Çocuklarda 2 yaş sendromu için öneriler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Çocuklarda 2 yaş sendromu için öneriler
çocuklarda 2 yaş sendromu, 2 yaş sendromu nedir, 2 yaş sendromu belirtileri
Çocuk sahibi olan anne ve babaların birçoğunun başına gelen ve geldiği zaman da inanılmaz bir sıkıntılı dönem yaşatan 2 yaş sendromu ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Çocuklar da sendrommu olurmuş demeyin çünkü öyle bir oluyor ki bunu anne babalar çok daha iyi bilirki hatta soluğu çaresizlikten çocuk psikiyatrlar da alanların bile olduğunu biliyorum.

Peki nedir bu 2 yaş sendromu?

2 yaş sendromu 12 ile 36 aylık oldukları süreci kapsar ve genelde aileler bu süreci kabus gibi şeklinde tanımlarlar. Uzmanlar çocuk yetiştirme sürecinde en zor zamanın işte bu süreç olduğunu söylemektedirler. Çünkü çocuklar bu zaman zarfında hem çevrelerini yeni yeni keşfetmeye çalışırlar hem de kendilerini tanırlar ve bu süreçte etrafa gergin tavırlar sergilerler.

eb21e808451c757d99d486eb4201afa7.jpg

2 yaş sendromu denilen bu zor zamanda çocuklarda şöyle bir durum oluşur. Ben, ben, ben. Ben yaparım, ben kendim yaparım ve benim dediğim olmalı. Bu bağırış, çağırış ve zor ağlama nöbetleri ile sonlanır. 2 yaş sendromu ile başa çıkmanın yollarından en önemli ayrıntı kesinlikle çok sabırlı olmanız gerekir. Ben de bir anne olarak bu durumu yaşayanlara şunu söylemek isterim ki asla bu konu da yalnız değilsiniz emin olun bu dönemi bende dahil birçok anne baba geçirmiş hatta bazılarına bu durum çok sıkıntı bile yaşatmıştır. Asla bu durumun kalıcı olacağını düşünmeyin 2 yaş sendromunun bir geçiş dönemi olduğunu unutmayın ve mümkün olduğunca sabırlı olmaya gayret edin.

Çocuklar bu yaşlarda atlamak, zıplamak ve sürekli oyun oynamak isterler. İçlerinde sonsuz bir enerji vardır. Mümkün olduğunda çocuğun enerjisini atmasına izin vermek uzmanlar tarafından bu süreçte çok önerilir. Bu yaş çocuklarına bir şeyler öğretmek pek kolay değildir. Çünkü dikkatleri çok çabuk dağılır.

Arkadaş olmayı çok sevse da 2 yaş sendromlu çocuklar her şeyin kendilerine ait olduğunu düşündükleri için kavga çıkma olasılığı çok yüksektir. Ancak arkadaşı olmadan saatlerce de çok mutlu bir şekilde oynayabilir. 2 yaş sendromunun en büyük belirtisi çocuğun sürekli olumsuz cümleler kurmasıdır. Yemek yer misin? Hayır, gezmek ister misin? hayır. Bunun gibi her soruya hayır diye cevap verir.

Ağlama nöbetleri 2 yaş sendromunun en can sıkan durumlarıdır. Bu aylarda çocuklar çok çabuk öfkelenir ve bir anda sinir krizlerine girebilirler. Anne ve babalar en çok bu duruma dışarıda yakalandıklarında zor durumda kalırlar. Bu çok can sıkıcı bir durum gibi görünse de kendinizi böyle durumlarda strese sokmamaya çalışın. Etrafınıza çok fazla aldırmamaya çalışın. Sonuçta o küçük bir çocuk.

Böyle bir kriz durumunda çocuğunuzla sakın inatlaşmayın. Siz sakinliğinizi korursanız çocuğunuzun da sakinleşmesi kolay olacaktır. Genelde bu süreçte ailelerin yaptıkları en büyük hata kriz anında çocukları ile inatlaşmaları oluyor. Uzmanlar bu durumu kesinlikle önermiyorlar.2 yaş sendromu ile başa çıkmanın yolları aslında son derece basittir. Uzmanlar 2 yaş sendromu yaşayan çocuklara yapılmaması gereken konularda anne ve babaları sık sık uyarmaktadırlar. Bu çocuklara kızmak, cezalandırmak, suçlamak ve hakaretler etmek son derece yanlıştır.2 yaş sendromu yaşayan çocukların öfkesi bastırılmaya çalışılmamalı, kurallar koyulmamalı, uzun cümlelerle açıklamalar yapılmaya çalışılmamalı, çocukla inatlaşılmamalı, hayır kelimesi çok kullanılmamalı ve soru sorması engellenmemelidir.2 yaş sendromu yaşayan çocuklara nasıl davranılmalı diye soranlara ise uzmanlar bir çok öneride bulunmaktadırlar. Özellikle kriz anında dikkatini başka yöne çekmeye çalışın, enerjisini boşaltmasına yardımcı olun, çocuğunuzun özgürlüğünü kısıtlamayın, kendine zarar vermeyeceği sürece tüm nesnelere dokunmasına izin verin, kendi psikolojinizi de ihmal etmeyin ve kendinize de zaman ayırın.
 
Üst