Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çocuklarda araç tutması,kusma..

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde araba tutması çocuklarda araç tutması yol araba çocuklarda Pek çok çocuk, market ve hayvanat bahçesine yapılan ortalama bir araba yolculuğu sırasında hiçbir semptomu olmayanlar bile, uzun araba, uçak, tekne ve tren gezilerinde mide bulanışından yakınır, özellikle de yedikleri mide bulantısına katkıda bulunabilecek şeylerse (ÖRNEĞİN) öğlen yemeğinde patates kızartması ve dondurma). Çocuğunuz daha önce araç tutmasıyla ilgili herhangi bir problem yaşamamış olsa da veya özel olarak şu anda böyle bir problem yaşıyorsa seyahat ederken aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  Tıbbi önlemler alın Eğer çocuğunuz daha önceden ciddi araç tutması yaşadıysa beraberinizde buna yönelik ilaç götürme konusunda doktorunuza danışın, ancak bunu son çare olarak kullanın, bu ilaçların bazen ciddi yan etkileri olabilir. Deriye yapışan ilaçlan hiçbir zaman çocuklarda kullanmayın.

  Emniyetli denizci bantları.
  Denizci bantları bileğin iç yüzünde yer alan basınç noktalarına bası uygulayarak araç tutmasını engelleyen elastik bileziklerdir. Bunlar denizciler tarafından yıllarca kullanıldı (ancak karada da denizdeki gibi çalışırlar), ucuzdurlar, kolay kullanılırlar, güvenlidirler, takılmaları rahattır ve sıklıkla etkilidirler. Deniz bantları deniz ve kampçılık mağazalarında, bazı eczanelerde, sağlıklı beslenme mağazalarında ve kataloglarında ve annelere yönelik mağazalarda bulunurlar. Tek boy teorik olarak herkese uyar ancak bant çocuğunuzun bileğine sıkı oturmazsa birkaç dikişle daraltın.

  Boş mideden kaçının.

  Çocuğunuzun midesi boşken araç tutmasının görülme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle yolculuklarda çocuğunuzu hafif, sık aralıklarla besleyin. Kepekli krakerler, ve ekmekler bu amaç için idealdir.

  Asitli meyvelere ve meyve sularına yanaşmayın.
  Portakallar, greyfurt, limon, ananas ve bunların suları yolculuk eden mideyi genelde rahatsız ederler. Yolda C-vitamini ihtiyacını daha az asitli meyve ve sebzelerle karşılayın (c vitamini ile zenginleştirilmiş elma suyu). Hava sıcaksa veya çocuğunuz kusuyorsa mutlaka kaybedilen sıvıyı sık su içirerek ya da asitli olmayan meyve suları ile yerine koyun. Buzlu bir gazoz içmenin faydası olabilir. Kabarcıklı ve karbonatlı içeceklerden kaçının, midedeki sıkıntıyı artırabilecekleri için hafif olsa da karbonat ve sodadan kaçının. Çocuklar günlük olarak kabaca vücut ağırlığının her bir yarım kilosu için 30 cc sıvıya ihtiyaç duyarlar (öyleki 14 kg.lık çocuk yaklaşık l litre sıvıya ihtiyaç duyar). Sıcak havalarda, uçak yolculuğunda (de-hidrate edicidir), veya çocuk çok kustuğunda ya da ishal olduğunda bu ihtiyaç yarım kilo başına 45 ila 60 cc'ye yükselir

  Yağları etken olmaktan çıkarın.
  Yağlı yiyecekler araç tutmasını şiddetlendirebilir, bunun için çocuğunuzu kızartmalardan, cipslerden, hamburgerlerden, yağlı tatlılardan ve diğer yağ içeren yiyeceklerden uzak tutun.

  Biraz hava alın...
  Araba içinde açık bir pencereden gelen temiz hava araç tutmasını azaltabilir. Gemide ise güvertede dolaşmak faydalı olabilir. Uçakta ise başınızın üstündeki havalandırma kanalını yeniden yönlendirme yapabileceğinizin en iyisidir.

  ...ve manzaralı bir koltuk. Ufku izlemek araç tutmasını geçirebilir; mümkün olduğunda çocuğunuzu pencere kenarına oturtun ve belli aralıklarla dikkatini uzaktaki görüntülere çekin. Araç tutmasını artırabileceğinden kitaplara bakma ya da yakına odaklama gerektiren diğer eğlencelerden vazgeçirin. Otomobilin ön koltuğunda seyahat etmek arka koltukta gitmekten daha yumuşak olsa da (ve mide bulantısını uyarma şansı daha az olsa da), emniyet kuralları nedeniyle dört yaşına kadar olan küçük çocukların ön koltukta gitmemeleri önerilir.

  Uyumak için cesaretlendirin.
  Çocuğunuz uyuyabiliyorsa veya en azından yolculuğun çoğunda gözleri kapalı bir biçimde dinlenebiliyorsa araç tutma olasılığıı büyük ölçüde azalmıştır. Etrafta çok dolaşmaktan vazgeçin; bu, çocuğunuzun kendini daha kötü hissetmesine yol açabilir.

  Dikkatini dağıtın.
  Bazen çocuğunuzun dikkatini midesinden başka yere yöneltmenin yararı olabilir. Oyuncaktan, kasetleri, şarkıları, konuşmayı, yer bulma oyununu deneyin.

  El altında bir torba bulundurun.

  Yukarıdakilerin işe yaramaması durumunda en kötüsü için hazırlıklı olun. Araba kullanırken veya trenle yolculuk ederken bir miktar ağzı sıkıca kapatılabilen (fermuar benzeri düzeneği olan) torbayı ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun (uçakların koltuk ceplerinde uçak tutması sırasında kullanılabilecek kâğıt torbalar vardır), ancak bunları çocuğunuzun ulaşamayacağı biçimde saklayın. Ayrıca fazladan bir takım elbise, bol miktarda ıslak mendil (çocuğunuzu, giysilerini, oturağım, döşemeleri ve halıları temizlemek için kullanılabilirler) ve oda parfümünü el altında bulundurun.
  Çocuğunuz midesinin bulandığını hissetmeye başladığında bu hissin ne olduğunu bilemeyebilir ve tanımlayamayabilir. Bazı çocuklar kendilerini iyi hissetmediklerinden yakınırlar, diğerleri boğaz yanmasından şikâyet ederler ve elleri ile boğazlarını sıkarlar. Bazıları öksürür (boğulma tepkisi). Bazıları soluk ya da yeşil olabilirler. Çocuğunuz çıkarana kadar belirgin işaret olmayabilir.

  Eğer siz direksiyon başındayken kusma olursa ilk fırsatta durun, temizleyebildiğiniz kadarını temizleyin ve arabayı tekrar kullanmaya başlamadan önce çocuğunuzun gözlerini kapatarak birkaç dakika dinlenmesini sağlayın. Çocuğun alnına ıslak, soğuk bir havlu koymak ve temiz hava solumasını sağlamak etkili olabilir. Yanlış bir şey yaptığını düşünmesine yol açmamak için çocuğunuzun kusma nöbetine aşırı tepki vermeyin.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  SEA-BAND Bulantı ve Kusma Bilekliği
  Acupressure temel prensibine dayanan Sea-Band bilekliği; hamilelik, yol tutması, migren, anestezi ve kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusma hissini kontrol altına almaya yarayan, klinik olarak test edilip onaylanmış, ilaç ihtiva etmeyen alternatif tedavi seçeneğidir

  Bileklikte bulunan plastik pim P6 akupunktur noktasına baskı uygular. Buraya uygulanan baskının, bulantı ve kusma hissini azalttığı bilinmektedir. Bilekliğin ihtiyaç duyulduğu kadar takılmasında bir sakınca yoktur.

  Herhangi bir ilaç içermez, bu nedenle de bulantı giderici ilaçlarının neden oldukları yan etkilere neden olmaz ve bulantı hissedildiği anda uygulanabilir.

  Herhangi bir kontrendikasyonu ve yan etkisi yoktur.

  Sea-Band’ın uygulaması son derece kolaydır. Belirtilen esaslara uygun olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bulantı şikâyeti başlamış ise, Sea-band takıldıktan max.5 dk içerisinde etkisini gösterecektir. Çıkarmaksızın aralıksız olarak da kullanılabilir.

  Sea-Band özel iplik karışımından örülmedir ve latex içermez. Yumuşak, rahat ve tüm bilek ölçülerine uygundur.
   
Çocuklarda araç tutması,kusma.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Araç Tutması

  Araç Tutması

  Araç Tutması Nedir? Bazı kimseler, uçakta, arabada, dönme dolaplarda bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi botta, gemide aynı rahatsızlığı yaşar. Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar ve altında önemli bir hastalık yoktur; bazı yolcular ise kendilerini bu durumlarda hiçbir şey yapamayacak kadar kötü hissedebilir, hatta bu hisleri yolculuktan birkaç gün...
 2. Araç tutması

  Araç tutması

  Araç Tutması Araç Tutması Nedir? Bazı kimseler, uçakta, arabada, dönme dolaplarda bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi botta, gemide aynı rahatsızlığı yaşar. Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar ve altında önemli bir hastalık yoktur; bazı yolcular ise kendilerini bu durumlarda hiçbir şey yapamayacak kadar kötü hissedebilir, hatta bu hisleri...
 3. bebek ve çocukta kusma

  bebek ve çocukta kusma

  kusmaya ne iyi gelir bebeklerde kusmanın sebepleri bebeklerde kusmak çocuklarda kusmaya ne iyi gelir mide bulantısına Bebekler neden kusar? Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar. -Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında...
 4. Çocukların Oruç Tutması Farzmıdır?

  Çocukların Oruç Tutması Farzmıdır?

  çocuklar oruç tutarmı oruç kimlere farz kılınmıştır orucu kimler tutabilir Biz müslümanlar için farz kılınan vazifelerden ve islamın 5 şartından biri olan oruç kaç yaşından itibaren tutulmalıdır? Çocuklar oruç tutarmı gibi sorularınıza cevaben gereken dini bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Büluğa erince kız ve erkek çocuğa, namaz, oruç farz olur. Ay hâlinde tutamadığı oruçları, bayramdan...
 5. Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Kusma, yutulan toksik maddeleri atarak faydalı olabilir. Bununla birlikte, kusmaya genellikle bir bozukluk neden olur. Genellikle rahatsızlık nispeten zararsızdır, ancak bazen kusma, karında veya bağırsaktaki tıkanıklığın veya kafatasında artan bir basıncın (intrakranyal hipertansiyon) ciddi bir sorunun işaretidir. Kusma, bebekler ve küçük çocuklarda sık görülür. Viral ve bakteriyel...

Sayfayı Paylaş