Etiketler:
 1. ozlemoztekin

  ozlemoztekin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ozlemoztekin tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Alt Islatma
  Çocukların 5 yaşına kadar gece ve gündüz alt ıslatmaları normal bir durumken, 5 yaşından sonra devam eden alta ıslatma ise “Enürezis” olarak adlandırılır. Alt ıslatmanın enürezis olarak kabul edilmesi için çocuğun 3 ay boyunca haftada iki kez altını ıslatması gerekmektedir.

  Çocuğun alt ıslatması doğumdan itibaren devam ediyor ve tuvalet alışkanlığı hiç kazanılmadıysa, bu durum birincil enürezis olarak adlandırılır. Tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonra böyle bir durumun yaşanması ise ikincil enürezis olarak adlandırılır.

  Birincil enürezise, sinir kas sistemindeki gelişimsel bir gecikme neden olurken, ikincil enürezise ise okula başlama, kardeş doğumu, taşınma, anne baba boşanması gibi psikososyal etkenler neden olabilmektedir.

  Alt ıslatma, okul çağına yaklaşıldığında azalmakla birlikte, ergenliğe, hatta yetişkinliğe kadar devam edebilir. Her yüz çocuktan 15’inin yaşadığı bir problemdir.

  Dışkı Kaçırma
  Çocuğun bağırsak kontrolünü sağlayabileceği yaşa gelmesine rağmen, ( 4yaş) altını kirletmesine enkoprezis denir. Enkoprezis tanısının konması için, kaka kaçırmanın en az 3 ay süreyle devam etmesi ve ayda en az bir kez olması gerekmektedir.

  Çocukta kaka tutma becerisi hiç gelişmediyse birincil enkoprezisden, eğer çocuk en az bir yıl boyunca kakasını tutma becerisini geliştirmiş fakat sonrasında kaka kontrol becerisini kaybetmişse ikincil enkoprezisten söz edilir.

  Enkoprezis herhangi bir organik nedene bağlı değilse, kardeş kıskançlığı, travmatik olaylar, kayıp, boşanma, baskıcı ebeveyn tutumları ve uygunsuz tuvalet eğitimi gibi psikososyal sebepler akla gelmelidir. Bunlar arasında en önemli neden olarak, uygun olmayan tuvalet eğitimi gösterilmektedir. Bakım veren kişinin tuvalet eğitimi konusunda çok otoriter olması veya ihmalkar bir tutum sergilemesi enkoprezise neden olabilmektedir.

  Dışkı kaçırma nadir görülen bir durumdur ve erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha sık rastlanır. Yapılan araştırmalara göre, görülme oranı %3tür.

  Enürezis ve Enkoprezis Tedavisi
  Enürezis ve enkoprezis tedavisinde, psikoterapi ve ilaç kullanılan yöntemlerdendir. İlaç tedavisinde bilinmesi gereken en önemli nokta, kullanılan ilaçların problemi ani bir şekilde çözmeyeceği ve olumlu sonuçlar almak için düzenli bir şekilde kullanılması gerektiğidir. Psikoterapide ise en önemli nokta, enürezise ve enkoprezise neden olan psikososyal etkenlerin tespit edilmeli ve bu konularla ilgili aileyle işbirliği içinde çalışılmalıdır.

  Tedavi sürecinde, ailenin çocuğa karşı tutumu çok önemlidir. Aile çocuğu hiçbir zaman cezalandırmamalı ve utandırmamalıdır. Bunun yanısıra çocuğun elinde olamayan bu durum için çocuk küçümsenmemeli veya büyümesine karşın hala bu sorunun devam etmesinin problem olduğu gibi söylemlerde bulunulmamalıdır. Anne babaların ve yakın çevrenin sergiledikleri olumsuz tutum ve davranışların, çocukların özellikle özgüveninde ve sosyalleşmesinde problemlere yol açacağı unutulmamalıdır.

  EDIT BY BEYZA
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ağustos 2016
Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarda alt ıslatma

  çocuklarda alt ıslatma

  Genellikle çocuklar mesane kontrolü gerçeklesinceye kadar,yani ortalama olarak 2-3 yaslarina kadar geceleri altlarini islatirlar.Gündüz kontrol 2 yas dolaylarinda ,gece kontrol ise 3,5-4,5 yaslari arasinda kazanilir.Çocuklarin hemen hepsinin idrar ve diski kontrolünü kazandiklari 4 yasinda sonra hala alt islatmanin devam etmesi"enuresis" adini alirlar Enuresis,hem sik rastlanmasi...
 2. Çocuklarda Alt Islatma Problemi

  Çocuklarda Alt Islatma Problemi

  Çocuklarda sıklıkla görülen problemlerden biri de alt ıslatmadır. Genelde 5 yaşından sonra çocukların gece ya da gündüz, günün belli saatlerinde, istemli ya da istemsiz olarak giysilerini ve yataklarını ıslatma olayına alt ıslatma adı verilir. Çocuklarda alt ıslatmanın sebeplerini 2 grupta inceleyebiliriz. Bunlardan biri psikososyal sebepler diyeri ise fizyolojik sebeplerdir. Biyolojik...
 3. Çocukların altını ıslatmasının nedeni anne ve babası

  Çocukların altını ıslatmasının nedeni anne ve babası

  Bir çok anne - baba, çocuğunun altını islatmasından yana dertlidir. Peki bu sorunun nedeni nedir? Sevgili Melek'ler, çocukların altını ıslatmasının nedeni, anne ve babasıdır... Gece uyurken altını ıslatan çocuğunuza kızıp, sorunu onda aramayın. Çünkü bilimsel araştırmalar; genellikle altını ıslatan çocukların anne babalarının da aynı problemi ebeveynlerine yaşatmış olduğu gösteriyor....
 4. Çocuklarda Altını Islatma

  Çocuklarda Altını Islatma

  cocuk sagligi altini islatma gece enuresis nocturna hakkindaki bilgiler icin meleklermekani.com Selamlar - cocukken hepimizin basina gelen birsey bu, uyurken yatagi islatmak.. Peki bir cocuk devamli olarak yataki islatiyorsa, bunun tedavileri nelerdir? Bu konu hakkinda bilgi edinmek istiyorsaniz, buyrun bu yaziyi birlikte okuyalim.. Çocukların Gece İslatmalari ( Enuresis Nocturna)...
 5. Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi

  Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi

  Hastanın tedavisinin yapılabilmesi için doktor öncelikle hastanın problem ile ilgili hikayesini dinleyecektir. Daha sonra gerekli görülürse anüs bölgesinin gözle muayenesi yapılır. Sinir hasarlarının tespiti için bir iğne veya sonda ile inceleme yapılabilir. Normalde, bu şekilde bir inceleme ile anal sfinkter kası kasılır ve anüs büzülür. Anal inkontinans tanısının konması ve kesin nedeninin...

Sayfayı Paylaş