Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuklara evin kuralları olduğunu öğretin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  ev kuralları nelerdir ev kuralları evdeki kurallar evde kurallar evdeki nelerdir Uzmanlar, yaramazlık sınırlarını aşan çocuklara kızmanın da, onları teşvik etmenin de doğru yaklaşımlar olmadığını belirtiyor. Onlara evin kuralları olduğunu öğretmeye çalışın. Aksi halde bir pedagoga uğramanız gerekecek…:dil:  Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, çocuklarda aşırı saldırgan davranışlar ve bu davranışları önlemek için neler yapılabileceği ile ilgili bilgi verdi:

  “Çocuklarda, arkadaşlarına veya aile bireylerine vurma şeklinde davranışlar sık görülür ve genellikle kendisine ilgi çekmeye çalıştığı durumlarda ortaya çıkar. Saldırgan davranışların ne düzeyde olduğu önemlidir; çocukta bu davranış sürekli biçimde oluyorsa (yaşıtlarına karşı ve sosyal ortamlarda da oluyorsa), önemli olmaya başlar.


  Duyarlı olun
  1-1,5 yaşındaki çocuklar kendi hareket kabiliyetlerini keşfettikçe, ellerindeki eşyaları fırlatıp atmaya meraklı hale gelebilir veya etraflarındaki eşyalara ya da bireylere vurarak oyun yaptıklarını düşünebilirler.

  Bazı yetişkinler, çocuğun bu davranışını gülerek karşılar veya teşvik edici davranabilirler. Böylece yetişkinler yaptıklarının bazen bilincinde olarak, bazen de farkında olmadan çocuğu etrafındaki kişilere vurmaya, bunu bir oyunmuş gibi algılamaya teşvik eder. 0-2 yaş arası çocuklar, özellikle yüz mimiklerine son derece duyarlıdır.

  Bir davranışına gülündüğü zaman olumlu tepki aldığını düşünür ve aynı davranışı pekiştirmeye çalışır. Bu nedenle oluşan vurma ve saldırgan tutumlar, yetişkinlerin kendi davranışlarını fark etmesi ve bu tür davranışlara sınır koyması ile kolayca düzelebilir.

  Aşırı izin verici, kural tanımayan ailelerde bu tip davranışlar sıklıkla görülmekte ve diğer bazı faktörlerin de eklenmesi ile önemli, önlenmesi ve düzeltilmesi güç davranış bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

  Ortamın etkisi var

  Anne ve babanın çocuğu ödüllendirme sistemleri; çocuğun zamanını nasıl geçirdiği ve kurallı bir ev ortamında yaşıyor olup olmaması, çocuğun davranışlarının üzerine direkt etkilidir.

  Her şeyin belli kurallar dâhilinde olması elbette çocuğun gelişimi için doğru değildir, fakat belli durumlarda belli kuralların olması, zararlı olmayan durumlarda ise çocuğun zaman zaman serbestlik içinde hareket edebilmesi önemlidir.”

  Çevre faktörü

  Saldırgan davranışların gelişmesinde aile bireylerinin tutumları dışında etkili olan önemli bir diğer faktör de çevredir.

  Anne-babanın tutumları ve çocukla etkileşimleri dışında diğer aile bireyleri, akrabalar ve eve gelen giden kişiler, çocuğun arkadaşları, bulunduğu yuva veya okul ortamı da bu davranışların gelişmesinde veya süreğen hale gelmesinde çok önemlidir.

  Çocuğu bu tür davranışların öğrenildiği ya da yüceltildiği ortamlardan ve arkadaşlardan uzak tutmak önemlidir. Bu tür koruyucu tutumlarda çocuğun bağımsızlığını önleyici olmamasına dikkat etmek ve çocuğun fikirlerinin de alınmasına olanak sağlamak da ayrıca önemlidir.   
çocuklara evin kuralları olduğunu öğretin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuza Zaman Kavramını Öğretin

  Çocuğunuza Zaman Kavramını Öğretin

  zaman kavramı ile ilgili etkinlikler zaman kavramı örnekleri Çocuklar erken çocukluk dönemlerinde (0-6 yaş) zaman kavramını yetişkinlerin anladığı düzeyde anlayamaz ve bu konuda çeşitli problemler yaşarlar. Bu yaş periyodundaki bir çocuğa 10 dakika içinde hazırlanmalısın dediğimizde ya çok çabuk hazırlanıp “10 dakika hala bitmedi mi” sorusunu sorduğunu ya da yavaş hazırlanıp 10 dakika...
 2. çocuğunuza satranç öğretin..

  çocuğunuza satranç öğretin..

  Günümüzde okul öncesi dönemde çocuğun eğitimi önem kazanıyor. Hal böyleyken, uzmanlar hem eğlendirici, hem eğitici, hem de zeka geliştiren özellikleriyle satrancı ailelere tavsiye ediyor. Gün geçtikçe okulöncesi eğitim programlarında sıklıkla rastlanan bir oyun/spor haline gelen satranç, çocukları hem eğlendiriryor hem de eğitiyor. Aileler ve eğitimciler de duruma kayıtsız kalmayıp...
 3. İçinizde ki Çocuğa Öğretin..

  İçinizde ki Çocuğa Öğretin..

  Nette dolaşan bir yazı,kimin yazdığını bilmiyorum. Sadece sizlerinde okumasını istedim. Her cümlesi ayrı güzellikte. İçine içine vuruyor insanın... İçinizdekine "insan" olmayı öğretin de denilebilir :) Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk...
 4. evdeki kurallar

  evdeki kurallar

  evdeki kuralara 10 tane örnek verebilirmisiniz

Sayfayı Paylaş