Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi
Beyin felci gerçekleşmiş olan bebekte gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilk uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavi yöntemi günümüzde bir çok farklı hastalıkların tedavisinde faydalanılan ağrısız ve herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeyen bir yöntemdir. Beyin felci durumunda da oldukça faydalıdır. Bununla birlikte beyin felcinin yanında getirebileceği bir takım olumsuz durumlara sebebiyet vermemek için ilaç tedavisi de paralel bir şekilde devam etmelidir.


Özellikle ilaçlardan antipazmodik özelliği bulunanları kişilerin kaslarını daha kolay bir şekilde hareket ettirebilmesini sağladığı için tercih edilmelidir. Bu ilaçlar felçli olan bireyin hareket etme yeteneğini azda olsa iyileştirecektir. Antipazmodik ilaçlar dışında beyin felcinin en sık karşılaşılan belirtisi olan nöbetlerinde engellenebilmesi için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Felcin çok ağır seyrettiği bebeklerde ve çocuklarda ortopedik operasyonlar gerçekleştirilebilir. Bu sayede kişinin daha kolay hareket edebilmesi ve duruş pozisyonunun düzeltilmesi hedeflenir.1.jpg
Fizik tedavi yöntemi beyin felci durumunda kişinin hareket edebilme yeteneğini mümkün olduğunca normale yakınlaştırmaya çalışır ve daha sonradan oluşabilecek başka bir cerrahi operasyon riskini minimum seviyeye indirir. Ciddi olarak kabul edilebilecek felç durumunda yaklaşık altı ay fizik tedavi uygulanabilir. Bu tedavinin süresi vücudun vereceği tepkiye göre ve doktorun gerekli kontrollerinden sonra değişebilmektedir.

- Beyin felci hastalığı için mutlaka alanında uzman bir hekime başvurulması önemlidir. Zira başarılı bir tedavinin en önemli adımı felcin belirtilerini iyi tespit etmek ve kişiye en uygun tedavi yöntemini bulabilmektir. Bu yüzden çeşitli kontroller görüntüleme cihazlarıyla birlikte yapılmaktadır.


- Eklem bölgeleri, kaslar veya kemiklerde oluşabilecek herhangi bir deformasyonu önlemek için hastanın durumuna göre ortopedik bir takım operasyonlar gerçekleştirilebilir.
- Beyin felci bulunan çocukta zeka seviyesini arttırıcı ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir takım davranış terapileri de uzman psikologlar tarafından uygulanmalıdır.


- Yukarıda bahsettiğimiz bütün tedavi şekilleri başlangıç tedavileri olarak kabul edilmekte ve bunların dışında uygulanan bir takım başka yöntemlerde bulunmaktadır. Beyin felci diğer bir çok hastalık gibi yaş ilerledikçe şiddeti artan bir rahatsızlık olmasa bile yinede düzenli takip edilmediği taktirde başka sorunlara neden olma riski daima bulunmaktadır. Bu yüzden kişinin gerekli kontrollerini aksatmadan ve düzenli bir şekilde yaptırması oldukça önemlidir.


vde Beyin Felci Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler:
Her hastalıkta olduğu gibi bebeğinizin veya çocuğunuzun beyin felci hastalığı olduğunu öğrenmek çok zor bir durumdur. Bu netice karşısında ağlamanız, tepki göstermeniz son derece normal olarak kabul edilir. Fakat aynı çatı altında yaşadığınız sürece çocuğunuzun hayatını daha mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için ve aslında olan durumun son derece normal olarak kabul edebilmesi için mümkün olduğunca hastaya güler yüzlü bir yaklaşım sergilemek önemlidir. Bu yüzden her iki tarafında üzülmemesi için bu durumu ne yazık ki kabul etmek ve hayatı bu hastalıkla birlikte devam ettirebilmek gerekir.


Beyin felcinin neticesinde ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesi zeka problemleridir. Çocuğunuzun bu yüzden eğitim hayatı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşması normal, tepki gösterilmemesi gereken bir durumdur. Günümüzde zeka geriliği bulunan kişilere yönelik eğitim programları mevcuttur. Bu programlar çocuğun kişisel gelişimini sağlayabilmesi için son derece önemli ve gereklidir. Bu yüzden zeka geriliği olan kişiyi eğitim hayatından kesinlikle dışarı çıkarmamalı hatta hastalığın minmum seviyede günlük yaşantıyı etkileyebilmesini sağlamak için bu programlara başvurulmalıdır.
 
Üst