleminin önüne geçebilmek için beslenmeden bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerektiğini belirtiyorlar. Diyetisyen Zerrin Aydın, çocukların içmeyi yemeğe tercih ettiğini ve kolayca doygunluk hissi duyduğunu belirterek, "Böylece almaları gereken besinleri...
 2. Verimli Ders Programı Nasıl Hazırlanır ?

  Verimli Ders Programı Nasıl Hazırlanır ?

  Zamanını verimli kullanmak isteyen öğrenciler, öncelikle TV seyretmek, arkadaşlarıyla buluşmak kendine zaman ayırmak gibi uğraşlarla ders çalışmak arasında seçim yapmak durumundadırlar. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bunlardan hangisinin öncelikli olduğunun bireyce saptanmış olmasıdır. Ders çalışma programı yapmadan önce, zamanınızı nasıl kullandığınızı çok iyi...
 3. Çocuğa Sabır Gösterebilmek İçin Tavsiyeler....

  Çocuğa Sabır Gösterebilmek İçin Tavsiyeler....

  çocuğa sabır gösterebilmek, yolları, yapılması gerekenler, tavsiyeler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ne kadarsabırlı da olsak bazen çocuklarımız sınırlarımızı sonuna kadar zorlarlar.Bu durumda sükunetimizi korumamız gerekir.Konuyla ilgili olarak Psikolog Yıldız Dilek Ertürk, aileler için 7 adımda öfke kontrolüne yönelik tavsiyelerde...
 4. Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin 5 Tavsiye!

  Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin 5 Tavsiye!

  saçların çabuk yağlanmaması için, çabuk yağlanan saçlar için, yağlı saçlar Sevgili meleler, insanı en çok zor durumda bırakan saç cinsi herhalde çabuk yağlanan saçlardır. Zira yıkar düzletir dışzrı çıkarsınız, bir bakmışsınız saçınız sönmüş, o temizliğinden eser kalmamış, ağırlaşmış, yağpışmış. Hele de önemli bir yerdeyseniz, o günün bir an önce bitmesi için dua edersiniz. Eğer siz de çabuk...
 5. Saksafon Çalanlar İçin 5 Önemli Tavsiye

  Saksafon Çalanlar İçin 5 Önemli Tavsiye

  Saksafon Çalanlara 5 Önemli Tavsiye Saksafon Kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu içeriğimizde saksafon çalanların mutlaka uygulaması gereken 5 önemli tavsiyeye verdik. Yazımızda belirttiğimiz maddelerin uygulanması durumunda daha doğru ve verimli bir çalım stili elde edebilirsiniz. İşte saksafon çalanların uygulaması gereken 5 önemli madde; * Gerekli Diyafram Çalışmalarını ve...

Sayfayı Paylaş